Hlavní navigace

Vánoční sklizeň (24. 12. 2005)

24. 12. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Netradiční sonda nejen do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešním mimořádném vánočním vydání se společně podíváme, jak si trošku té vánoční pohody a dekorace přivést i na naše desktopy a čím můžeme nakazit i okolí.

Když se odpoutáme od příkazové řádky a necháme naběhnout X server, jako první obvykle spatříme úvodní obrazovku, tzv. splash screen spouštěného prostředí. Ideální místo pro započetí vánoční proměny vašeho desktopu. Pokud máte KDE, můžete zkusit např. tyto dvě spoře oděné dívčiny v klasické červené čepici. Jednu údajně zapůjčil Děda Mráz a druhou Santa Klaus. Jestliže preferujete něco víc linuxového, vánočně oděný a crystalicky naleštěný Tux jistě neurazí.

 

V Gnome to s ryze vánočními Splash Screeny příliš růžové není, ale můžete zkusit např. západ slunce nad zamrzajícím jezerem v mírně zasněžené krajince. Pohoda svátku čiší i z něj.

VS 03

Když už je GUI připraveno k provozu, chtělo by to nějaké vánočnější pozadí na plochu. Tady je už nabídka širší. Pokud trváte na něčem s Tuxem, velmi povedené jsou např. tyto:

  

  

Pěkné, ale je tam toho zbytečně moc? V tom případě zde je jen velký Tux s vánoční čapkou.

VS 10

Nebo raději úplně bez Tuxe, ale přesto vánočně linuxově? Pokud ano,tak pak možná něco z tohohle:

  

Po obrázcích na pozadí se můžeme kouknout i na některé aplikace. Třeba Firefox lze bez větších obléci do vánočního hábitu. Jednoduchý návod je umístěn na blogu twistermc.com. K vánoční dekoraci Firefoxu je využito jeho možnosti měnit pozadí nástrojových lišt a menu. Podrobnosti si můžete přečíst i v češtině ne webu czilla.cz. Stejným způsobem lze vyzdobit i Thunderbird.

VS 18

K vánočním toulkám webem neuškodí ani pohodová vánoční hudba, a jak jinak než ve vánočně oblečeném XMMS nebo Beep Media Playeru. Tady už je situace snazší a žádné ruční zásahy do konfiguračních souborů není potřeba provádět. Stačí si stáhnout již hotový vánoční skin původně určený pro WinAmp.

VS 19

Vánoční výzdobu už máme, ale pořád to není ono. K vánocům patří sníh a když už trávíme svátky u počítače a nepokukujeme na sněhové vločky za oknem, proč si nezasněžit alespoň desktop? K právě k tomuto účelu nám pomůže Xsnow. Xsnow není žádný nováček a i když jeho poslední změna proběhla před 4mi lety, neúnavně sněží dál.

VS 14

Pokud máte sněhu dost z naších silnic a vločky v počítači by místo potěšení spíše uměle zvyšovaly riziko jeho záměrného poškození, můžete zkusit nahnat na plochu alespoň pár tučňáků. S projektem XPenguins je to snadné a k sněhem a ledem zalité krajině na desktopu patří. Dokážou příjemně rozptýlit i bez vánoční čepičky. Škodolibí jedinci mohou do třeskutých mrazů svého vánočního desktopu místo tučňáku nahnat třeba ježka Soníka, Bárta a Lízu Simpsonových nebo legendární Lemmings.

ICTS23

VS 15

A aby vánoční atmosféra byla dokonalá i po vašem odchodu od zapnutého PC, můžete zkusit spíše nešetřící šetřič obrazovky TuxSaver. Tuxe zde můžete poslat do tří různých prostředí v mnoha kostýmech. Dvě z nabízených prostředí jsou zimní a mezi kostýmy se najde i jeden vánoční. Spíše tedy dostane jen vánoční červenou čepičku, ale buďme shovívaví. Tučňákovi by v kabátku bylo teplo a najít mu vhodnou obuv taky nebude jen tak.

VS 17

Pokud vás vánoce neoslovily natolik, abyste si kvůli nim rozhodili svůj načančaný desktop nebo se vám jen nechce instalovat další blbůstky, můžete alespoň nahlédnou na nějaké vánočně laděné flashové animace. Vypadají povedeně a dají se použít i jako vánoční přáníčko.

Autor článku