Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Sun bude svým zákazníkům nabízet Ubuntu

23. 3. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

I tento týden byl plný zajímavých událostí. Jiří Kosek vysvětluje, proč bude hlas České republiky pro OpenXML znít ano, OSS Aliance proti OpenXML opět vystupuje, Google zveřejnil projekty vybrané do Google Summer of Code a Čína zablokovala YouTube.

Spam a phishing

Snahy zmást klienty České spořitelny jsou staré už více jak dva měsíce. A z počáteční frekvence pár phishingových e-mailů za týden se v březnu tato aktivita přehoupla přes stovku e-mailů týdně. Jde o praktický příklad toho, jak nebezpečný a obtěžující může být současný největší problém na Internetu – phishing kombinovaný se spamem a malwarem. Jaké šance proti němu mají banky a policie? O tom píše v dnešním článku server Lupa.cz.

Petr Krčmář: Jak se dělá phishing?

Robert Soloway, který je znám jako „král spamerů“, se před soudem v Seattlu přiznal ke spáchání tří trestných činů, ze kterých byl před časem obviněn. Jde o různé podvody, daňové úniky a praní špinavých peněz navázané na jeho rozsáhlé spamerské aktivity. Celkem mu tedy hrozí až 26 let vězení. Obžaloba tvrdí, že si svými nelegálními aktivitami přišel na milion dolarů. Na rozsudek, který by měl být vynesen v červnu, bude šestadvacetiletý Soloway čekat ve vazbě, kam jej soud kvůli riziku útěku poslal a vyhověl tak návrhu obžaloby.

Petr Krčmář: Král spamerů se přiznal: hrozí mu 26 let

Dění okolo OpenXML

OSS Aliance vydala tiskovou zprávu, v níž protestuje proti schálení OpenXML Českou republikou. Uvádí, že není možné standardizovat tak důležitý formát jakým bezesporu OpenXML je, když obsahuje tak velké množství chyb. OSS Aliance dále argumentuje, že není třeba další duplicitní formát sloužící k témuž účelu jako ODF.

Jakub Šťastný: OSS Alliance opět vystupuje proti schválení OpenXML

Jiří Kosek na svém webu píše: „V posledních dnech se opět rozvířila hladina okolo přijetí formátu OOXML za mezinárodní normu. Impulsem byla mimo jiné i moje zpráva z BRM, která doporučuje změnit hlas ČR na „ano“. Proč zpráva obsahuje toto doporučení a proč ani nemůže doporučit nic jiného?“ Více se dozvíte v článku Jiřího Koska.

Petr Krčmář: Proč bude český hlas pro OOXML „ano“

Vývoj

Ohlášená spolupráce Microsoftu s Eclipse Foundation umožní v Eclipse SWT použít Microsoftí WPF. To by mělo umožnit vytvářet v Eclipse Java aplikace s nativním vzhledem Windows Vista.

Pavel Chalupa: MS ohlásil spolupráci s Eclipse Foundation

Google zveřejnil seznam organizací, které budou součástí letošního Google Summer of Code 2008. Letos byl pozměněn časový harmonogram akce a mezi vyhlášením organizací a otevření registrací pro studenty bude týdenní pauza. Tato doba má sloužit ke komunikaci mezi studenty a jejich potenciálními mentory, kdy by mělo dojít především k vyjasnění cílů a dohodnutí detailních podmínek.

Petr Krčmář: Které organizace se budou podílet na Summer of Code?

David Schlesinger, ředitel firmy Open Source Technologies, kritizuje mobilní platformu Android a postoj Google k Androidu.

„Google nemůže předhodit open source vývojářům Android a očekávat, že se něco stane. Společnosti jako Google si myslí, že je tu jen jedna open source komunita.“

David Schlesinger se dokonce veřejně zeptal na konferenci AjaxWorld, jestli je vhodné pro Google, jako firmu s vyhledávačem, aby vedla iniciativu okolo vývoje mobilní platformy.

„My nechceme, aby Google znovu objevoval kolo. My už máme mobilní Linux.“

Pavel Chalupa: Kritika Androidu od Google

Software

Apple vydal novou verzi prohlížeče Safari 3.1 pro platformy Mac OS X a MS Windows. Nová verze podoruje audio a video tagy v HTML 5 a také CSS animace. Podle Applu je Safari prvním prohlížečem, který podporuje tyto funkce. Apple, jak je známo, propaguje své produkty v násobcích rychlosti konkurence – tady jsou: „Prohlížeč Safari 3.1 je 1,9krát rychlejší než IE 7 a 1,7krát rychlejší než Firefox 2. Běžící Javascript v prohlížeči Safari je až 6krát rychlejší než jiné prohlížeče.“

Pavel Chalupa: Nová verze prohlížeče Safari 3.1 od Applu

Ostatní

Nelekejte se, třetí verze ještě nevyšla, ale blog OpenOffice.org Ninja se už teď podíval na jednu z vývojářských verzí. Novinek je opravdu hodně: nové start centrum, více zobrazených stránek ve Writeru, užitečné poznámky na okraji, podpora Open XML, nová grafika v Calcu, oficiální podpora pro Mac, možnost práce více uživatelů nad jedním dokumentem a další. Máme se na co těšit.

Petr Krčmář: Jak vypadá OpenOffice.org 3.0

skoleni

Téměř čtvrt miliardy surfujících Číňanů se nyní nedostane na server YouTube. Důvodem je cenzura tohoto serveru čínskou vládou. Důvodem jsou pravděpodobně videa zachycující nedávné nepokoje v tibetském městě Lhasa. Ta se objevila na YouTube krátce před zablokováním přístupu z čínských sítí. Nyní se čínským uživatelům místo YouTube zobrazí jen prázdná stránka.

Petr Krčmář: Čína blokuje uživatelům server YouTube

Autor článku

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.