Hlavní navigace

Ubuntu MATE 18.04 LTS v detailech

30. 4. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ubuntu MATE 18.04 LTS Autor: Ubuntu MATE
Jak sami tvůrci žertovně uvádějí, pro Ubuntu MATE 18.04 LTS bylo oprášeno 20 tisíc elektronek a ručně spájeno 5 miliónů spojů. Novou verzi tvoří základ v podobě MATE 1.20.1, které už běží na GTK 3.22.

GTK3 s podporou HiDPI

S přechodem na nepříliš starou verzi GTK3 se v Ubuntu MATE 18.04 LTS pojí kupříkladu podpora HiDPI monitorů, vylepšené globální menu (a aktualizovaná nabídka Brisk). Správce souborů Caja dostal pokročilejší hromadné přejmenování, podporu šifrování a dešifrování za pomoci GnuPG, ověřování kontrolních součtů, pokročilejší ACL (access control list) a rozšiřené atributy (xattr), možnost uživatelského obravení jednotlivých složek a náhradu caja-gksu za caja-admin využívající PolicyKit.

Správce oken (Marco) nyní využívá hardwarovou akceleraci, pokud hardware+ovladač nabízí podporu DRI3. Díky tomu je Ubuntu MATE 18.04 výkonnější (nejen) ve hrách. V případě absence podpory DRI3 se použije softwarový kompozitor jako záložní varianta.

Nejen předdefinovaná rozložení desktopu

Jinak z hlediska vzhledu desktopu nabízí MATE 18.04 opět několik předdefinovaných možností. Výchozí je standardní typ prostředí Familiar, následuje Mutiny (aplikační dok, spouštěč s vyhledáváním, globální menu, to vše à la Unity 7), Cupertino (po vzoru macOS), Redmond (po vzoru Windows), Pantheon (dock a horní panel s vyhledáváním), Contemporary (modernizovaný dvoupanelový vzhled s globálním menu), Netbook (kompaktní jednopanelový vzhled) a Traditional (původní dvoupanelový vzhled s menu Aplikace, Místa a Systém). Většina podporuje tzv. Super klávesu („Start“).

Jinak globální menu nyní používají nikoli TopMenu, ale Vala Panel Appmenu, které je kompatibilní s GTK, Qt, LibreOffice, Firefox/Thunderbird, Google Chrome, Electron a dalšími programy. Dále pak Ubuntu MATE 18.04 nyní používá indikátory ve všech variantách vzhledu desktopu, přičemž výchozími jsou: Optimus, Bluetooth, Network, Power, Messages, Sound, Session.

MATE Dock Applet je používán automaticky u vzhledů prostředí Mutiny a Netbook, nicméně přidat si jej lze samozřejmě i do ostatních. Za poslední dva roky (tedy z hlediska Ubuntu MATE za dobu od vydání verze 16.04) se změnily dvě hlavní věci. Tou první je automatické použití scrollovacího přehledu ikon, když se nevejdou na obrazovku. Druhou pak párování ikon s aplikacemi nikoli vlastní interní, ale za použití BAMF. Plus je v Dock Appletu řada dalších vylepšení.

Další novinky prostředí zahrnují například MATE Tweak, který podporuje pro HiDPI jak automatickou detekci vhodného nastavení, tak standardní i vynucené škálování. Režimy jsou aplikovány za běhu a v nastavení je navíc tlačítko pro vyvolání dialogu s fonty. MATE Tweak dobře rozumí možnostem Brisk Menu i globálního menu, takže je umí dobře přepínat.

Uvítací obrazovka Ubuntu MATE Welcome nabízí výběr prohlížečů k instalaci (včetně Vivaldi či Brave) a lze vypnout/zapnout sběr telemetrický dat.

Minimální instalace a nová uvítací obrazovka

Minimální instalace v případě varianty Ubuntu MATE nyní nainstaluje pouze samotný desktop MATE, jeho nástroje, témata a prohlížeče Firefox. Ostatní programy jako kancelářský balík, emailový klient, přehrávač videa/audia či cokoli dalšího je potřeba doinstalovat ručně. Tvůrci nabízejí přehled balíčků, které jsou z Minimální oproti Normální instalaci vyjmuty.

Uvítací obrazovka už během cyklu 17.10 přepnula na Slick Greeter, který sice stále používá LightDM, ale lépe si rozumí s HiDPI monitory. Ubuntu MATE podporuje nastavení některých parametrů této uvítací obrazovky.

CS24_early

Z hlediska vzhledu systému opět explicitně dodejme, že většina systému byla převedena na GTK3, což se týká i témat desktopu. Přibyla nová tmavá varianta tématu Ambiant-MATE. Obecně témata jsou plně kompatibilní s použitým GTK 3.22. Dík patří Michaelu Tunnelovi z TuxDigital, který upravil grafické prvky včetně variant pro HiDPI monitory. Téma ikon zase využívá facelift, který mu dali lidé z elementary OS, výchozí kurzory myši pak jsou čerstvá verze z MATE jako takového. I bootovací téma Ubuntu MATE Plymouth nyní počítá s HiDPI. Ubuntu MATE již nevyužívá výchozí wallpapery z MATE, mají vlastní soubor.

Ubuntu MATE počínaje touto verzí tak lze přestat považovat za variantu postavenou kolem technologicky zastaralého GTK2 desktopu. MATE 1.20.x uzrálo do GTK3 éry s podporou HiDPI monitorů, přičemž tvůrci této varianty Ubuntu opět skloubili vše dohromady do dobře použitelného celku, připraveného jak pro 32 a 64bit x86 stroje, tak pro PowerPC a ARMv7 stroje jako Raspberry Pi 2 a 3.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.