Hlavní navigace

Tuxkart

Zpocené ruce na volantu. V hlavě si naposledy probíráte každou zatáčku a jednotlivé úseky tratě. Noha nervózně a nemilosrdně utiskuje plyn. Blíží se začátek, nervy horečně pracují, již není čas na zbytečné myšlenky. Vyrážíme. Nebo ne. Vhodnější možná bude pohodlné křeslo, zábava, chlazený letní drink po ruce a samozřejmě Tuxík. Počítačové hry mají své kouzlo. Pojďme si dopřát oddechový adrenalin ve hře Tuxkart.
Filip Vrlík 12. 8. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tuxkart jako ostatně většina závodních her nemá obzvlášť silný příběh. Náš favorizovaný tučňák zvaný Tux jednoduše uspořádal s přáteli jízdu na motokárách. Cílem je zvítězit. Získat si obdiv a úctu. Pokud vám tato verze moc nesedí, čemuž bych se moc nedivil, klidně si stvořte vlastní. Tux musí vyhrát v extrémně náročných a nebezpečných závodech, kde setiny rozhodují o vítězi a zatraceném. Nebude-li na svém, oři pod kapotou hnaném vozidle první za cílovou páskou, budou zničeny celosvětové zásoby čokoládových koblih. No, nezní to líp. Jak říkám, nebojte se zapojit fantazii.

Tuxkart 1

K vítězství vám také může být nápomocen stručný přehled pozitivních a negativních věcí. Pamatujete-li si například hru Wacky, víte, oč kráčí. Po trati se válí všelijaké bonusy v podobě slanečků. Každý jezdec má nějaké své špinavé triky, že? A když vám je navíc tvůrci, Steve a Oliver Baker, doslova hodí pod kola, bylo by pošetilé je nevyužít. Z prospěšných je to například:
Střela (Missile) – vhodné, když je protivník o rychlostní stupeň před vámi. Trochu protivníka zpomalte, ať nezavaří motor.
Mířená střela (Homing missiles) – obdoba, pouze se nemusíte tolik obtěžovat přesnou ranou. Oproti klasickému modelu je bohužel pomalejší. Zasáhne nejbližšího protivníka.
Z dalších zde máme Magnet, Fuzzy blobs či Portable Zippers.
Ne vše je na světě růžové, a tak se raději vyvarujte následujících předmětů:
Padák (Parachute) – připojí padák k vašemu vozidlu, čímž jeho rychlost nemile zpomalí. Trvá naštěstí jen pár sekund.
Kovadlina (Anvil) – v podstatě silnější obměna padáku. Silnější efekt zpomalení a delší doba trvání.

Tuxkart 2

Grafika sice obsahuje pár chybek, ale kdo ne? Design na mě působil milým, nenásilným dojmem. Prostředí tratí je rozmanité a pozadí chvílemi i detailní. Vozítko alias motokára, ve které se neohrožený Tux prohání, je zhotovena z prostších tvarů, ale v prožitku z jízdy to nevadí. Během hraní Tuxkart se line hudba doprovázená zvuky závodů. Neslyšíme sice hřmoucí originální oře z Porsche, ale buďme tolerantní, přeci jen u motokáry by takový motor vypadal komicky. K dispozici máme celkem šest tratí (Tux's Tollway, Oliver's Math Class, Geeko's Peak, Gown's Bow, BSOD's Castle a Shifting Sands), na kterých lze měřit kvalitu jednak řidičů, jednak také strojů. Okruhy lze volně vybírat v hlavním menu. Hratelnost je na dobré úrovni. Neměl by nastat žádný vážný problém. Ovládání je v základu předdefinováno následovně:
[Cursor left] – pohyb motokárou doleva
[Cursor right] – pohyb motokárou doprava
[Cursor up] – akcelerace neboli zrychlení
[Cursor down] – účinná brzda
[A] – Tux zvládne i jízdu na zadních kolech
[S] – skok, jednoduchá, avšak užitečná vlastnost
[F], [Enter] – jestli uvažujete, jak použít nabytý předmět, tato klávesa respektive klávesy buďtež vaší odpovědí
[D] – záchrana (Rescue Me Please!), umístní vaši motokáru zpět na trať
[W] – přepne pohled do obrysového módu
[Z] – statistické údaje alias jak si vedete
[R] – restart okruhu
[P] – pauza, opětovným stisknutím pokračuje nervy drasájící závod
[Mezerník] – zobrazí či skryje menu
[Esc], [X] – ukončení programu

MIF obecny

Tuxkart 3

Myslím si, že takové letní závody mohou osvěžit ospalý deštivý den. Tak pojďme přátelé, vrhněme se do strojů a nastartujme. Tux přeci díky vám vyhraje. Pamatujme, koblihy jsou v ceně:) Máte-li výhrady, vězte přeci, že je to zadarmo. Stačí si stáhnout pět MB, což dnes není velký problém. Tuxkart vyčkává na své závodníky, nenechme jej otálet. Tak zabruste na webové stránky.

Tuxkart 4

Hra vyžaduje nainstalovaný balíčekOpenGL neboMesa 2.1+ a knihovnuPLIB 1.8.0+ (download nejnovější stable verze 1.8.4). Pak už si jen stáhněte balíček Tuxkartu. Normálně si jej rozbalte a jako vždy spusťte:

./configure
make
make install