Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vojtěch Trefný: chtěli jsme to nandat Microsoftu od anonym - To jsem se nasmál. Je to jako když...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 11. 2008 19:44

  anonymní
  To jsem se nasmál. Je to jako když soudruzi chtěli dohnat a předehnat. Prostě to nandat tomu kapitalismu, který už stojí na okraji propasti. Ano, stojí na okraji a kouká tam na nás dolů :-))) Happy hacking (LOL), Windows rulezzzz!!!
 • 24. 11. 2008 21:03

  Pavel Stěhule
  Billu Gatesovi bylo taky někdy dvacet let - a tou dobou si hrál s interpretem basicu, ještě pár let na to všechny přesvědčoval, že 640 KB bude na dost dlouhou dobu stačit všem.
 • 24. 11. 2008 23:21

  bez přezdívky
  Je stejně zvláštní, jak se některé mýty usilovně drží.

  Vždyť každému člověku, který se aspoň trochu zajímá o historii PC a aspoň matně tuší, jak fungoval i8086 a 8088, musí být snad jasné, že 640 kB bylo umělé omezení dané platformou.

  Zjednodušeně - procesor umožňoval 20bit adresování (16 bitů adresa + 4 bity offset, tj. rozdělení na 64 kB segmenty). Při návrhu svého osobního počítače přistoupila firma IBM k rozhodnutí, že 640 kB bude konvenční, dostupná paměť a ve zbytku (384 kB) bude videoRAM, adresy zařízení atd.

  V daném návrhu se musel pohybovat operační systém. Těch 640 kB v té době na té konkrétní platformě prostě muselo stačit každému, kdo tam chtěl provozovat svůj sw. Určitě se to dalo obejít sw technikami, ale otázkou, jakou cenu na výkonu by daný hack zaplatil. Až pozdější procesory mohly dané omezení obejít.

  Bohužel jsem zatím nenarazil na originální citaci daného výroku včetně celého článku. Všude lze narazit jen na rok 1981 bez udání souvislostí. Prostě vytržený výrok, ze kterého kdosi mnohem později udělal docela pěkný špek, uchytil se a vzniknul mýtus. ;) Ale pěkný mýtus.

  Škoda, že je na úrovni historek z Černé sanitky. Ten výrok spíše ilustruje mizernost návrhu x86, ale holt to odnesl člověk, který dodal první OS a vlastně pomohl platformu rozšířit. Mno, mýty potřebuje každá společnost...
 • 25. 11. 2008 8:33

  Fantomas (neregistrovaný)
  A ani nenarazis, protoze to mozna nikde ani verejne nerekl. Kazdopadne jsem cetl rozhovor s BG, kde se jej novinar na tento vyrok ptal a BG se vyjadril, ze si nic takoveho nepamatuje, ze je to nejspise pouze mytus. Mam pocit, ze je to spise pouze takovy for na jeho ucet, ktery vznikl v dobe, kdy bylo jasne, ze 640 rozhodne stacit nebude.