Hlavní navigace

Ubuntu pro chytré telefony

4. 1. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Mark Shuttleworth ve středu představil koncept, který má potenciál změnit současný svět mobilních zařízení. Ukázal nám operační systém pro telefony, na kterém se dají základní činnosti provádět velmi rychle a intuitivně. Poradí si ale se současnou obrovskou konkurencí v podobě Androidu a iOS, a co přináší nového?

Na ubuntu.com se objevil tajemný odpočet, který k sobě postupně nalákal pozornost uživatelů. Pár dní se spekulovalo, co by to mohlo být, a ve středu v 19:00 jsme se to dozvěděli – firma Canonical chystá Ubuntu pro chytré telefony a už příští týden by mělo být k nahlédnutí na veletrhu CES.

Oznámení o novém směru pro Ubuntu bylo provedeno stylově na YouTube, kde Mark Shuttleworth vyzdvihl, co všechno se Ubuntu za poslední roky podařilo a ukázal, co se mu ještě může podařit. V úvodní části videa nelze přehlédnout následující fakta:

  • Velký úspěch Ubuntu 12.04 LTS
  • 7.3 milionů stažení Ubuntu 12.04 LTS v prvních 24 hodinách
  • Unity
  • Hledání všeho na jednom místě
  • Webové aplikace integrované do prostředí
  • Partnerství s firmami DELL, Lenovo, HP
  • Hardware dodávaný s Ubuntu
  • 70 % počítačů partnerských firem je certifikováno pro běh Ubuntu
  • Valve si vybralo Ubuntu jako podporovanou distribuci pro Steam klienta
  • Vlády nebo bezpečnostní složky přecházejí na Ubuntu

Po tomto krátkém úvodu se Mark dostává k oznámení, na které všichni čekáme a to Ubuntu pro chytré telefony. První záběry telefonu se snaží zaujmout a hned z kraje je vidět, že Ubuntu nebude jen další operační systém pro mobilní zařízení. Během dalších osmi minut videa je vidět, že mobilní Ubuntu nebude ani zmenšené Unity, ani kopie již existujících systému. Canonical se rozhodl, že vyvine úplně nový způsob ovládání chytrých telefonů a z prezentovaných vlastností lze říci, že se mu opravdu něco nového podařilo přinést.

Uživatelské rozhraní

Slovy se těžko popisuje lehkost ovládání, tak jak je v oznámení prezentováno, takže se na video určitě podívejte.

To co z Ubuntu telefonu vidíme jako první, je „Welcome screen“. Jak říká Mark ve videu, Ubuntu na telefonech nebude klást mezi uživatele a jeho zařízení žádné bariéry, úvodní obrazovka není nic, co by musel uživatel překonat. Když telefon probudíte, vidíte hned rozhraní, které můžete používat. Jedním pohybem máte k dispozici nastavení telefonu, seznam často používaných aplikací nebo dokonce seznam všech aplikací. Welcome screen vám zároveň při výběru dává základní informace o tom, jaké na vás  čekají novinky v podobě tweetů, e-mailů, zmeškaných hovorů a podobně.

K seznamu často používaných aplikací se dostanete přejetím prstu přes levou hranu displeje. Aniž by prst opustil displej telefonu, vyberete si aplikaci, která se spustí hned po tom co prst displej opustí. Pokud chcete seznam všech aplikací, posunete prst na konec lišty, kde na vás čeká Dash. V něm najdete nejen aplikace, ale i výstup z dalších částí systému, ať už to je počasí, hledání, vaše fotografie či videa. Ubuntu se také snaží spojit seznam aplikací s aplikacemi, které by se vám mohly hodit nebo je hledáte. Ať už tak či tak, nabídne vám přesně tu ikonku, o kterou máte zájem.

Stejným způsobem jako lišta s aplikacemi funguje i pravá hrana displeje. Ta slouží pro přepínání mezi posledními dvěma aplikacemi. Znáte třeba situaci, kdy potřebujete opsat pár hodnot z jedné aplikace do druhé? Nebo situaci, kdy čekáte na nějakou událost v jedné aplikaci a chcete si mezitím prohlédnout něco v aplikaci druhé. Toto řeší pravý okraj displeje, přes který se dají jedním tahem přepínat poslední dvě spuštěné aplikace.

Horní hrana displeje je vyhrazena notifikační liště, která je v aplikacích schovaná a přejetím prstu je možné ji vyvolat. Na liště najdete kromě notifikací také stav WiFi připojení, mobilního připojení, baterie, bluetooth a zpráv. Pokud z lišty nepustíte prst, můžete horizontálním pohybem vybrat funkci, které chcete upravit konfiguraci. Když se chcete připojit na WiFi síť, „vysunete“ notifikační lištu a pohybem prstu do stran vyberete ikonku s WiFi. Dalším tažením se objeví konfigurační dialog.

Poslední hrana displeje, ta spodní, slouží pro vysunutí kontextové nabídky, na Androidu označované jako menu. Zde je cokoli, co nějak souvisí s aktuálním obsahem displeje. U fotek to může být třeba aplikování filtru, sdílení, smazání a podobně.

Ubuntu pro chytré telefony nabídne uživatelům úplně nový uživatelský zážitek a přinese nový koncept ovládání telefonu. Těžko se hodnotí praktičnost z několikaminutového videa, ale za sebe mohu říct, že se minimálně těším, až si Ubuntu vyzkouším. Rozhraní se tváří intuitivně, aplikacím je věnován maximální prostor, je snadné mezi aplikacemi přepínat, podařilo se odstranit otravný lock screen a zároveň je slíbeno, že si telefon nebude dělat v kapse, co se mu zlíbí.

Vývoj aplikací

Mark v prezentaci popisuje, že operační systém na mobilních telefonech je pro uživatele jen prostředí, ve kterém spouští aplikace a konzumuje obsah. Ubuntu by mohlo být sebedokonalejší, ale bez aplikací se nedostane dál než k vývojovému týmu Canonicalu. Teb si uvědomuje sílu webu a chápe potřebu nativních aplikací a proto můžete do Ubuntu telefonů vyvíjet jak nativní, tak webové aplikace. S těmi webovými si poradí každý programátor, který někdy viděl HTML, CSS a JavaScript, ve kterém má k dispozici všechny funkce systému, jako je notifikační lišta, HUD nebo Dash. Rozhraní je stejné jako na současném desktopovém Ubuntu.

Nativní aplikace ale také budou mít co nabídnout. Budete je moci vytvářet pomocí QML, takže Ubuntu by mohlo znamenat velký návrat frameworku Qt do mobilních platforem, po fiasku s MeeGo. QML je akronym pro Qt Meta Language. Je inspirován JavaScriptem a můžete v něm pracovat s OpenGL. Velkou pozornost QML věnuje také projekt KDE a hodně částí jeho uživatelského rozhraní je do QML přepisováno či již přepsáno. Je to třeba lock screen nebo splash screen. Pro vývojáře je mnohem snazší napsat prvky uživatelského rozhraní v QML, než se s nimi dělat v C++ nebo třeba v Pythonu.

Pro která zařízení bude Ubuntu k dispozici?

Velmi zajímavou informací je, pro jaké telefony bude Ubuntu k dispozici. Mark se zmiňuje, že Ubuntu bude podporovat ovladače z operačního systému Android. To je taky Linux, takže by v tom neměl být problém a povede to k tomu, že Ubuntu bude moci běžet na jakémkoli telefonu, kde aktuálně běží Android.

V praxi to asi bude vypadat jinak, protože portování není jen otázkou ovladačů, ale také úpravy user space kódu. I tak se asi Ubuntu dostane na novější telefony a možná i tablety Nexus a komunita určitě nenechá jen tak být ani velmi oblíbené modely Samsungu, HTC, Asusu či jiných firem.

Shrnutí

Nedokáži odhadnout, jaký dopad bude mít Ubuntu pro telefony na celý mobilní trh. Canonical se vydal úplně jinou cestou než jeho konkurenti. Prezentuje se otevřeně, jeho systém poběží i na současných telefonech a rozhraní přináší něco nového. To ale neznamená, že se chytne. Pořád je to malá firma a vlak mobilního trhu jede opravdu rychle a pár firem už si na současném stavu zuby vylámalo. Možná to bude otevřenost a komunita, kdo dá tomuhle systému šanci.

skoleni

Když jsem psal zprávičku o odpočtu na webu ubuntu.com, v odkazovaném článku na liliputing.com byla na konci věta „… protože co tento svět potřebuje, je další operační systém pro mobilní zařízení“. Ta věta se mi na první pohled líbila a v duchu jsem s ní souhlasil. Po prezentaci Marka Shuttlewortha ale vidím, že jsem se mýlil. V mobilním světě je co zlepšovat, ať už se to týká hardwaru, software nebo přístupu a možná to bude právě Ubuntu, které udělá zase krok vpřed. Je čerstvé a vyztuženo vývojem posledních let.

Mnoho informací o nové platformě najdete na Ubuntu webu.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.