Hlavní navigace

Velká soutěž skončila. Jak jste měli řešit? Vyhráli jste?

6. 4. 2009
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Právě dnes je to deset let a deset týdnů, co se na internetu objevil první článek serveru Root.cz. Při té příležitosti jsme uspořádali velkou soutěž, ve které jste mohli deset týdnů bojovat o LCD displej a Blu-ray vypalovačky. Přinášíme vám kompletní postup pokoření jednotlivých úkolů a jména výherců.

Přesně před deseti týdny jsme oslavili deset let Root.cz. Aby to nebylo „jen tak“, vymysleli jsme pro vás velkou soutěž. Během deseti týdnů jsme pro vás odkrývali pomyslnou „cestu k pokladu“, kterou představovala řada webových URL, které bylo potřeba postupně objevit a dojít až na konec.

Všechny úkoly jsme odhalili, vy jste je (někteří) prošli a nezbývá tedy než se ohlédnout zpět, popsat si průběh soutěže a především vylosovat výherce deseti cen. Těmi hlavními byly špičkový 22" palcový LCD displej LG s kontrastem 30 000:1 nebo jedna ze dvou externích Blu-ray vypalovaček od společnosti LG Electronics.

Jak soutěž probíhala?

Každý z deseti týdnů jsme do soutěže přidali jeden úkol. Ty na sebe navazovaly, ale cestu k nim jste si museli najít sami. Odkaz jste dostali jen na první úkol, pak jste si museli poradit sami. Pokud jste se na aktuální konec dostali příliš brzy, byli jste na tuto skutečnost upozorněni s tím, že se máte vrátit příští týden.

Je jasné, že soutěžící postupně odpadávali, jak přibývaly další a další úkoly. Na první úkol se podívalo samozřejmě s přehledem nejvíce lidí, protože na ten vedl přímý odkaz. Do této chvíle vidělo úvodní úkol soutěže téměř dvacet tisíc lidí – tento počet se postupně plynule snižoval až na výsledných 130 úspěšných řešitelů, kteří se nám ozvali s finálním řešením posledního úkolu. Počty soutěžících můžete vidět v následujícím gra­fu:

Graf 10

Kompletní postup celou soutěží

Na webu 10.root.cz celá soutěž zůstane, můžete si ji tedy kdykoliv projít a řešení si zopakovat, nebo si jen v následujícím „návodu“ najít chybějící nápovědu a pro sebe si soutěž dokončit. Samozřejmě už nemůžete nic vyhrát. Poslední stránka soutěže je upravená a upozorňuje na konec soutěže.

Úkol 1

Na první úkol vedl přímý odkaz. Nápověda byla ukryta v samotném obrázku. Vpravo nahoře je na něm napsáno „URL?“, což vás mělo navést k pohledu na adresu úkolu, která byla 10.root.cz/soutez/prvni/. Stačilo jednoduše změnit prvni na druhy a dostali jste se na další stránku.

Ti z vás, kteří se nenechali zmást a odradit, mohli hledat ve zdrojovém kódu. Na první pohled v něm nic není, ale po dlouhém rolování můžete narazit na text:

A hele, tady něco je! 24ea1163ea6c9f5dae77de8c49ee7c03 (s -)

Tato nápověda obsahuje dlouhý kód. Pokud jej zadáte do Google, zjistíte, že se jedná o MD5 k Ubuntu, konkrétně verzi Intrepid Ibex. Informace v závorce vás docela zmátla, ale znamená jediné: zapiš to s pomlčkou. Následující adresa je tedy:

10.root.cz/sou­tez/intrepid-ibex/

Úkol 2

Na stránce druhého úkolu je v obrázku zapsáno (8 + 3) - 3. Další nápověda je ve zdrojovém kódu, kde je k obrázku připsáno class="fat16". Obojí vás mělo navést na to, že DOS umožňoval použít v názvech souborů osm znaků plus tři znaky přípony. Pokud tedy odečtete příponu obrázku, dostanete ze zavesobr.jpg jednoduše  zavesobr.

Tento soubor skutečně na serveru existuje a obsahuje PDF dokument se stejným motivem, jaký je na obrázku. Pokud jste PDF importovali do OOo a smazali obrázek, za ním byla další adresa  /deset-let-linuxu/.

10.root.cz/sou­tez/deset-let-linuxu/

Úkol 3

Nápovědou tohoto úkolu byly jen hodiny na obrázku. Je na nich „středa 14. února“. Stačilo chvíli zkoušet a zjistili jste, že k této shodě naposledy došlo v roce 2007. Stačilo se tedy podívat na texty, které vyšly 14. února 2007 v 17:23 a narazili jste na zprávičku V Číně se za šíření malware už zatýká.

V jejím závěru je napsáno: „Hodiny? Číňané nám dali také mnoho užitečných věcí. Například první mechanické hodiny vymyslel Číňan s krátkým příjmením…“ Tady byl drobný kámen úrazu v přepisu jeho jména do latinky. Nakonec jste ale přišli na to, že se jmenoval Xing.

