Vhsky.cz jako alternativa k YouTube, SvarDOS jako samostatný systém

30. 12. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Vznikl projekt VHSky.cz, komunitní platforma pro sdílení videí, postavená na otevřeném softwaru PeerTube. Ze SvarDOS se díky implementaci vlastního jádra stal samostatný open-source operační systém.

Vhsky.cz, alternativa k YouTube

Ze služby YouTube se stal naprostý monopol v hostování videí. Stal se z něj takový monopol, že si může dovolit videa prošpikovat reklamami, aniž by se bál, že mu uživatelé utečou. Proto vznikl projekt VHSky.cz, komunitní platforma pro sdílení videí, postavená na otevřeném softwaru PeerTube

Jejím cílem je poskytnout bezpečné, svobodné a nezávislé místo pro kreativní tvůrce i diváky. Skutečným konkurentem YouTube se zřejmě nikdy nestane, ale může oslovit tvůrce videí, kteří mají úzký okruh sledujících a nedosáhnou na monetizaci svého obsahu. Na serveru je zatím jen několik videí hlavně o Linuxu a o cyklistice.

VHSky.czVHSky.cz

Ze SvarDOSu se stal samostatný systém

Až donedávna byl projekt SvarDOS v podstatě distribucí FreeDOSu, který ořezal FreeDOS na něco, co běží i na počítačích 8086 nebo 8088. Díky nedávnému přechodu na jiné jádro se SvarDOS posouvá od distribuce FreeDOSu k větší nezávislosti. Tento systém vyvíjený pod licencí MIT se vejde na jedinou disketu, ale má správce balíčků se síťovou podporou a umí dokonale spustit MS Word 6 pro DOS, a to i v grafickém režimu s WYSIWYG.

SvarDOS si klade za cíl shromáždit dostupný software pro DOS a usnadnit vyhledávání a instalaci aplikací pomocí správce balíčků s podporou sítě (něco jako apt-get, ale pro DOS a schopný běhu na počítači s 8086).

SvarDOSSvarDOS

T2 bere exotické architektury vážně

Vzhledem k tomu, že stále více linuxových distribucí upouští od podpory exotičtějších, často mrtvých architektur, je požehnáním, že existuje projekt T2. Tato unikátní linuxová distribuce se zaměřuje na co nejjednodušší sestavení linuxové instalace na míru vašim potřebám a podporuje velké množství architektur a platforem. Nedávno vyšel T2 SDE 24.12, který s sebou přináší nejnovější verze linuxového jádra, gcc, LLVM/Clang a podobně.

S T2, který sám sebe označuje jako systémové vývojové prostředí, je velmi snadné připravit silně upravenou instalaci Linuxu vhodnou pro vaše účely, zaměřenou na cokoli od vestavěných systémů s naprostým nedostatkem zdrojů až po silné stroje. Projekt také poskytuje velké množství předpřipravených ISO pro celou řadu podporovaných architektur, takže můžete rychle začít i bez toho, abyste museli sami něco sestavovat.

bitcoin školení listopad 24

T2T2

Laptop Pangolin s 2K displejem

System76 osvěžuje svůj linuxový notebook Pangolin 2K displejem. Nejnovější verze notebooku System76 Pangolin je vybavena procesorem AMD Ryzen 8945HS s 8 jádry a 16 vlákny a integrovanou grafikou AMD Radeon 780M. Linuxový notebook je nyní také vybaven 16palcovým displejem s matným povrchem a rozlišením 2K (2560 × 1600), poměrem stran 16:10 a obnovovací frekvencí 120 Hz, až 96 GB operační paměti DDR5 5600 MHz a až 16TB úložištěm M.2 PCIe Gen 4 NVMe. Stejně jako všechny notebooky System76 je i nový notebook Pangolin dodáván s předinstalovanou vlastní distribucí Pop!_OS Linux 22.04 LTS s prostředím COSMIC a plným šifrováním disku nebo s Ubuntu 24.04 LTS / 22.04 LTS.

PangolinPangolin

Nově vydáno

Vyšlo CachyOS 241221, nové vydání linuxová distribuce založená na Arch Linuxu, která se zaměřuje na optimalizace rychlosti a bezpečnosti. Tým Murena oznámil novou verzi svého mobilního operačního systému /e/OS s číslem 2.6.3. Vývojáři oznámili vydání PorteuX 1.8, nejnovější verze sady minimalistických a přenosných linuxových distribucí založených na Slackware Linuxu. Projekt Kali Linux oznámil nový snapshot 2024.4 průběžného vydání své distribuce.

CachyOS 241221CachyOS 241221
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.