Hlavní navigace

USA předaly kontrolu nad DNS mezinárodní organizaci ICANN

4. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Od října už žádnou část internetu nekontroluje stát. Americká vláda předala poslední část, správu kořenových zón DNS, organizaci ICANN. Ta spravuje také IP a funguje na bázi konsenzu.

V sobotu 1. října se odehrála velká, byť nepostřehnutelná změna týkající se internetu. Organizace IANA (Internet Assigned Numbers Authority), která spravuje kořenové zóny DNS, definitivně přešla z amerického ministerstva obchodu pod ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). To je mezinárodní organizace, která de facto řídí zbytek internetu a stará se o přidělování IP adres.

Tento krok byl v plánu od té doby, co ICANN vznikla, tedy už téměř 18 let, avšak nikomu nepřišlo moc důležité ho skutečně realizovat, protože správa DNS americkou vládou v praxi fungovala hladce. Na přesunu se víc začalo pracovat až poté, co Edward Snowden odhalil masivní americké špehování internetového provozu, a vzrostly obavy, že by americká vláda mohla kontrolu nad DNS zneužívat.

Právě k 1. říjnu letošního roku vypršela dohoda americké vlády s ICANN o provozu IANA a americký prezident Barack Obama se rozhodl vyhovět přání mezinárodní komunity a o prodloužení neusilovat. Dnes už je tedy v podstatě veškeré řízení internetu koncentrováno pod ICANN.

Vzdáváme se internetu, bouřili politici

Přechod přesto neproběhl tak hladce, jak se očekávalo. Řada amerických politiků až v posledních týdnech zjistila, co se vlastně chystá, a snažila se přesun na poslední chvíli zvrátit. Varovali, že se USA vzdávají veledůležité kontroly nad internetem a ICANN umožní, aby o tom víc rozhodovaly země jako Čína nebo Rusko, se kterými Spojené státy nemají nejlepší vztahy.

Proti předání IANA mimo jiné velmi vystupoval republikánský prezidentský kandidát Donald Trump a také jeho stranický sok senátor Ted Cruz. Nakonec byla vznesena žaloba, která požadovala zastavení přesunu. Argumentovala tím, že je k němu potřeba souhlas kongresu a že předání správy DNS do rukou nevládní organizace může ohrozit svobodu projevu. Federální soud však žalobu zamítl a dal přesunu volný průběh.

Realita: nic moc se nemění

Politické debaty však byly plné technických nepřesností a nepochopení, jak internet vlastně funguje. S přesunem IANA pod ICANN se reálně nic moc nezmění. Za prvé je ICANN spíše fórum, než nějaká výkonná organizace. Sdružují se v něm zástupci států, firem, odborníci apod. a diskutují, jak řešit jednotlivé problémy internetu a jak ho vylepšovat. Rozhodování je založené konsenzu, nikoliv na hlasování většiny. I proto se ICANN straní politických rozhodnutí a řeší hlavně technické záležitosti. Možnost ovládání internetu Čínou je tak mimo mísu.

Stejně tak americká vláda měla nad IANA spíš jen formální kontrolu. Pokud by se svého postavení rozhodla nějak zneužívat a jít proti konsensu odvětví, ICANN by to pravděpodobně nenechala bez odezvy a mohla se do správy kořenových zón DNS pustit sama. Spojené státy by si pouze rozkmotřily zbytek světa/internetu, způsobily nějaké ty technické problémy, ale stejně ničeho nedosáhly.

(Zdroj: Wired)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.