Hlavní navigace

UMAX ActionBook 570T a Linux

Radek Podgorný 6. 6. 2003

Jste šťastným majitelem notebooku? V dnešním článku se dozvíte, jaká uskalí na vás čekají při stěhování tučňáka do přenosného počítače, konkrétně do UMAX ActionBook 570T. Popsané zkušenosti se ale mohou hodit pro jakýkoliv notebook.

Notebook se v mém inventáři objevil, když jsem byl ještě Debianistou a tak logicky první distribuce, která připadala v úvahu byl právě Debian. Instalace pana Brambůrky (Debian Potato) šla jako po másle a oproti svému „hlavnímu“ počítači jsem nenarazil na žádné zvláštní problémy. Pozdější upgrade na Woodyho byl též, jak je ostatně u Debianu zvykem, bezproblémový. První problémy však nastaly, když jsem si jednoho dne řekl, že v rámci přesvědčovací kampaně „Linux za pět minut“ vše pěkně od nuly před očima svých kamarádů přeinstaluji. A ejhle, instalační CDčko Woodyho mi poskytlo neuvěřitelný pohled na barevnou show. Displej zářil snad všemi možnými barvami, které se dokonce v průběhu času měnily! Po chvilce bádání, jsem zjistil, že se, z mně neznámých důvodů, rozhodli u Debianu bootovat instalaci defaultně do framebufferu, což můj UMAX jaksi nechtěl akceptovat. Několik parametrů při bootu vše spravilo a ostuda před kamarády se naštěstí nekonala.

Kdo zná Gentoo, jistě ví, že podobná situace nemůže při jeho „instalaci“ nastat. Pro neznalé jen doplňuji, že slovo instalace je v uvozovkách zcela záměrně, neboť Gentoo se spíše staví, než instaluje. Ano, ti chytřejší již určitě pochopili, že nyní by můj notebook mohl být opatřen samolepkou „Powered by Gentoo“, kdybych nějakou měl :-(. Aktuální distribuci uvádím však pouze pro jakési dokreslení, protože všechny problémy, o kterých se v následujících odstavcích zmíním, se projevovaly jak v Debianu, tak v Gentoo, díky čemuž si troufám tvrdit, že jsou přímo „linux-related“ (jako opak „distro-related“).

Problém první: grafika. Jak jsem se zmínil již v úvodu, integrovaná grafická karta založená na chipu SIS630 si s Linuxem zase tak moc dobře nerozumí. Naštěstí se však našli schopní lidé, kteří se rozhodli, že se jim tento stav zkrátka nelíbí a že s tím něco udělají. Asi vůbec největší úcta za skvěle odvedenou práci patří Thomasovi Winischhoferovi, který velmi aktivně vyvíjí drivery pro framebuffer i xfree. Na jeho stránkách je možné sledovat snad každodenní pokroky, ale hlavně si vše pěkně stáhnout a radovat se z plodů této skvělé práce. Oficiální kernel i xfree sice drivery pro SIS karty obsahují, ale jedná se pouze o velmi zastaralé snapshoty právě Thomasova díla, takže vřele doporučují stahovat přímo u zdroje. Poznámka pro Gentooisty: Pokud nepotřebujete skutečně poslední verze těchto driverů, není nutné se nějak zvlášť snažit, protože ebuildy kernelu i xfree obsahují relativně aktuální patche. Jak je na tom v těchto dnech Debian a jiní bohužel netuším. I přes všechny skvělé vlastnosti, jakými jsou například akcelerace nebo perfektní možnost ovládání TV výstupu (mnohem lepší, než „oficiální“ Windows verze), se mi bohužel nepodařilo do dnešních dnů vyřešit problém se zamrzáváním všech standardních vstupů. Občas prostě X nebo i konsole přejdou do power-saving módu, že kterého se pak nelze standardními prostředky probrat. Nefunguje totiž klávesnice ani integrovaný touchpad (interně připojený na PS/2). Nejdivnější ale je, že například externí myš na USB funguje normálně. Jediným řešením je pak restart X-ek. :-( (Ať žije ssh a domácí síť :-) ).

