Hlavní navigace

UFO: Alien Invasion

25. 3. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jako malý chlapec říkající paní učitelce svou představu o budoucím povolání jsi rozhodně netušil, že skončíš právě takto. Opětovně čistíš svou věrnou zbraň, tví kamarádi a kolegové házejí šipky na obrázek zeleného aliena na dveřích a čekáte, až se ozve povel ke startu. Není to tak špatné, vláda platí celkem dobře, zajímavá práce, při níž potkáš spoustu nových a zajímavých ehm lidí a hlavně není nuda...
UFO

Hra UFO: Alien Invasion (dále prostě jen UFO) je další ze série obdobných her (podle stránek inspirace sérií X-COM, bohužel jsem nehrál). Vaším úkolem je ochraňovat Zemi a eliminovat nepřátelské zelené mužíky. Na začátku si zvolíte tým, o který se budete starat, pořizovat mu výstroj, zbraně (nezapomeňte na náboje), starat se o jeho pohodu, dobrý zdravotní stav. Každý člen týmu má rozličné nastavení základních schopností: Strength (Síla); Dexterity (Obratnost); Swiftness (Hbitost); Intelligence (Inteligence) a Courage (Odvaha). Ty schopnosti určují charakter vojáka a vám říkají, jaká strategie je pro něj nejvhodnější. Na rozdíl od mimozemských příslušníku vojenských sil zde není uplatněna diskriminace dívek a žen v armádě. Ačkoli to nemohu s jistotou tvrdit, kdo ví, třeba to jsou mimozemšťanky. Vyberte si do jednotky, koho je vám libo, a dle svého je také pojmenujte. K dispozici máte určený počet kreditů, které vám přibývají po každé misi. Hodnocení je založeno na počtu zachráněných civilistů, zastřelených alienů a získané technologii. Získanou technologii postupně zkoumáte, a dostává se vám tak do rukou mnoho užitečných informací. Jak jsem se zmínil, nesmíte opomenout jednotku vyzbrojit. K dispozici jim můžete dát zbraň primární a sekundární. Primární složka je tvořena například útočnou puškou, brokovnicí, sniperkou, granáty, tachyonovou puškou – zkrátka výběr není zrovna malý. Sekundární neboli náhradní zbraň je pistole. Hru UFO si můžete rozjet na slušný počet obtížností, přesněji řečeno sedm. Jsou to od nejlehčí:

Chickenhearted; Very easy; Easy; Normal; Hard; Very hard a Insane. Jednotlivé obtížnosti se liší v různých detailech – AI nepřátel, rozdělení creditů po misi. Záleží jen na vás, na co se cítíte.

UFO

Vizuálně se mi hra líbila – využívá silně modifikovaný Quake 2 engine. V hlavním menu si můžete zvolit rozlišení v rozsahu od 320×240 až po vskutku luxusní 2048×1536. Rozhodně nehrozí dívání se na zdeformované pohyblivé obrázky. Hra UFO je kreslena v jednotlivých sférách, které se ovládají pomocí číslováni na levém okraji okna. Kliknutím na příslušné číslo vrstvy se do ní přenesete. Je to poněkud těžší na vysvětlení, ale vyzkoušíte-li si to v samotné hře, zjistíte, že na tom vlastně nic není. Nahoře se nachází druhé číslování, kterým přepínáte mezi členy týmu. Máte také možnost přiblížení a oddálení hrací plochy, natáčení doleva a doprava, co víc si přát? Kresby jsou poměrně slušné, nenajdeme zde přílišný důraz na detaily a vítězí spíše strohost a jednoduchost, ale zase tolik to nevadí.

UFO

Zvuková stránka je na tom již lépe. UFO doprovází pěkná hudba, která by se dala poslouchat i ododděleně – a taky že je ke stažení i samotná hudba ve vysoké kvalitě. Pokud jste nehráli žádný z předchozích dílů, budete nejspíš silně dezorientováni. Hráli-li jste již tuto hru, neměl by to být problém. Ve sférách bytí a členech týmu si rychle najdete řád. Mapa světa, nákupy, výzkumy jsou přehledné a dobře ovladatelné.

Hra UFO je založena na obdobném principu jako třeba Fallout. Jedná se o tahovou RPG. Každý z členů jednotky má omezený počet pohybů, když jej vypotřebují všichni členové, je na tahu soupeř. Své akční body můžete využít k pohybu, boji…jak uznáte za vhodné. Mise končí v momentě, kdy se vám podaří odstranit všechny zelené mimozemšťany.

UFO

Doporučit a vyzvednout, nebo zatratit a programátory šoupnout do očistce? Myslím, že autoři udělali kus práce, a tak bych je nechal. Hra UFO pobaví, rozvíjí strategické myšlení a donutí i přemýšlet. To mi stačí, abych ji doporučil. Máte-li obavu z těžšího ovládání, nemyslíte si, že je načase zkusit jeden z dílů série a probořit hranici strachu? Jen směle do toho, stahujte a hrajte – ono to ještě úplně hotové není:) Ale nechci vás odradit, testeři jsou třeba, a když je to navíc GPL a Linux, tak to neřešte:)

UFO

Gameska má zabalená kolem 45 MB (nedávám přímý odkaz, holt se musíte proklikat přes nějaký italský server), můžete zkusit pohledat balíček pro vaše distro, ale ani při stažení jejich oficiálního archivu nebudete muset kompilovat. Po rozbalení učiňte soubor ufo spustitelným – a rázem je z něho binárka, kterou stačí pustit a hrát.

UFO

Myš si ve hře přebírá nastavení z konfigurace X-ek (/etc/X11/xor­g.conf či XF86Config apod.), je doporučeno tam mít pro vyhnutí se problémům tento řádek v příslušné myškovité sekci:

CS24_early

Option      "Resolution" "400"

Pro plynulost grafiky je také třeba mít zakomentován tento řádek:

# Option    "omit xfree86-dga"   # don't initialise the DGA extension

Jiné problémy by nastat neměly, ještě prý může blbnout zvuk, toho se zbavíte, když v adresáři base přidáte do souboru config.cfg řádek s vaší zvukovkou:

set snddevice "/dev/dsp0"
UFO

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku