Vlákno názorů k článku Ubuntu Tweak má to, co v Ubuntu chybí od Migelo - Ubuntu rád nemám, Gnome mi nesedí, ale autora...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 3. 2010 14:03

    Migelo (neregistrovaný)

    Ubuntu rád nemám, Gnome mi nesedí, ale autora chválím. Je potřeba si uvědomit, že začátečník v Linuxu to nemá jednoduché za prvé proto, že netuší co k čemu je a za druhé proto, že je takovýchto článků jako šafránu. I když pořád v diskuzích slýchávám, že je jich dost a dost (což za pravdu nepovažuji). Uvědomte si, že díky takovým výstřelkům jako rady typu "apt-get install … " či shazováním klikacích postupů, Linuxu jenom škodíte = začátečníka tím odradíte. Že je konzole rychlejší? Ano, to je, ale začátečník do ní nepůjde. Raději se vrátí k původnímu systému.

    Každý takový článek vítám. Jsou v něm nepřesnosi? Ano. Otázku je třeba položit jinak. Může tento článek nováčkovi pomoci? Ano, může. Pro Linux existuje nepřeberné množství programů a těžko se v nich orientuje i lidem, kteří Linux již nějakou dobu používají. Nemluvě o tom, že o existenci spousty programů ani nevědí. Takže pokud někdo vytáhne na světlo nějakou aplikaci a rozepíše se o ní, rozhodně chybu neudělá.

    Nezbývá než dodat „jen tak dál“.

  • 22. 3. 2010 22:31

    Ondřej Surý

    Kdyby tento článek nešlo shrnout do zprávičky o dvou větách, tak bych s vámi souhlasil.

    Dokázal bych si představit zajímavý a hodnotný článek, který by nepovídal jen o tom, jak něco naklikat, ale podíval by se i pod kapotu, tj. v Ubuntu Tweak se dá udělat to a to, a ve skutečnosti to dělá to a to.

  • 23. 3. 2010 0:41

    Migelo (neregistrovaný)

    Budeme tykat, je to jednodušší psaní…

    Problém zaběhlých linuxáků je v tom, že programy / utility / postupy znají a zapomínají na své začátky.

    Podívej se na tento článek očima člověka, co včera poprvé nainstaloval nějaké distro, v tomto případě Ubuntu. Takový uživatel tento článek přivítá. Podle mne není dobré se pokoušet zatěžovat nováčky termíny jako GUI, konfigurák apod. Natož pak tím, co se ve kterém konfiguráku změní, když v klikacím nástroji přenastaví to či ono. Samotný přechod z jednoho systému na jiný je náročný. Navíc běžný uživatel nikdy do konfiguráků nepůjde a bude využívat klikací nástroje (od toho jsou) a ještě jen některé položky.

    Podle mne není důvod dělat z každého článku článek odborný, s precizností a znalostmi geeka. Na takový článek začátečník zvědavý není a mezi námi ani běžný uživatel, který Ubuntu používá. Prostě a jednoduše je to článek pro nováčky a tak je ho třeba brát. Nicméně v diskuzi výše zaznělo, že není v přednastaveném repozitáři a autor se o tom nezmínil. V tom jediném bych chybu viděl.

  • 2. 4. 2010 11:38

    krakonoš (neregistrovaný)

    Zapomínáte všichni (nebo téměř všichni) na jednu velmi podstatnou věc a sice tu, že uživatelů počítačů, kteří se vyžívají v psaní různých bleptů do příkazové řádky je naprosté minimum a pokud budete chtít, aby libovolný O. S. začali užívat i ti, kteří používají počítač pouze jako pracovní nástroj, musíte takový O. S. upravit tak, aby s ním tito lidé mohli zacházet! Přesně tohle udělal kdysi Microsoft, sice blbě, ale udělal to. Dnes prodává úspěšně systém, který je děravý jak cedník, je neohrabaný, zbytečně nafouklý, plný spywaru a nehorázně předražený, ale obchodně úspěšný, protože uživatelsky přívětivý! Pokud se Linux, jako celek, bez ohledu na distro, nevydá stejnou cestou, nebude mít nikdy šanci se masově rozšířit! Ponechme stranou otázku, zda by masové rozšíření Linuxu bylo vhodné, podle mne ano, ale určitě je dost těch, kterým se současná pozice Linuxu líbí. V Canonicalu si nejspíš začínají uvědomovat, že, pokud se má Linux více rozšířit, jenom kvalita a bezpečnost nestačí a bude nutno systém upravovat tak, aby se od Windows co nejméně vzhledově a funkčně lišil. Že to tak funguje, dokazují Firefox a Thunderbird, mezi jejich verzemi pro Win a Lin není prakticky žádný rozdíl.