Hlavní navigace

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: krok směrem k webu

Adam Štrauch 25. 10. 2012

Nové Ubuntu už je týden venku a přišel čas na jeho zhodnocení. Bylo by pošetilé mávnout rukou a říct, že aktualizace nemá pro uživatele smysl. Novinek v uživatelském prostředí je celá řada. Některé jsou provedené lépe, jiné hůře a pokud si náhodou nevyberete, určitě vás potěší repositář s novými verzemi programů.

Po půl roce čekání vyšlo další Ubuntu, tentokrát s označením 12.10 Quantal Quetzal. Stejně jako v předchozích verzích byly aktualizovány balíčky v repositářích a vývojáři Canonicalu dělali to nejlepší, aby nám připravili zase o kousek lepší uživatelské prostředí. Ubuntu se svým stylem vývoje může těžko překvapit, protože o každé větší změně se vedou v komunitě dlouhé debaty a téměř vše, co zde v článku najdete, už bylo popsáno někde jinde.

Navíc půl roku vývoje není zas tak dlouhá doba, aby bylo hotovo něco opravdu velkého. U podpory webových aplikací se mi dokonce zdálo, že se tato funkce teprve hledá a až zkušenosti uživatelů ji pomohou posunout se tam, kde ji všichni chceme. Jako celek se Ubuntu povedlo, ale vzhledem k již řečenému ho nelze označit za revoluční vydání, stejně jako jeho předchozí verze. Je to systém plný novinek, a to nejen ty, o kterých se píše tady či jinde, a pokud neujíždíte na verzích s dlouhou podporou, aktualizací nic nezkazíte a možná vám i zpříjemní život.

Instalátor

Po spuštění systému z instalačního média na vás vykoukne dobře známé prostředí s tmavším grafickým tématem nového Ubuntu. Instalační média se proti předchozí verzi nafoukla a už je nedostanete na jediné CD. Za to 1 GB USB flash disk bohatě postačí. Kromě změny velikosti zmizely i tzv. alternate obrazy. Na těch se nacházel pouze textový instalátor známý z Debianu a hlavně bylo možné při instalaci nastavit LVM, šifrování a softwarový RAID. Canonical se rozhodl, že bude stačit vylepšit grafický instalátor o LVM a alternate obraz nechat minulosti. Bohužel už vývojáři nestihli připravit i podporu pro softwarový RAID. Pokud ho používáte, budete si muset vystačit se serverovou variantou Ubuntu a po instalaci si doinstalovat balíčky desktopové varianty ručně (meta balíček ubuntu-desktop).

Ostatní varianty jako Kubuntu, Xubuntu a podobně mají stále své alternate obrazy, u nich se nic nezměnilo. Naštěstí se minimálně do instalátoru Kubuntu dostalo i to dobré, takže kromě toho, že má alternate obrazy, tak jeho desktopový instalátor má podporu pro LVM. Dialogy se v obou instalátorech trochu liší, ale oba fungují jak mají. Čas nabíhání systému se od předchozí verze rapidně zlepšil. Na SSD disku mi moje instance zobrazila login přibližně 6 sekund od GRUBu, což je poloviční čas proti 12.04. S SSD diskem souvisí jedna věc, která se mi v instalátoru nelíbí. Ten totiž nebere ohled na to, kam systém instaluje, a pokud to je SSD disk, nepřidá parametry pro zapnutí funkce TRIM na oddílech, které se na něm nacházejí.

Už jen jedno Unity

Canonical strávil mnoho času vývojem GNOME fallback a Unity 2D, aby přinesl dobré uživatelské prostředí i uživatelům, kteří nemají grafickou kartu s kompatibilními ovladači. Vyvíjet ale dvě prostředí najednou zatěžuje vývojový tým, a to i přes to, že se určitá část kódu sdílí mezi oběma projekty. Proto Ubuntu 12.10 přineslo softwarový rasterizer LLVMPipe. To je ovladač, který je součástí balíku Mesa3D. Díky němu si mohou vychutnat efekty prostředí i uživatelé bez potřebného hardwaru, protože výpočty se provádí místo grafické karty na CPU.

Webové aplikace a online účty

Velkou „uživatelskou“ novinkou Ubuntu 12.10 je podpora webových aplikací. Když navštívíte podporovanou webovou službu, nabídne vám Firefox instalaci do systému.