Problém druhý: modem a zvuk. Zpočátku jsem používal standardní OSS driver pro integrovanou zvukovou kartu (konkrétně modul „trident“). Vše běhalo přesně podle předpokladů a já byl spokojený. Až donedávna. Díky naprosto neuvěřitelnému a do oči bijícímu amatérismu společnosti Telecom jsem se dostal do následující situace: Po podání žádosti o zrušení linky ISDN a zřízení ADSL (tedy už zpět na běžné lince) se stalo následující. Technici Telecomu přispěchali jako na koni a „odstřihli“ ISDN. Jenže (!!!), jiní technici, kteří měli dorazit vzápětí a postarat se o ADSL už se jaksi neobjevili a výsledkem je, že už jsem asi tři týdny off-line a ADSL je stále v nedohlednu. :-(

Tedy, ne tak docela. Jakožto každodenní surfař jsem tento „absťák“ samozřejmě nemohl vydržet a tak jsem se, nemaje normálního modemu, jal zprovozňovat modem, který je (jak jinak, integrovaný) přímo v notebooku. Po velmi namáhavém prohledávání webu jsem konečně narazil na zcela neuvěřitelnou věc, sám výrobce (SmartLink) dodává drivery pro Linux! Rozčarování pak nastalo ve chvíli, kdy se mi po úspěšném zkompilování a zavedení modulu jádro kouslo. Dal jsem se do rozsáhlého experimentování, abych nakonec zjistil, že ono zatuhnutí nastane pouze ve chvíli, když je současně zaveden i modul „trident“. Největší zrada však spočívala v tom, že se „freeze“ neodehrál okamžitě, ale až po nějaké (proměnlivé) době. Přechod na drivery zvukovky z packu ALSA naštěstí vše vyřešil.

Problém třetí: procesor. Tohle není problém týkající se Linuxu, ale notebooku samotného. Přesněji jeho designu. Jeho NEmobilní Pentium3 by mohlo vytopit malý byt, což by samo o sobě navadilo a někdo by ho jako topení mohl skutečně používal, ale nepříjemné na tom všem je, že se notebook ve stavu přehřátí v rámci jakéhosi pudu sebezáchovy vypne. Okamžitě a bez otázek! Máte zrovna rozepsaný dokument? No a co!?! Zde je dlužno podotknout, že se takto můj UMAX začal chovat asi až po půl roce nepřetržitého provozu. V servisu pak konstatovali zanesenost ventilace, vše vyčistili a já zase mohu honit uptimy. Bohužel, další cyklus zanesení již bude nejspíš mimo záruku a do vnitřností se budu zřejmě muset se stlačeným vzduchem podívat osobně. Dalším důležitým faktem je i to, že zmiňovaný procesor běží stále na maximum (distributed.net klient), takže kdybych se vzdal své vášně v prolamování šifer, nikdy bych se s podobnými problémy nesetkal. Nicméně, nikde v manuálu není o povolené zátěži ani řádek, proto se nehodlám nijak omezovat. Vždyť i taxikáři jezdí každý den od rána do večera a nemusí na to mít speciální auto!

USB, LAN, VGA-out a TV-out fungují bez problémů. FireWire, PCMCIA, IR a paralelní port jsem bohužel neměl možnost nijak otestovat.

Pokud náhodou stejný (nebo podobný) model notebooku vlastníte a hledáte nějaké specifické informace na webu, možná vám ještě pomůže následující „zajímavost“: Označení UMAX 570T je jen jakýsi „alias“ pro nějaký všeobecný druh. Na internetu jsem našel spoustu notebooků, od úplně jiných firem (většinou zahraniční), které na fotkách vypadaly na chlup stejně a seznam součástek (graf. karta, …) se shodoval s mým. Proto se spíše vyplatí hledat „SIS 630“, než „UMAX 570T“.

To by asi pro dnešek stačilo. Byl bych velice rád, pokud by se objevil někdo, kdo vlastní stejný (nebo podobný) model a eventuálně mi pomohl s dosud nevyřešenými problémy…

Odkazy:
Thomas a jeho drivery pro grafiku
Drivery pro modem od SmartLink (sekce „Download“)

Našli jste v článku chybu?

14. 12. 2003 16:41

Radek Kejklíček (neregistrovaný)

PCMCIA zkousena jen pod win xp a jela vyborne (WiFi US.Robotics 22Mbps)

25. 9. 2003 15:40

ondra (neregistrovaný)

ja vlastnim AB575T, a clanek se mi celkem libi - povazuji ho za uzitecny. ...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Prostřeno: cirkus postižených

Recenze Prostřeno: cirkus postižených

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel