Hlavní navigace

Voxatron: kostičková mánie pokračuje

Jakub Zelenka 18. 11. 2011

Kostičková mánie u vývojářů india her přeskakuje z žánru na žánr jako požár z kmenů stromů v suchém lese. Voxatron dokazuje, že i střílečku ve třetí osobě lze udělat hranatě a nadměrně zábavně. Rozstřílejte své nepřátele na jednotlivé voxely (neboli drobounké krychličky)! V nejnovější hře herního studia Lexaloffle.

Poslední dobou mi přijde, že největším objevem na scéně india her není kolo, ale obyčejná krychle. Vývojáři si kostičkovou mánii jak se patří užívají a předkládají hráčům jednu hranatou hru za druhou. Mezi nejnovější kostíky patří i hra Voxatron, i když se snaží svůj kabát maskovat tím, že její svět je tvořen ne z krychlí, ale z voxelů. No, nevím jak vám, ale mě voxely připadají pořád jako miniaturní krychličky.

Voxely, kam se podíváš

Voxatron spadá do žánru stříleček ve třetí osobě. Při postupu herní kampaní čistíte arény s předem neznámým počtem nepřátel. Nečekejte žádné velké namáhání šedé kůry mozkové. Spíš vyšponujte pozornost na maximální úroveň a palte po všem, co se pohne. Voxatron je totiž hra velmi rychlá a kolikrát z kritických situací vybruslíte zcela instinktivně a s notnou dávkou štěstí.

Zhostíte se role malého robota, který prochází světem tvořeným vždy z jednoduchých čtvercových arén. Váš dohled je lehce omezen. Arény, tvořené z voxelů, se před vámi zhmotňují nebo rozkládají na jednotlivé dílky. Vše je zničitelné. Cokoliv lze totiž rozstřílet na základní stavební jednotku, což je nejen velmi zábavné, ale i efektivní.

Kosení nepřátel na několik způsobů

Nepřátelé v arénách se objevují ve vlnách. Jako první na vás často útočí nejslabší stvůry. Ty sice vydrží jen pár ran, ale zato vynikají obrovskou manévrovací schopností. Po jejich zničení obvykle nastupují nepřátelé s útokem na dálku nebo pomalá, ale zato odolná monstra. Toto schéma je dodržováno téměř ve všech úrovních a do konce hry se nemění.

Vaší základní zbraní je pomalá laserová střelba. Pomocí bedýnek s bonusy, padajících z rozstřílených předmětů a vašich nepřátel, se dá arzenál na chvíli vylepšit. Některé kousky jsou opravdu originální. Můžete se změnit na v rytíře ničící monstra za pomocí svého meče nebo je zastavět krychlemi jako v Minecraftu. Maximálně destrukce však způsobí klasická bomba. Ta se sem tam v aréně objeví a po jejím sebrání kolem sebe šíří zkázu nejen pro zlosyny, ale i pro samotnou arénu. Ta je pak po výbuchu vždy děravá jako ementál.

Arénové souboje v atraktivním prostředí

Největším lákadlem Voxatronu je grafické pozlátko. Netradiční složení světa dává vývojářům do rukou mocnou zbraň. Stačí jen změnit barvu voxelů a z travnaté louky se náhle stane zasněžená krajina nebo sterilně vypadající výzkumný komplex. Při průchodu herní kampaní proto hra nespadne do stereotypu a to i přes neoriginální a tuctové herní mechanismy. Radost z objevování a kochání se jednotlivými lokacemi u mě kolikrát převládla nad touhou kosit nepřátele jednoho za druhým.

Krátká kampaň s pár bonusy navrchu

Herní kampaň bohužel není nikterak dlouhá a neupoutá žádným příběhem. Prostě jdete pořád kupředu, čistíte jednu arénu za druhou a za nějaké dvě hodiny dojdete na konec. Během postupu na vás čeká několik bossů. Nebudu prozrazovat, o co se jedná. Snad jen, že souboje s nimi jsou nadmíru zábavné a místy pekelně těžké. Pro ne zrovna sváteční hráče se jedná o celkem příjemnou výzvu.

Voxatron kromě základní herní linie nabízí i neomezeně dlouhou hru v obrovské aréně. Tam na vás útočí nekonečné množství vln protivníků. Obtížnost se jednou za čas zvýší a vaším cílem je nejen vydržet co nejdéle, ale i nasbírat co nejvyšší score. To se vám uloží do statistik a později se můžete pokusit o překonání svého nejlepšího výsledku.

Mimo bojovou arénu si pro vás vývojáři připravili ještě bonus v podobě editoru. Můžete si zkusit vytvořit vlastní level a natáhnout tak nevalnou herní dobu ještě o několik desítek minut. Editor není ničím světoborným, ale jdou s ním vytvořit i hezké mapy. Spíš ale slouží k otestování možností enginu.

Závěr

Voxatron má v současné době podtitul Alpha. Nejedná se o finální verzi a podobně jako u Minecraftu se bude hra postupně vyvíjet. Je to celkem dobrá zpráva, protože momentálně se spíš jedná o lehkou ochutnávku. Kam se tahle indiovka posune, ukáže teprve až čas. Nakročeno do síně dobrých multiplatformních her už má. Hlavní ale je, aby vývojáři neudělali chybu a celá jejich vize se nezbořila jako stavba z voxelů na jednu hromadu. Minimálně větší množství obsahu by Voxatronu náramně bodlo.

P.S.: Voxatron Alpha vyšel v rámci akce Humble Voxatron Bundle.

Výhody:

  • Atraktivní zpracování
  • Různorodá kampaň
  • Osvědčené herní mechanismy
  • Zábavnost

Nevýhody:

  • Krátká kampaň
  • Nulový příběh
Našli jste v článku chybu?

24. 11. 2011 12:47

m (neregistrovaný)

s Indií to většinou nemá nic společného..

20. 11. 2011 19:01

hejaaa (neregistrovaný)

no mne pride uvod do pohody a ked sa niekomu nepaci tak skutocne nechapem preco ho nepreskoci:D

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí