Hlavní navigace

Tvorba modelů pro 3D tisk: rotace a tažení

3. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V minulém díle jsme se zaměřili na parametry a vazby v náčrtech. Už jsme si ukazovali díly tažené po úsečce. Dnes se podíváme na to, jak vytvořit tvary rotací a tažením po křivce.

V dnešním díle seriálu o tvorbě modelů pro 3D tisk se podíváme na rotační a po křivce tažené díly. V minulých dílech jsme se zaměřili na díly tažené po úsečce. Tímto způsobem se dají vyrobit všechny tvary, nicméně občas je to zdlouhavé a komplikované. Dnes se ale podíváme na to, jak jednoduše vyrobit rotační díly a díly vzniklé tažením po křivce.

Rotační díly

Pro rotační díl budeme v první řadě potřebovat náčrt, jejichž tvorbu jsme si vysvětlili v předchozích dílech. Před kreslením náčrtu si nezapomeňte vytvořit těleso, jinak se s FreeCADem nedomluvíte. Pro příklad nakreslíme jednoduchý spojovací kolík. Je to základní součástka každého, kdo má 3D tisk jako hobby, protože občas je potřeba vyrobit něco většího než je pracovní prostor vaší tiskárny. Takže se nabízí řešení vyrobit několik menších kusů a pak je něčím spojit.

V minulém díle jsme probrali vazby a parametry. Jedna vazba však nebyla zmíněna a pro tento případ se ideálně hodí. Vzhledem k tomu, že pro osu rotace je nejjednodušší vybrat základní osu konstrukční roviny, musíme náčrt na tuto osu umístit. Použijeme na to vazbu jednotnosti, která má symbol červené tečky. Ta umístí bod na bod a spolu s vazbou rovnoběžnosti dostaneme náčrt elegantně na osu.

Při kreslení náčrtu si můžeme vytvořit kompletní geometrii dílu. Zvolíme si všechny rozměry, sražení nebo zaoblení. Zvlášť užitečná je tato funkce v případě, že máme k dispozici 2D výkres. Po dokončení náčrtu zvolíme vytvoření rotačního dílu, vybereme osu a zadáme úhel. V tomto případě to bude vodorovná osa a 360°. 

A rotační díl je na světě. Tento tvar by šel samozřejmě vytvořit i jinak. Mohli bychom začít válcem, na něj pak nalepit další válec a nakonec bychom srazili a zaoblili hrany. Tato metoda je ale o poznání rychlejší a jednodušší.

Díly tažené po křivce

Další vychytávka, která zjednoduší práci je tažení po křivce. Tentokrát budeme potřebovat náčrty dva. Při jejich kreslení si dáme pozor, aby nebyly v jedné konstrukční rovině a byly na sebe kolmé.

V jednom náčrtu si vytvoříme uzavřený tvar. Pro příklad třeba schody. Stejně jako u rotace si nakreslíme kompletní geometrii dílu v řezu se všemi rozměry, rádiusy, atd. Druhá křivka už uzavřená být nemusí. Zde si načrtneme trajektorii, po které náš tvar potáhneme.

CS24_early

Pak už jen ve tvorbě taženého dílu náčrt tvaru a dráhy a máme vyděláno. Opět si tak jednoduše vytvoříme tvar, který bychom standardní cestou dělali podstatně déle. 

V příštím díle se seznámíme ještě s posledními možnostmi programu FreeCAD a tím tuto etapu uzavřeme. Dále se budeme věnovat také ostatním programům na tvorbu modelů, které jsou k dispozici pro Linux.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.