Hlavní navigace

Vanilla OS přechází na Debian, Slackware vyřadí staré balíčky

13. 3. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Juliette Takaová
Linuxová distribuce Vanilla OS mění svůj základ z Ubuntu na Debian Sid. Slackware chce udělat pořádek v zastaralých a nepodporovaných balíčcích. Ubuntu bude oficiálně podporovat PolarFire SoC FPGA Icicle Kit.

Vanilla OS přechází z Ubuntu na Debian

Vanilla OS je linuxová distribuce s neměnným základem a aplikacemi běžícími v kontejnerech. Vznikla teprve nedávno a její první vydání 22.10 Kinetic vychází z Ubuntu. Druhé plánované vydání Vanilla OS 2.0 „Orchid“ už ale bude vycházet z Debianu Sid. 

Původní vydání postavená na Ubuntu by měla dostávat aktualizace i podporu i po vydání Vanilla OS 2.0. Kromě toho přijde toto vydání s linuxovým jádrem řady 6.x, prostředím GNOME 44 a podporou otevřeného standardu OCI v nástroji ABRoot.

Vanilla OS 22.10Vanilla OS 22.10

Slackware vyřadí staré balíčky

Slackware Linux není pouze nejstarší stále vyvíjenou distribucí ale taky jednou z nejkonzervativnějších co se týká vydávání nových aktualizací. To občas vede k tomu, že tato distribuce často používá zastaralý software, který už není podporovaný ani udržovaných ze strany jeho vývojářů.

To pak vede k tomu, že nejsou aktualizovány ani závislosti a uživatelé jsou nuceni k používání dalších starých balíčků. Vývojáři Slackwaru se tak do budoucna hodlají zaměřit na eliminaci těchto „zombie“ balíčků.

Slackware 15.0Slackware 15.0

Ubuntu na PolarFire SoC FPGA Icicle Kit

Společnost Canonical oznámila, že její linuxová distribuce Ubuntu od verze 22.04.2 LTS bude oficiálně podporovat PolarFire SoC FPGA Icicle Kit. Jedná se o jednodeskový počítač s otevřenou architekturou RISC-V od společnosti Microchip Technology, který se prodává za 590 dolarů (13 tisíc korun). Po StarFive VisionFive 2, LicheeRV, Nezha a dalších jde o další jednodeskový RISC-V počítač, který Ubuntu podporuje.

PolarFire SoC FPGA Icicle KitPolarFire SoC FPGA Icicle Kit

PineTab 2 – cena a datum zahájení prodeje

Společnost Pine64 ve svém posledním měsíčním shrnutí zveřejnila další detaily kolem jejich chystaného linuxového tabletu PineTab 2. Jako u všech svých zařízení se snaží o co nejlepší cenovou dostupnost, takže jeho cena bude 159 dolarů (asi 3500 korun) za verzi se 4 GB RAM a 64 GB úložištěm a 209 dolarů (4600 korun) za verzi 8/128 GB.

CS24_early

Stojí sice víc než předchozí model (99 dolarů – 2200 korun), může se ale pochlubit vyšším výkonem i kvalitou. K dispozici by tento tablet měl být někdy v dubnu, toto datum je ale zatím bez záruky.

PineTab2PineTab2

Nově vydáno

Vyšel Emmabuntus DE4–1.03, nové vydání na Debianu postavené distribuce pro méně zkušené uživatele Linuxu. Za pomoci Linux From Scratch postavená distribuce s vlastním správcem balíčků NuTuX vyšla ve verzi 23.02.1. Malá linuxová distribuce pro firewally a jiná síťová zařízení IPFire je k dispozici ve verzi 2.27 Core 173. Tvůrci na Arch Linuxu postavené distribuce CachyOS oznámili vydání verze 230305.

NuTuX 23.02.1NuTuX 23.02.1
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.