Po potvrzení instalace se vám v launcheru objeví ikonka služby, kterou je možné na launcher hned připnout. Integrace se systémem pak záleží na povaze dané služby. Podle popisu novinek na ubuntu.cz by třeba Google Docs měl doplnit možnost vytvořit dokument z nabídky HUD, ale u mě instalace Google Docs jako webové aplikace nic takového neumožnila.

Druhou novinkou, která nemá k webovým aplikacím daleko, je sjednocení online účtů různých služeb. V konfiguraci si nyní můžete nastavit přihlašovací údaje ke službám jako je Facebook, Twitter, Google, Windows Live, Jabber a pár dalších. Všechny programy, které mohou tyto údaje nějak využít, je využijí a nemusíte tak účet zadávat do každého zvlášť. Toto sjednocení se netýká všech programů, ale jen těch, které Canonical oficiálně podporuje. Je to třeba Shotwell pro fotky, Gwibber pro novinky na sociálních sítích, Empathy pro komunikaci a nepřehlédnutelné jsou moduly Dashe.

Nakupovací lens

Canonical se rozhodl, že uživatelům přiblíží placené služby, které dává dostatečně na oči. Hned po instalaci v launcheru najdete dash, domovskou službu, LibreOffice a čtyři ikonky pro služby, které Canonicalu přinášejí peníze – Ubuntu One, Ubuntu One Music, Amazon a Centrum Softwaru pro Ubuntu. Hudba v Ubuntu 12.10 hraje velkou roli, protože ji Dash nutí prakticky při každém hledání. Napíšete Google a dostanete ikonku s komunikátorem Empathy a 4 ikonky s písničkami k zakoupení. Výsledky s hudbou se nemíchají s výsledky s programy, ale minimálně ze začátku působí novinka dost rušivě.

Výsledky s hudbou má na svědomí tzv. nakupovací lens, který se do Ubuntu 12.10 dostal přibližně měsíc před jeho vydáním. Je to jedna z „Tada!“ funkcí, kterých bude v dalších verzích Ubuntu pravděpodobně víc. Kdybych byl pravidelným uživatelem prostředí Unity, určitě bych neměl o nakupovací lens zájem. Nejsem jediný a samozřejmě se objevilo hned několik návodů, jak se této funkce zbavit. Ten nejjednodušší postup je odinstalovat balíček unity-shopping-lens:

$ sudo apt-get remove unity-shopping-lens 

A pak se znovu přihlásit do systému.

Shrnutí

Odmyslím-li si nakupovací lens, vidím v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal velký krok vpřed. Integrace webových aplikací možná ještě není úplně u svého konce, ale na tom nemusí mít Canonical zas takový podíl. K dispozici je API, pomocí kterého lze integrovat jakoukoli webovou aplikaci a je to jen na vývojářích dané aplikace. Podpora pro LVM v desktopovém instalátoru Ubiquity není úplně funkce pro začátečníky, ale své příznivce si najde. Mnohem problémovější ale vidím absenci podpory softwarového RAIDu.

Stejně jako u jiných verzí Ubuntu, i tady je hlavní přínos v aktualizaci softwarového repositáře. Mnoho programů má co nabídnout, ať už to je Jabber klient Psi+, LibreOffice či webový prohlížeč Firefox. Ten by měl být od této verze Ubuntu aktualizován průběžně, takže když Mozilla vydá novou verzi, měla by se obratem objevit také v Ubuntu.

Nové Ubuntu můžete získat z Ubuntu.cz.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Flix TV spustil Fight Channel World HD

Flix TV spustil Fight Channel World HD

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: OCD. Porucha, která patří k psychiatrovi

OCD. Porucha, která patří k psychiatrovi

Podnikatel.cz: Pronájem přes Airbnb a EET? Spadá pod ni

Pronájem přes Airbnb a EET? Spadá pod ni

DigiZone.cz: Polda David Matásek oživený z kómatu

Polda David Matásek oživený z kómatu

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Zakázky bez soutěže. Berňák zaplatí 1,3 milionu

Zakázky bez soutěže. Berňák zaplatí 1,3 milionu

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Podnikatel.cz: Školení skončilo u piva? Do daní ho nedáte

Školení skončilo u piva? Do daní ho nedáte

Vitalia.cz: Britská farma má český, sloní i černý česnek

Britská farma má český, sloní i černý česnek

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: ERB Bank končí. Co bude dál?

ERB Bank končí. Co bude dál?

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?