Hlavní navigace

Vyšel Linux Mint 21 beta Vanessa, Lubuntu má Backports PPA

18. 7. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Linux Mint
K dispozici je první veřejnou beta verza Linux Mint 21 s kódovým označením „Vanessa“. Vznikl repozitář Lubuntu Backports PPA, který má uživatelům poskytovat nejnovější verze prostředí LXQt.

Linux Mint 21 má veřejnou beta verzi

Je možné stahovat první veřejnou beta verzi Linux Mint 21 s kódovým označením „Vanessa“. Toto připravované vydání bude postaveno na Ubuntu 22.04 LTS a bude obsahovat většinu jeho komponent včetně linuxového jádra ve verzi 5.15, nejnovější grafické ovladače a aktuální verze balíčků a knihoven.

Na rozdíl od Ubuntu ale nepoužívá kontroverzní službu systemd-oom, která kvůli uvolnění paměti ukončuje běžící procesy. Linux Mint jako hlavní prostředí používá Cinnamon 5.4 s vlastním správcem oken Muffin, který pro novou verzi kompletně přepracoval. Nové funkce dostal i správce souborů Nemo. Stabilní vydání Linux Mint 21 by mělo být k dispozici na konci tohoto července nebo na začátku srpna.

Linux Mint 21 betaLinux Mint 21 beta

Lubuntu Backports PPA

Simon Quigley, vývojář linuxové distribuce Lubuntu informoval o vytvoření repozitáře Lubuntu Backports PPA, který má uživatelům poskytovat nejnovější verze prostředí LXQt. Tento repozitář byl vytvořen na přání uživatelů po vzoru sesterského projektu Kubuntu, který umožňuje mít tu nejaktuálnější verzi Ubuntu spolu s nejaktuálnější verzí prostředí KDE Plasma.

Pro lepší pochopení, poslední verze Lubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) používá ve výchozí instalaci prostředí LXQt 0.17.0, tento nový repozitář umožní aktualizaci na nejnovější verzi LXQt 1.1.0.

Lubuntu 22.04Lubuntu 22.04

Google a jeho interní linuxová distribuce

Vývojáři od Googlu se na blogu rozepsali o interní linuxové distribuci používané ve společnosti. Dříve firma používala Goobuntu, což byla upravená verze Ubuntu s dlouhodobou podporou. Jeho nasazení bylo ukončeno s verzi 14.04 LTS a od roku 2017 došlo k přechodu na gLinux Rodete (Rolling Debian Testing). Jedná se o průběžně aktualizovanou linuxovou distribuci postavenou na Debianu s vlastními automatizovanými sestaveními balíčků.

CS24_early

RodeteRodete

Klávesnice Launch Lite

Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu přibližně před rokem představila svou otevřenou konfigurovatelnou klávesnici Launch. Nedávno byla představena její odlehčená a levnější varianta Launch Lite. Ta je na rozdíl od předchozí verze menší a stojí jen 199 amerických dolarů (4800 korun), zatímco velká verze stojí 285 (6900 Kč).

Launch LiteLaunch Lite

Nově vydáno

Jay Flood oznámil vydání Porteus 5.0, nové verze živé distribuce postavené na Slackware Linuxu. Operační systém pro routery BSDRP (BSD Router Project) vyšel ve verzi 1.991. Byl vydán Debian 11.4, opravná verze jedenáctého vydání této linuxové distribuce. Minimalistická distribuce Snal Linux se správcem oken i3 oznámila vydání verze 1.19.

Porteus 5.0Porteus 5.0
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.