Není to možná daleko od Intelu, ale je to daleko od AMD. Takový procesor nemá na globálním trhu šanci. Proč by sis kupoval za stejnou cenu o hodně méně výkonu nebo stejný výkon za o hodně větší cenu. Ani si nepomůžeš ohledně zadních vrátek, protože ty čínský asi většina nepovažuje za menší problém než ty americký. Takovéhle procesory půjdou pravděpodobně do státních počítačů, kde pro office PC výkon stačí i teď a nechceš špehování cizími mocnostmi.
Je hezke jak plkas o cene, kdyz cenu neznas ze? Pokud ten CPU ma vykon treba i jen polovicni toho co ma v nabidce intel nebo AMD tak je to zcela pouzitelny HW pro naprosto cokoli. Zato intel i amd prijdou o nejakou tu miliardu nebo dve pripadne spis 4, protoze i cela afrika a zbytek asie ... zakazniku.
Zadni vratka jsem opakovane videl u Cisco a dalsich emerickych firem, u cinskych je nikdy nikdo nedokazal najit, takze o nich frikulini leda plkaji.
Cena je nízká a je to trh asie a afrika či brazílie. Tam fakt ty lidi nepotřebují nějaký výkon, protože na to fakt nemaj a hlavně nepotřebují. ;)
Ohledne backdoorů bych pomlčel, protože jak Intelí dům, tak AMDčkový vedle sebe jsou slušná dvojčajta. Plno dveří a stačí jedno letadlo...
Dnes není vrchol dostat se do Evropy, ale do číny. Už i ta Amerika je po Číně druhé místo... a to je už co říct...
nechci nic hlásat, ale když bylo AMD na dně, tak lidi zatloukaly poslední hřebíky do rakve... Todle je teprve na cestě, kdy fakt může hodit rukavici do hry..
AMD i Intel jsou ve skutenosti nadne prave ted. A ten duvod je prostej. Obmena HW neni treba. I kdyby nabizeli 100x vyssi vykon, tak by tezko hledali zakazniky. Jenze oni nabizeji ze dostanes mozna a teoreticky a papirove +30% k 10let staremu HW kdyz ho vymenis.
A v tyhle situaci jim navic politicti soudruzi zakazi nejakych rekneme 80% svetoveho trhu. To je presne duvod, proc NV vyrabi extra chipy pro cinu, protoze bez te ciny proste zkrahuje. Respektive, ta karta pak nebude stat 50k, ale 500k. A za tyhle ceny to nebudou kupovat ani bohate korporace.
Jen pro pořádek. Největší světovou ekonomikou jsou nadále USA s GDP $26.95T USD. Na druhém místě je Čína (bez SAR) se 17.7T USD. EU, která je technicky jednou ekonomikou, má ovšem 19.35T, takže je větší než Čína. Navíc velikost ekonomiky je v případě Číny určená hlavně velikostí populace. USA a EU mají dohromady menší populaci, než Čína, a přesto mají jednotlivě větší ekonomiku. Kombinovaná ekonomika USA + EU, s pořád nižším počtem lidí než má Čína, ji ekonomicky 2.6x převažuje. K tomu přičtěte nespolehlivost čínských údajů, to že tamní výroba má nízkou přidanou hodnotu (například na zboží každý dolar exportovaný do USA obsahuje 0.6 dolaru amerického zboží nebo služeb), stárnutí populace, fakt že růst HDP stanovuje direktivně Strana a plní se zběsilou výstavbou-pro-výstavbu bez ohledu na návratnost, obrovské vnitřní zadlužení, probíhající realitní krizi... Ještě před pár lety se zdálo, že GDP Číny do pár let předhoní USA. Dnes to vypadá, že USA nikdy nedožene.
Pokud jde o technologie, tak Čína ani přes masivní investice a intenzivní průmyslovou špionáž není schopná zprovoznit výrobu polovodičů na kvalitativní úrovni, kterou mají USA a Taiwan. Důvodem je to, že klíčové technologie pro EUV (extreme ultraviolet lithography) jsou v rukou západních společností. Například belgický ASML je jediný výrobce produkčních EUV zařízení, klíčové technologie stojí na výzkumu americké Silicon Valley Group, a klíčovým dodavatelem některých optických komponent je německý Carl Zeiss.