Uzivatel, ktery nepotrebuje Javu, muze pouzit verzi Oracle 8.0.5. Ma podstatne nizsi HW-naroky (pouzivam tuto DB pro vyvojove potreby na stroji s Pentiem 133 MHz a 80 MB RAM, pro databazi mi staci cca 20 MB). Instalacni program neni v Jave (a nevyzaduje X-Win.), ale bezi na znakovem terminalu.
Autor clanku se zminuje o podstantnem rozdilu v architekture mezi verzemi 8 a 7. Zaznamenal jsem vyznamne rozdily mezi verzemi 6 a 7. Verze 8 je podle me v podstate verze 7 rozsirena o nekolik novych vlastnosti, coz za vyznamny rozdil v architekture nepovazuju.
Zaklady Oracle RDBMS (SQL, PL/SQL, administrace) se lze ucit na kterekoli verzi pocinaje 7.1.x. Ostatne pokud uzivatel nepotrebuje nejake speciality (objektove relacni vlastnosti, podporu obrovskych objektu a Javu) vystaci si s verzi 7.1.x nebo vyssi dodnes.
Pro uvod do Oracle na Linuxu doporucuju knihu: "Oracle 8i for Linux, STARTER KIT, Steve Bobrowski, ISBN 0-07-212442-3" (soucasti je instalacni CD na Oracle8.1.6). Nicmene verze 8i neni podminkou, snad vse v teto knize bude fungovat i v Oracle 8.0.5 (resp. i ve verzich rady 7).