Hlavní navigace

Ubuntu testuje nový instalátor, Coreboot 6 je na noteboocích Star Labs

9. 8. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Canonical
Nový nástroj pro instalaci linuxové distribuce Ubuntu je k dispozici pro veřejné testování. Operační systém ReactOS vylepšuje podporu pro architekturu amd64. Projekt Haiku oznámil vydání své třetí betaverze.

Nový instalátor Ubuntu k dispozici pro testování

Nový nástroj pro instalaci linuxové distribuce Ubuntu je k dispozici pro veřejné testování. Tento systémový instalátor napsaný ve vývojovém rozhraní Flutter je nyní možné stáhnout pro nejnovější sestavení Ubuntu 21.10. Kromě moderního grafického rozhraní nabízí možnost opravné instalace pro obnovu poškozeného systému, nebo možnost vypnout Intel RST pro případ, že instalujete Ubuntu na stejný disk, na kterém už máte Windows.

Nový instalátor Ubuntu

ReactOS vylepšuje podporu amd64

Timo Kreuzer, vývojář otevřeného operačního systému ReactOS, který se snaží o kompatibilitu s MS Windows usilovně pracoval na opravách chyb jeho jádra. Výsledkem jeho snahy je výrazné zlepšení stability systému na architektuře amd64. Byla dokončena podpora pro SEH na této platformě a podpora HAL byla zprovozněna už v květnu. Díky tomu se povedlo nabootovat ReactOS na této architektuře ve virtuálním prostředí.

ReactOS pro amd64 ve VirtualBoxu

Haiku vydává beta 3

Projekt Haiku oznámil vydání své třetí betaverze. Tento operační systém pojmenovaný po japonské poezii je duchovním nástupce BeOS vyvíjený komunitou. Haiku R1/Beta 3 je součástí trendu vydávat nové verze ve vyšší frekvenci, aby uživatelé a vývojáři měli k dispozici aktuálnější a stabilnější systém. Dobrou zprávou pro našince je ta, že tento systém byl vůbec poprvé přeložen do češtiny. Kromě toho byl vylepšen instalační proces, byla opravena řada chyb, byly přidány nové ovladače a aktuální verze softwaru.

cyber23

Haiku R1 Beta 3

Coreboot 6 na noteboocích Star Labs

Britský výrobce hardwaru s předinstalovaným Linuxem Star Labs oznámil dostupnost otevřeného firmwaru Coreboot 6 pro své notebooky. Konkrétně se jedná o modely Star LabTop Mk III, Star LabTop Mk IV a StarBook Mk V. Kromě toho byl ještě aktualizován nástroj Coreboot Configurator, který teď uživatelům umožňuje aktivaci a deaktivaci mikrofonu, webkamery, wifi, podporu pro clock gating, hyper-threading a Inter VT-D.

Coreboot 6

Nově vydáno

Na Ubuntu postavená distribuce s prostředím Xfce Freespire vyšla ve verzi 7.7. Ferdinand Thommes oznámil vydání siduction 21.2.0, linuxové distribuce s širokým výběrem prostředí. Na Arch Linuxu postavená distribuce s S6 místo systemd Obarun oznámila vydání verze 2021.07.26. Odlehčená modifikace Slackware Linuxu Absolute Linux je k dispozici ve verzi 20210730.

Freespire 7.7

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.