Hlavní navigace

Vyšel Linux Mint Debian Edition 3, Intel chystá podporu FreeSync

2. 9. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

VLC Autor: David Ježek
VLC a GSoC 2018, FreeBSD skončí s KDE4, DragonFlyBSD má optimalizace pro Threadripper 2990WX, Firefox s Vulkan akcelerací, první 8k televizory, full-frame od firem Canon a Panasonic a 150Mpix Phase One.

Spousta novinek pro VLC díky GSoC 2018

Multimediální (nejen) přehrávač VLC dostává řadu nových vlastností. Jako každý rok, i letos se účastnil akce Google Summer of Code, z čehož úspěšně vyústilo několik inovací. Jednou z nich jsou úpravy kódu Qt rozhraní, kde došlo k přepsání ovládacích prvků z Qt/C++ do QML (pár věcí ještě bude doladěno). Nové rozhraní také dostanou uživatelé macOS, zde přibude i podpora lokálního streamingu skrze Icecast či použití macOS API pro zobrazení kolekcí atd.

VLC bude portováno na buildovací systém Meson (včetně zhruba stovky modulů), prozatím ale zůstává k dispozici též systém Autotools. Dále byly dokončeny počáteční práce na webovém rozhraní pro VLMC, na VLC založeném video editoru, a to pod názvem WebVLMC. Jednou z doufejme významných budoucích novinek je implementace projektu RAV1E (enkodér do formátu AV1 napsaný v jazyku Rust (Mozilla), který je významně rychlejší než referenční implementace AV1), či přesněji řečeno podpory rate-distortion optimization v něm. Rychlost, či spíše pomalost komprese do formátu AV1 je aktuálně velkým problémem / překážkou pro bezproblémové užívání.

Vyšel LMDE 3 „Cindy“ Cinnamon

Linux Mint Debian Edition ve verzi 3 je konečně tu a s ním řada novinek a vylepšení. Jako první jmenujme zamčený účet roota, jemuž je pro použití nejprve potřeba vyrobit heslo ( sudo passwd root) – poté se „odemkne“ i možnost recovery konzole v Grubu. Jinak se Secure Bootem nepočítejme, nepodporuje jej Debian Stretch a tudíž ani na něm stavějící LMDE 3 (je potřeba jej vypnout v BIOSU / UEFI).

Podporovány jsou Virtualbox Guest Additions (v příslušném menu stačí kliknout na vložení CD obrazu a vybrat jeho stažení). Pro uživatele, kterým zlobí zvukový výstup, případně mikrofon, je doporučena instalace pavucontrol (přidá PulseAudio Volume Control do nabídky, přičemž tento program má více konfiguračních voleb než výchozí ovládání hlasitosti).

CS24_early

Pro VLC platí, že pokud nevidí DVD disk, je potřeba v menu OpenDisc zadat /dev/sr0. Pro aplikace z balíku KDE (jmenovitě Okular, Gwenview, KStars a další) v případě problému je doporučeno řešení příkazem  apt install kdelibs-bin kdelibs5-data kdelibs5-plugins.

Další omezení mohou vyplynout ze základu v podobě Debianu Stretch, pročež tvůrci doporučují prostudovat si poznámky k jeho vydání. V poznámkách k LMDE 3 je několik dalších tipů včetně offline instalace kodeků, použití 32bit kernelu s PAE či Flash obsahu s DRM. Stahujte.

Krátce

  • Na trh možná zamíří daleko více full-frame bezzrcadlovek. Po nových modelech od Nikonu se z více zdrojů objevují (firmami samozřejmě nepotvrzené) informace o tom, že své modely uvedou i společnosti Canon (systém EOS R) a Panasonic. Pro zajímavost: aktuálně nejlevnější full-frame bezzrcadlovkou je starší 24Mpix model Sony A7 s cenou pod 20 tisíc Kč.
  • Chris Hook z Intelu potvrdil, že firma chystá podporu VESA Adaptive Sync (AMD FreeSync) na svých GPU. Bodejť, když GPU divizi šéfuje Raja Koduri z AMD a Intel z AMD přetáhl i další mozky. Rozhodně ale jde o krok správným směrem.
Chris Hook (Intel) o FreeSync
  • FreeBSD skončí s KDE4 ještě letos.
  • Phoronix informuje o možnosti testovat Gecko / Firefox na Linuxu s akcelerací za pomoci Vulkan API.
  • Jak se DragonFlyBSD popasovalo s příchodem 32jádrového / 64×HT procesoru AMD Threadripper 2990WX shrnuje Phoronix v krátkém testu.
  • Intel otevřel Trusted Platform Module 2.0. Kód je k dispozici na GitHubu. O Management Engine zatím ani ťuk.
  • Wine 3.15 přináší podporu škálování dpi na Androidu a řadu oprav a dalších vylepšení. Nejstarší opravená chyba byla nahlášena v červenci 2006.
  • LG a Samsung uvádějí 8k televizory, další budou následovat.
  • Phase One uvedla novou řadu středoformátových zrcadlovek IQ4. Nejvyšší modely disponují 150Mpix snímačem. Ceny začínají kolem 50 tisíc USD.
Phase One IQ4 150Mpix

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.