Hlavní navigace

UMAX ActionBook 570T a Linux

6. 6. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jste šťastným majitelem notebooku? V dnešním článku se dozvíte, jaká uskalí na vás čekají při stěhování tučňáka do přenosného počítače, konkrétně do UMAX ActionBook 570T. Popsané zkušenosti se ale mohou hodit pro jakýkoliv notebook.

Notebook se v mém inventáři objevil, když jsem byl ještě Debianistou a tak logicky první distribuce, která připadala v úvahu byl právě Debian. Instalace pana Brambůrky (Debian Potato) šla jako po másle a oproti svému „hlavnímu“ počítači jsem nenarazil na žádné zvláštní problémy. Pozdější upgrade na Woodyho byl též, jak je ostatně u Debianu zvykem, bezproblémový. První problémy však nastaly, když jsem si jednoho dne řekl, že v rámci přesvědčovací kampaně „Linux za pět minut“ vše pěkně od nuly před očima svých kamarádů přeinstaluji. A ejhle, instalační CDčko Woodyho mi poskytlo neuvěřitelný pohled na barevnou show. Displej zářil snad všemi možnými barvami, které se dokonce v průběhu času měnily! Po chvilce bádání, jsem zjistil, že se, z mně neznámých důvodů, rozhodli u Debianu bootovat instalaci defaultně do framebufferu, což můj UMAX jaksi nechtěl akceptovat. Několik parametrů při bootu vše spravilo a ostuda před kamarády se naštěstí nekonala.

Kdo zná Gentoo, jistě ví, že podobná situace nemůže při jeho „instalaci“ nastat. Pro neznalé jen doplňuji, že slovo instalace je v uvozovkách zcela záměrně, neboť Gentoo se spíše staví, než instaluje. Ano, ti chytřejší již určitě pochopili, že nyní by můj notebook mohl být opatřen samolepkou „Powered by Gentoo“, kdybych nějakou měl :-(. Aktuální distribuci uvádím však pouze pro jakési dokreslení, protože všechny problémy, o kterých se v následujících odstavcích zmíním, se projevovaly jak v Debianu, tak v Gentoo, díky čemuž si troufám tvrdit, že jsou přímo „linux-related“ (jako opak „distro-related“).

Problém první: grafika. Jak jsem se zmínil již v úvodu, integrovaná grafická karta založená na chipu SIS630 si s Linuxem zase tak moc dobře nerozumí. Naštěstí se však našli schopní lidé, kteří se rozhodli, že se jim tento stav zkrátka nelíbí a že s tím něco udělají. Asi vůbec největší úcta za skvěle odvedenou práci patří Thomasovi Winischhoferovi, který velmi aktivně vyvíjí drivery pro framebuffer i xfree. Na jeho stránkách je možné sledovat snad každodenní pokroky, ale hlavně si vše pěkně stáhnout a radovat se z plodů této skvělé práce. Oficiální kernel i xfree sice drivery pro SIS karty obsahují, ale jedná se pouze o velmi zastaralé snapshoty právě Thomasova díla, takže vřele doporučují stahovat přímo u zdroje. Poznámka pro Gentooisty: Pokud nepotřebujete skutečně poslední verze těchto driverů, není nutné se nějak zvlášť snažit, protože ebuildy kernelu i xfree obsahují relativně aktuální patche. Jak je na tom v těchto dnech Debian a jiní bohužel netuším. I přes všechny skvělé vlastnosti, jakými jsou například akcelerace nebo perfektní možnost ovládání TV výstupu (mnohem lepší, než „oficiální“ Windows verze), se mi bohužel nepodařilo do dnešních dnů vyřešit problém se zamrzáváním všech standardních vstupů. Občas prostě X nebo i konsole přejdou do power-saving módu, že kterého se pak nelze standardními prostředky probrat. Nefunguje totiž klávesnice ani integrovaný touchpad (interně připojený na PS/2). Nejdivnější ale je, že například externí myš na USB funguje normálně. Jediným řešením je pak restart X-ek. :-( (Ať žije ssh a domácí síť :-) ).

