Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vojtěch Trefný: chtěli jsme to nandat Microsoftu od venca - Vojtěchu, doufám že si tenhle komentář přečteš. http://www.arcig.cz...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 11. 2008 9:46

  venca (neregistrovaný)
  Vojtěchu, doufám že si tenhle komentář přečteš. http://www.arcig.cz jede na tenkých klientech (LTSP), a to už od roku 2004 jestli se nepletu -- tenkrát na sebianu; teď je to mix debianu na serverech, pak jeden server pro LTSP na ubuntu, plus tencí klienti s LTSP a tlustí klienti se společným diskem na NFS.

  Tolik k té větě, že to na jednom pražském gymnáziu vypadalo nadějně. Jestli chceš vejít v kontakt, pak napiš na eudoxos@arcig.cz.

  Mnoho zdaru!
 • 24. 11. 2008 10:36

  Fantomas (neregistrovaný)
  Skvely, nemate u vas volny flek? :-)) Ja to mam tady velmi podobne nakonfigurovane, ale nema to sanci na rozsireni, protoze hned po spusteni systemu musim odpovidat na otazky: "A pojede mi Corel?" nebo "Funguje Word?" nebo taky "Budu potrebovat Photoshop, bude fungovat?". Vypinam stroj a dale zustavam jedinym uzivatelem LTSP, skoda :-(.
 • 24. 11. 2008 10:48

  venca (neregistrovaný)
  Tak se jich zeptejte, jestli mají ty Corely a Photoshopy legálně. Myslím že pro školu může být nelegální software docela problém a administrátor by měl trvat na tom, že nic takového ve své síti nechce.
 • 24. 11. 2008 11:39

  stevo (neregistrovaný)
  Pokial zamestnanci (studenti) nepodpisu pracovnu zmluvu, v ktorej je napisane, ze plne zodpovedaju za obsah svojho pracovneho pocitaca, nemaju pravo nic instalovat.
  Za software nainstalovany na pocitacoch je obvykle priamo zodpovedny spravca siete. Ak niekto poda trestne oznamenie na pouzivanie nelegalneho softwaru, tak spravca siete a riaditel budu prvi, koho sa na to budu pytat. Riaditel (ako to obvykle robia vsetci nadriadeni) sa od toho bude obvykle distancovat a zodpovednost bude prehadzovat na informatika.

  Pokial ma spravca siete ako jediny clovek pravo nastavovat pocitace (ma k tomu hesla), ma v pracovnej zmluve zodpovednost/spravu pocitacov, tak je priamo (trestne) zodpovedny. Spravca siete je v takom pripade povinny citat vsetky licencne ujednania, ktore su k softwaru dodavane a tie, ktore nevyhovuju pouzitiu v podmienkach organizacie, musi zakazat (vela freewaru je free len pre domace pouzitie a v skolach, alebo mimovladnych organizaciach sa nesmie pouzivat).
  Spravca siete moze za nelegalne pouzivany software lahko skoncit pred sudom alebo az vo vezeni. Ak spravca siete dovoli uzivatelom pouzivat "Corel, Photoshop" a ine programy, ktore nie su legalne zakupene (alebo licencna zmluva nepovoluje ich bezplatne pouzivanie), je s prepacenim hlupak, ktory hazarduje s vlastnym zivotom.

  Pokial sa v nejakej skole/organizacii pouziva Windows XP, treba len zapnut Software Restriction Policy, ktore niekolkymi kliknutiami zakaze spustat akekolvek EXE, MSI, BAT a podobne subory mimo tych, ktore su uz nainstalovane.
 • 24. 11. 2008 13:10

  venca (neregistrovaný)
  V tomto konkrétním případě mám za to, že protože správci sítě jsou vesměs primárně učitelé informatiky, nemají patrně ve smlouvě nějakou klauzuli o své odpovědnosti. A předpokládám, že pokud tomu tak není, bude trestně odpovědný ředitel. Tím spíše způsob, jak vyvinout nátlak, aby se tomu zamezilo.
 • 24. 11. 2008 15:17

  Fantomas (neregistrovaný)
  Torchu jste stocili smysl meho prispevku. O nelegalni soft nejde, navic v tomto pripade legalni opravdu je, jde o potrebu uzivatele, ktery je naucen na urcite programy a zkratka je chce a potrebuje. A bohuzel jim nelze vysvetlit, ze pouzivaji profesionalni nastroje za desitky a sta tisice a pritom pro obycejne otoceni fotek jim postaci gthumb. Na tom havaruje veskera osveta.