Hlavní navigace

Tvorba modelů pro 3D tisk: základní tvary

Filip Zatloukal

V poslední době se 3D tisk stal dostupným pro široké masy. Na internetu je k dispozici spousta již hotových modelů ke stažení, opravdové kouzlo 3D tiskárny ale spočívá v tom, že si můžeme doma namodelovat prakticky cokoli.

V tomto seriálu si probereme, jak takový model vytvořit. Pro tyto účely existuje spousta programů, z nichž ale většina je komerčních a navíc často k dispozici jen pro MS Windows. My si ale v tomto seriále představíme ty nekomerční a multiplatformní.

Teorie

3D tiskárna funguje tak, že nanáší jednotlivé vrstvy roztaveného materiálu na sebe podle digitálního modelu. K tomuto modelu se můžeme dostat několika cestami. Ta nejjednodušší je si prostě stáhnout již hotový model z některého z „3D tržíšť“. Tady jsme ovšem odkázáni na to, co vytvořil někdo jiný a pokud model, který bychom chtěli, ještě nikdo nevytvořil, tak máme smůlu.

Další možností je vytvořit model z již existujícího objektu ať už 3D skenerem nebo digitálním fotoaparátem. V tom případě nebudeme odkázáni na nikoho dalšího, ale taky nebudeme schopni vytvořit nic, co zatím ještě nikdo nevytvořil. K tomuto cíli vede třetí cesta a tu se vám v tomto seriále pokusíme ukázat.

Výběr vhodného softwaru

Digitální modely se tvoří ve 3D CAD (computer-aided design, česky počítačem podporované projektování) softwaru. Na trhu je spousta je k dispozici spousta profesionálních, ale většinou stojí nemalé peníze.  Z těch svobodných se pro začátečníky jeví jako nejvhodnější FreeCAD, začneme tedy právě u něj.

Tvorba základních tvarů

Dnes si ukážeme, jak vytvořit základní tvary ve FreeCADu. Po otevření aplikace nám vyskočí úvodní okno, kde stačí kliknout na Tvorba dílu a můžeme začít tvořit.

Začneme tím nejjednodušším. Klikněme tedy v záložce Úkoly na tlačítko Krychle.

Vytvoří se nám základní krychle o velikosti 10×10×10 mm natočená z čelního pohledu. Pokud chceme model otočit, uděláme to stiskem prostředního tlačítka (kolečka) a tažením myši.

Pro úpravu parametrů stačí kliknout na záložku Model, kde vybereme vlastnost, kterou chceme upravovat (v našem případě krychle) a zadáme si výšku, šířku a délku, jaké potřebujeme.

Další tvar, který si vytvoříme bude válec. Místo krychle tedy v okně pro tvorbu dílu klikneme na Válec a program nám vytvoří základní válec s poloměrem 2 mm a výškou 10 mm.

Upravíme ho opět v záložce model. U válce kromě poloměru a výšky můžeme zadat i úhel, takže není problém vytvořit jen půlku válce nebo něco, co připomíná Pacmana.

Mezi základní tvary, které jsme se učili ve školce kromě čtverečku a kolečka patří samozřejmě trojúhleníček. Pokud chceme vytvořit jiný tvar, musíme si napřed nakreslit jeho podstavu. V záložce Úkoly vybereme náčrt a pak zvolíme rovinu, ve které chceme kreslit.

Po vybrání roviny si ze základních tvarů vybereme trojúhelník. K dispozici jsou samozřejmě i víceúhelníky, ale o těch až příště.

FreeCAD vytváří trojúhelník vepsaný do kružnice, takže klikneme na střed našeho trojúhelníku a pak myší potáhneme na poloměr opsané kružnice. Zde pak opět v levém okně můžeme upravit parametry našeho náčrtu.

Po kliknutí na tlačítko Zavřít editaci náčrtu pak přejdeme do záložky Úkoly a klikneme na tlačítko Deska. Vytvoří se nám automaticky těleso s podstavou z našeho náčrtu.

Stačí pak jen upravit jeho výšku a máme hotový model s trojúhelníkovou podstavou.

Příště si probereme úpravy těchto základních těles.

Našli jste v článku chybu?
15. 2. 2017 13:10
czz (neregistrovaný)

Vytlacil som si par drziakov. Na radiatoroch mi chybali take tie plastove kohutiky (popraskali a nefungovali) tak som si navrhol a vytlacil vlastne. Mam rozpracovane niektore dalsie prakticke projekty a asi milion vylepsovakov do domacnosti ktore nemam cas spravit, tak sa snad k niektorym dostanem. Vsetko je to cca za necele dva mesiace co tu tlaciaren vlastnim. Niektori ludia tlacia figurky na stolne hry, alebo proste objekty z hier/filmov, mna osobne toto az tak nebavi, ale videl som celkom za…

15. 2. 2017 10:41
repo (neregistrovaný)

FreeCAD snad umi delat obecne 3D modely, ne jen pro 3D tisk. ;-) Pro takove to domaci 'kadovani', coz domaci tvorba 3D modelu pro 3D tisk zrejme zahrnuje, je vcelku OK. Lec pro skutecnou praci bych asi volil neco jineho.

Zajimalo by mne co smysluplneho a uzitecneho se domacim 3D tiskem da vyprodukovat. Busta Kelementa Gottwalda ci plastova 'jakoze' turbinka bude asi vetsine lidi k nicemu - vyjma trisekundovy wow efekt. ;-)