Hlavní navigace

Vychází Tor pro Android, nabízí soukromí také na mobilech

10. 9. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tor Project vydal novou verzi prohlížeče Tor browser, která je určena pro mobilní přístroje využívající platformu Android. Stahovat můžete na Google Play nebo je možné získat instalační balíček přímo od autorů.

Tor pro Android je zatím k dispozici v alfa verzi, podle autorů tedy ještě může obsahovat nějaké chyby a vývoj neustále probíhá. Prohlížeč je postaven nad Firefoxem, stejně jako desktopová verze. Také v tomto případě je vše připraveno tak, aby novinku mohl používat i běžný uživatel.

Jedná se o první a jediný oficiální mobilní prohlížeč vyvíjený samotným Projektem. Doposud existoval prohlížeč Orfox, který ovšem vyvíjel Guardian Project a komunita vývojářů okolo Toru jej doporučovala jako vhodné řešení. Vývojáři Orfoxu v souvislosti s vydáním nového prohlížeče Tor pro Android oznámili, že vývoj původního řešení bude postupně ukončen. Mělo by k tomu dojít počátkem příštího roku, kdy je také plánováno ostré vydání oficiálního prohlížeče.

Verze pro iOS se nechystá, ale Projekt svým uživatelům doporučuje Onion Browser, jehož autorem je Mike Tigas

Instalace

Alfa verze prohlížeče Tor je k dispozici v obchodě Google Play nebo si ji můžete stáhnout jako balíček APK přímo ze stránek tvůrců. Zatím je k dispozici jen anglická verze, což se pravděpodobně změní někdy v průběhu dalšího vývoje. Vývojáři také mají v plánu uvolnit balíček přes alternativní obchod F-Droid, v této fázi to ale pro ně zatím prý není prioritou.

Stejně jako původní Orfox vyžaduje i Tor pro Android instalaci aplikace Orbot, která funguje jako proxy a umožňuje připojit aplikace k síti Tor. Je také dílem Guardian Projectu. Našim cílem je, aby stabilní vydání prohlížeče už Orbot nevyžadovalo, píší autoři v oznámení.

Více soukromí

Prohlížeč slibuje nejen připojení přes anonymizační síť Tor, ale disponuje několika integrovanými funkcemi, které mají pozitivní dopad na soukromí při používání internetu.

Předně prohlížeč brání ve sledování napříč webem. Každá stránka je izolovaná od ostatních, takže sledovací kódy třetích stran a reklamy vás nemohou označit pro další stránky. Zároveň se zavřením prohlížeče automaticky mažou všechny cookies.

Prohlížeč se také brání identifikaci uživatele pomocí takzvaného fingerprintingu, tedy metody, která na základě posbíraných metadat získá jedinečný otisk daného přístroje. Tor pro Android se snaží, aby všichni uživatelé vypadali úplně stejně a aby se jejich prohlížeče a telefony od sebe nedaly rozeznat.

Pochopitelně jsou tu i všechny běžné výhody a nevýhody použití anonymizační sítě: provoz z telefonu do sítě je šifrován a protistrana díky měnícímu se výstupnímu bodu netuší, odkud klient ve skutečnosti přichází. Uživatel tak nemůže být sledován z místní sítě a ani není možné jej jednoduše identifikovat druhou stranou. Hlavní nevýhodou pak zůstává nižší rychlost závislá na zatížení jednotlivých uzlů sítě a momentálním výběru trasy.

ICTS23

První vydání

Je jasné, že jde o první vlaštovku, která má mít ale podle všeho dlouhý a zajímavý život. Pokud se chcete na vývoji podílet, rozhodně testujte a především hlaste chyby. Vývojáře je možné kontaktovat v mailing listu a nahlášené chyby mají vlastní označení tbb-mobile.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.