Problém druhý: modem a zvuk. Zpočátku jsem používal standardní OSS driver pro integrovanou zvukovou kartu (konkrétně modul „trident“). Vše běhalo přesně podle předpokladů a já byl spokojený. Až donedávna. Díky naprosto neuvěřitelnému a do oči bijícímu amatérismu společnosti Telecom jsem se dostal do následující situace: Po podání žádosti o zrušení linky ISDN a zřízení ADSL (tedy už zpět na běžné lince) se stalo následující. Technici Telecomu přispěchali jako na koni a „odstřihli“ ISDN. Jenže (!!!), jiní technici, kteří měli dorazit vzápětí a postarat se o ADSL už se jaksi neobjevili a výsledkem je, že už jsem asi tři týdny off-line a ADSL je stále v nedohlednu. :-(

Tedy, ne tak docela. Jakožto každodenní surfař jsem tento „absťák“ samozřejmě nemohl vydržet a tak jsem se, nemaje normálního modemu, jal zprovozňovat modem, který je (jak jinak, integrovaný) přímo v notebooku. Po velmi namáhavém prohledávání webu jsem konečně narazil na zcela neuvěřitelnou věc, sám výrobce (SmartLink) dodává drivery pro Linux! Rozčarování pak nastalo ve chvíli, kdy se mi po úspěšném zkompilování a zavedení modulu jádro kouslo. Dal jsem se do rozsáhlého experimentování, abych nakonec zjistil, že ono zatuhnutí nastane pouze ve chvíli, když je současně zaveden i modul „trident“. Největší zrada však spočívala v tom, že se „freeze“ neodehrál okamžitě, ale až po nějaké (proměnlivé) době. Přechod na drivery zvukovky z packu ALSA naštěstí vše vyřešil.

Problém třetí: procesor. Tohle není problém týkající se Linuxu, ale notebooku samotného. Přesněji jeho designu. Jeho NEmobilní Pentium3 by mohlo vytopit malý byt, což by samo o sobě navadilo a někdo by ho jako topení mohl skutečně používal, ale nepříjemné na tom všem je, že se notebook ve stavu přehřátí v rámci jakéhosi pudu sebezáchovy vypne. Okamžitě a bez otázek! Máte zrovna rozepsaný dokument? No a co!?! Zde je dlužno podotknout, že se takto můj UMAX začal chovat asi až po půl roce nepřetržitého provozu. V servisu pak konstatovali zanesenost ventilace, vše vyčistili a já zase mohu honit uptimy. Bohužel, další cyklus zanesení již bude nejspíš mimo záruku a do vnitřností se budu zřejmě muset se stlačeným vzduchem podívat osobně. Dalším důležitým faktem je i to, že zmiňovaný procesor běží stále na maximum (distributed.net klient), takže kdybych se vzdal své vášně v prolamování šifer, nikdy bych se s podobnými problémy nesetkal. Nicméně, nikde v manuálu není o povolené zátěži ani řádek, proto se nehodlám nijak omezovat. Vždyť i taxikáři jezdí každý den od rána do večera a nemusí na to mít speciální auto!

USB, LAN, VGA-out a TV-out fungují bez problémů. FireWire, PCMCIA, IR a paralelní port jsem bohužel neměl možnost nijak otestovat.

Pokud náhodou stejný (nebo podobný) model notebooku vlastníte a hledáte nějaké specifické informace na webu, možná vám ještě pomůže následující „zajímavost“: Označení UMAX 570T je jen jakýsi „alias“ pro nějaký všeobecný druh. Na internetu jsem našel spoustu notebooků, od úplně jiných firem (většinou zahraniční), které na fotkách vypadaly na chlup stejně a seznam součástek (graf. karta, …) se shodoval s mým. Proto se spíše vyplatí hledat „SIS 630“, než „UMAX 570T“.

CS24_early

To by asi pro dnešek stačilo. Byl bych velice rád, pokud by se objevil někdo, kdo vlastní stejný (nebo podobný) model a eventuálně mi pomohl s dosud nevyřešenými problémy…

Odkazy:
Thomas a jeho drivery pro grafiku
Drivery pro modem od SmartLink (sekce „Download“)

Byl pro vás článek přínosný?