10.root.cz/sou­tez/Xing/

Úkol 4

Klasické 3D bludiště ve webovém prohlížeči. Mohli jste jej buďto projít nebo se pohrabat ve zdrojovém kódu a podívat se na obrázky tam. Na zdech bludiště bylo celkem sedm nápověd, které odkazovaly na jazyk Python:

  1. Ssss jako hlas hada (python = krajta)
  2. smajlík s vyplazeným jazykem (Python = jazyk)
  3. 1991 jako rok oficiálního spuštění projektu
  4. nápis „cejn“ jako odkaz na framework Zope (anglicky cejn)
  5. zkratka RUR, což je odkaz na Čapkovu knihu (Rossum's Uni­versal Robots) – autorem Pythonu je Guido van Rossum
  6. nápis „ABC++“ – jazyk ABC je předchůdcem Pythonu
  7. čínský znak odkazující na ChinesePython

10.root.cz/sou­tez/python/

Úkol 5

V tomto úkolu jste dostali výpis adresáře se čtyřmi soubory. Tři názvy ve výpisu odpovídaly odkazům, ale název GPS.jpg vedl na soubor GPS.jpeg. Kdo si toho všiml a změnil název správně na GPS.jpg, dostal na displeji přístroje GPS souřadnice. Na nich můžete na Google Maps vidět následující objekt:

Mickey Mouse

Neříkejte, že vám to nic nepřipomíná…

10.root.cz/sou­tez/mickey-mouse/

Úkol 6

Na této stránce je k dispozici opět obrázek, který se tentokrát jmenuje first.jpg. Pokud jste dosadili second.jpg a third.jpg, dostali jste obrázek s ptáčkem, který říkal „Pojď si zapípat… ;-)“. Další nápověda byla ukrytá v souboru egg.egg, což byl zvuk ve formátu Ogg Vorbis. Po výrazném zrychlení jste dostali nahrávku ptačího pípání.

Pípání odkazuje na Twitter, kde má Root svůj účet. Pokud jste si jej nechali sledovat, přišla vám na Twitter soukromá zpráva se zakódovaným textem. Ten stačilo posunout o deset znaků (máme deset let) a vyšlo vám  linux-rulez.

10.root.cz/sou­tez/linux-rulez/

Úkol 7

Na první pohled hrozivá změť jedniček a nul v sobě ukrývala GPS souřadnice – co řádek, to jedna z nich. Postupným vyhledáním objektů na mapách jste našli následující nápis:

eadicsinehps

To byl odkaz na další část úkolu. V té byly opět jedničky a nuly, ale tentokrát se jednalo o ASCII kódy. V nich jste našli text „10×3 FRAWD DER“, což je známý díl nazvaný „Pozpátku“. Pokud jste tedy z „eadicsinehps“ udělali „spheniscidae“, což je latinský název pro tučňáka, dostali jste se k dalšímu úkolu.

10.root.cz/sou­tez/sphenisci­dae/

Úkol 8

Osmý úkol byl příliš překombinovaný, a tak jsme ho podstatně zjednodušili. Skutečně stačí vyřešit zadané úkoly a čísla naskládat do URL. Řešení bylo možné nalézt pomocí stromu. Postupným kombinováním přelévání nádrží to zvládne běžný počítač během pár milisekund.

10.root.cz/sou­tez/33564812/

Poznámka pro doplnění:Původně měl text napovědět, že po zadání výsledných čísel do Google se získají výherní čísla jednoho slosování sportky. Ty se pak dají převést na timestamp, který ukazuje na konkrétní článek na Rootu z roku 2001 o procmailu. Nakonec jsme ale usoudili, že se jedná o příliš překombinovaný úkol. Různě na internetu se objevily zajímavé teorie, které by tento úkol vysvětlovaly, ale žádná nevedla k cíli. Proto jsme dodatečně vše zjednodušili.

Úkol 9

Na stránce byly tři nápovědy:

  • 604800 – týden do konce soutěže
  • Sobota 4:11 – poslední díl seriálu Battlestar Galactica
  • 2038 – konec 32bit timestampu

Všechny tři informace odkazovaly na konec nějaké události. Na další stránce jste nalezli kód v Pythonu. Ten se po spuštění zasekl, respektive všechna tři vlákna na sebe čekala. Jedná se o stav, který v programátorském slovníku najdeme pod pojmem „deadlock“. Řešení bylo o trochu jednodušší pro opravdové fanoušky seriálu „Battlestar Ga­lactica“, jehož konce jsme se dočkali právě v sobotu v 4:11. Čísice „416“ měly ukazovat na epizodu 4×16, která se jmenovala také „deadlock“.

10.root.cz/sou­tez/deadlock/

Úkol 10

Poslední úkol vám nabízel celkem pět obrázků různých barev. Ty se měnily po dvanácti minutách, takže za hodinu jste mohli vidět všechny. Jednalo se o vrstvy jednoho obrázku, který jste dostali jejich překrytím:

Výsledek

Pokud jste si nechali tímto způsobem v řádce spočítat MD5 textu „Root.cz“, dostali jste:

# echo "Root.cz"|md5sum
aa5e9d2c2e373aabe14c39282e21cd2c

A to byl poslední kód v celé soutěži. Finální URL tedy byla:

10.root.cz/sou­tez/aa5e9d2c2e373­aabe14c39282e2­1cd2c/

Pak už stačilo poslat text „Jsem borec!“ na speciální mail. Tím jste se zařadili do slosování. Vše je již ukončeno, takže už nic neposílejte, výherci jsou známi.

Vyhrál jsem?

Celkem jsme obdrželi 130 správných odpovědí. Z nich jsme losovali pomocí linuxového random generátoru. Mimochodem mezi úspěšnými řešiteli byly i ženy a nebylo jich zrovna málo. Máme mezi sebou jedenáct dívek, které se prokousaly všemi deseti úkoly. Velmi nás to překvapilo a samozřejmě potěšilo. Teď už k samotným výhrám – výherci budou kontaktování e-mailem a ceny jim dodáme poštou.

1. cena: 22" monitor od společnosti LG

Michal Aichinger

LCD

Harmonie stylového designu a chytrých technologií, takový je monitor LG W2284F-PF. Širokoúhlý model s obrazovkou o velikosti 22" a kontrastem 30 000:1 nabízí komfortní práci. Displej je schopen pracovat ve formátu 4:3.

2. a 3. cena: externí Blu-ray vypalovačka od společnosti LG

Roman Buchta, Radek Zeman

Blu-ray

S velkokapacitními médii, tedy Blu-ray, si hravě poradí pekelně rychlá externí vypalovačka LG BE06LU. Na modré disky zapíše až 50 GB dat. Coby čtečka si poradí i s HD-DVD a samozřejmě CD či DVD. S počítačem ji snadno připojíte přes USB 2.0.

4. a 5. cena: tričko Linux vás poznamená

Martin Grill, Peter Ďurica

Tričko Linux vás poznamená - náhled

Kdo si někdy zadá s Linuxem, musí počítat s tím, že to na něm zanechá stopy. Na tričku vidíte, jak to dopadá, když se Tux projde po zádech nadšeného admina. Přední strana trička je podepsána malým logem Roota.

Tričko

Nevyhráli jste?

Nepřálo vám štěstí nebo jste se někde zasekli? Nevěšte hlavu a navštivte náš linuxový butik, kde můžete pořídit trička, mikiny, hrnky, trenýrky a další užitečné pomůcky každého linuxáka. Už vám v koupelně visí osušky? A ví vaši kamarádi, že se lidé dělí do 10 skupin? Pijete už čaj z nového hrnku? Ne? Nikdo není dokonalý.

6. až 8. cena: tričko miluji Linux

Vlastimil Labský, Viktor Vraniak, Tomáš Futas

Miluji Linux

Stylové černé triko s krátkým rukávem z exkluzivní limitované série Fun with Root.cz. Na první pohled je jasné, že vztah nositele tohoto trička k Linuxu je více než platonický. Zaručeně nejvtipnější tričko z vašeho šatníku!

9. a 10. cena: hrnek s tučňákem

David Hromas, Vojtěch Procházka

Hrnek

Stylový hrnek pro všechny, kteří obdivují tvory druhu Sphenisciformes, neboli tučňáky. Pokud do skupiny milovníků těchto užitečných tvorů patříte, nemůžete na svém stole nemít tento hrnek, na kterém tučňák nesmazatelně zanechal své stopy. Vhodný k požívání všeho, co teče. Po okraj má hrnek objemných 400 ml.

Partner soutěže: LG Electronics

LG Electronics, Inc. (LG), která byla založena v roce 1958, je firmou s vedoucím světovým postavením v oblasti spotřební elektroniky, domácích spotřebičů a mobilních komunikací. Skládá se ze čtyř obchodních divizí – Mobile Communications, Digital Appliances, Digital Displays a Digital Media. LG je největším světovým výrobcem mobilních telefonů CDMA/GSM, klimatizačních jednotek, praček s předním plněním, optických pamětí, DVD přehrávačů, plochých televizorů a systémů domácích kin.

CS24_early

LG

Partnerem soutěže je společnost LG

Společnost LG Electronics nadále usiluje o rozšíření mezinárodní působnosti a maximalizaci růstu zisku. V rámci posílení své vedoucí pozice v odvětví IT se firma soustředí na zvyšování zisku a udržitelný růst v oblasti mobilních komunikací a digitálních obrazovek. Zároveň se snaží zvyšovat tržní podíl v sektoru domácích spotřebičů a digitálních médií.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.