Hlavní navigace

Vývoj Krita 4.0 ukazuje sílu vícevláknových štětců

12. 11. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Microsoft vydal Visual Studio Code 1.18, Krita se blíží k verzi 4.0 s vícevláknovými optimalizacemi, CrossOver umí provozovat Windows Aplikace na Chrome OS, Opera 49 integruje podporu VR videa a snímků stránek.

Krita 4.0 bude silně-vícevláknová

Tvůrci grafického editoru Krita pracují na budoucí verzi 4.0. Již nyní jsou k dispozici alfa verze, kde lze používat nový airbrush systém (autor Allan Marshall), vektorové vrstvy založené na SVG, healing brush (autor Eugene Ingerman), nový systém pro exporty či podporu Pythonu ad.

Jednou z hlavních novinek bude ale nárůst výkonu aplikace s ohledem na lepší optimalizaci pro víceláknové (vícejádrové) procesory právě u enginu štětců, dále dojde na lepší systém cache a další související věci.

Připravován je též benchmarkovací systém pro štětce, aby bylo možné porovnávat výkon a tuto funkcionalitu do budoucna používat k měření výkonu procesorů. Více informací z vývoje je k dispozici na domovském webu projektu. Ukázka výkonu nového systému štětců:

Opera 49 v čele podpory VR videa

Nově vydaná Opera 49 pokračuje ve své snaze ukázat, že web je jiný než před mnoha lety a jak se na něm objevují nové a nové typy obsahu, musí na to reagovat i webové prohlížeče.

Méně významnou, avšak příjemnou novinkou je podpora screenshotů stránek s možností následných úprav a vložení do bočního panelu s messengery (podporován je aktuálně Facebook Messenger, WhatsApp, Telegram a nově VK Messenger).

Hlavně ale nová Opera integruje vestavěný přehrávač 360°, resp. VR videí. Podporováno je zobrazení na brýlích typu Oculus Rift, HTC Vive a jakýchkoli odpovídajících standardu OpenVR.

ICTS23

Nově jsou zjednodušena nastavení prohlížeče, vylepšen anonymní režim, převodník měn podporuje pět nových měn a došlo třeba na vylepšení O-menu a historie prohlížení (více viz kompletní přehled změn). Ukázka 360° videa:

Krátce:

  • Microsoft vydal Visual Studio Code 1.18. Novinek je celá řada, došlo kupříkladu na lepší podporu Gitu, vertikální dokování panelů (terminál, výstup, debugovací konzole), vylepšení pro JavaScrip/TypeScript a spoustu dalších věcí. Stahujte.
    Visual Studio Code 1.18
  • Nová verze prohlížeče Pale Moon 27.6.0 zejména záplatuje a drobně vylepšuje kód. Mezi novinkami je například implementace oznámení uživateli o tom, že WebExtensions nejsou podporovány, pokud by chtěl nějaké takové rozšíření instalovat. Automatické aktualizace směřují skrze novou infrastrukturu, aktualizace knihovny libpng 1.6.28 přináší podporu SSE2, opravena je spousta chyb. Aktualizace se dočkala také podpora SVG a user-agent pro Facebook. Stahujte.
  • CrossOver podporuje běh Windows aplikací na Chrome OS. CrossOver for Chrome OS je zatím k dispozici v beta verzi, kterou již lze využít k běhu Windows aplikací na uvedeném operačním systému. Program je integruje do systému tak, že vypadají jako nativní, nicméně je jasné, že nepodporuje všechny aplikace, které kdy pro Windows vznikly. V případě zájmu lze využít skutečnosti, že program je k dispozici po dobu 1 roku zdarma bez omezení funkcionality.
  • Jihokorejský gigant Samsung představil čip, který bude pohánět příští generaci chytrých telefonů Galaxy S9. ARM SoC s označením Exynos S9810 představuje již třetí generaci firemních ARM CPU jader (nese jich celkem 8) kombinovaných s novější generací GPU a gigabitovým LTE modemem. Čip je vyráběn v továrnách Samsungu 2. generací 10nm FinFET výroby.
  • Sway ve verzi 0.15rc1 opravuje několik chyb a přidává dílčí změny a novinky, to jsou ale zprávy staré zhruba měsíc (nově je k dispozici ostrá verze). Z konce října pochází blogový zápisek jednoho z autorů, který se, podobně jako svého času Linus Torvalds, vyjadřuje velmi nelichotivě na adresu Nvidie. Dává na vědomí, že Sway nebude do budoucna podporovat Nvidií zvolenou proprietární cestu pro Wayland, tedy EGLStreams či jakékoli jiné proprietární rozhraní. Nvidie má doslova plné zuby a ve svém obsáhlém textu doporučuje kupovat grafické karty s GPU od AMD. Příští vydání Sway už bude verze 1.0.
  • Sony v tichosti aktualizovala informace na svém webu věnovaném CMOS snímačům. Firma připravuje uvedení nového 100Mpix a zejména 150Mpix středoformátového snímače zvládajícího odečítání dat rychlostí až 4fps v plném rozlišení při 14bit barvách. Tyto snímače jsou tradičně používány výrobci středoformátových (bez)zrcadlovek (aktuální 100Mpix čipy najdeme v tělech Hasselblad a Phase One – druhá jmenovaná pak nabízí též verzi Achromatic, kdy před snímačem není bayerova maska). Nové snímače se objeví v barevné i černobílé verzi, kromě rozměrově větších nových čipů (~50×45mm) zamíří na trh také nová verze 44×33mm snímače se 100 Mpix (dvojnásobek oproti dosavadním 50Mpix, používaným navíc FujiFilmem a Pentaxem).
    Roadmapa Sony CMOS snímačů

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.