Hlavní navigace

Windows 7 končí za měsíc, Samsung o RISC-V a 5G

15. 12. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

GNOME nesplnilo svůj cíl 10% podílu trhu v roce 2010, Adobe opět rekordní, VirtualBox 6.1 s lepší podporou 3D, AMD představila Radeon RX 5500 XT, Nový Xbox Series X cílí i na 8k rozlišení.

Samsung nasazuje RISC-V v 5G i foto oblasti

Procesorová architektura RISC-V nadále nabírá na popularitě. Na posledním RISC-V Summitu prezentoval své plány jihokorejský gigant Samsung. Ten už pár let na implementacích RISC-V ve svých produktech pracuje, jmenovitě například využití této CPU architektury v 5G mmWave RF modemech (testovací čip měl tape-out už v roce 2017). Už příští rok by takto vybavený 5G modem měly nést firemní vlajkové lodě mezi smartphony.

Dalším místem, kde Samsung RISC-V nasadí, jsou obrazové procesory. Obecně pak v produktech pro AI, správu zabezpečení, celém segmentu automotive atd. Jelikož Samsung sám už žádné pořádné fotoaparáty nevyrábí, bude RISC-V nasazovat pro zpracování obrazu zejména v mobilních produktech. Reportuje Chris Williams z The Registeru.

GNOME nesplnilo svůj cíl 10% podílu trhu v roce 2010

Lidé z GNOME v roce 2005 vytyčili cíl ovládnout 10 % globálního desktopového trhu do roku 2010. To, jak víme, se nestalo a nenastalo ani v roce 2019 (resp. téměř 2020). Z nějakého důvodu toto nyní Phoronix připomíná.

Můžeme si tak při této (ne)příležitosti připomenout, že GNOME od roku 2005 prodělalo velké změny, a to nejen ono samotné, resp. jeho podhoubí v podobě frameworku GTK, ale také věci jako Wayland, systemd, PulseAudio ad. GNOME je dnes poměrně slušný desktop, který nabízí nástroje pro většinu typických úloh typického uživatele, ale nikdy nepřinesl nic, co by z něj dělalo „must have“ záležitost a jsem toho názoru, že s příchodem filosofie práce v GNOME 3.x se navíc sám připravil o možnost přetáhnout uživatele Windows, byť v sebemenším množství.

Na druhou stranu se ve spoustě věcí sekl i Microsoft a spoustu věcí také udělal jinak. V roce 2005 jsme ještě psali o projektu Longhorn či nástupci NTFS (což ReFS plnohodnotně není) – ani jedno z toho nepřišlo a Vista je dnes považována za hodně nepovedený systém. Zkrátka linuxový svět žijící na ±1 % desktopů si žije svým odděleným životem, penetrace Linuxu do světa běžných lidí se odehrává spíše skrze servery a mobily, kde o GNOME uživatel v podstatě nezavadí.

Historicky je ale záznam v GNOME WIki poměrně zábavným čtením.

Adobe opět hlásí rekordní rok

Je polovina prosince a Adobe tradičně ohlašuje výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí roku i celý letošek. Firma dosáhla rekordních příjmů ve výši téměř 3 miliard dolarů, za celý fiskální rok to pak dělá 11,17 miliard dolarů.

Oproti předchozímu roku tak Adobe za poslední čtvrtletí utržila o 21 % více než loni, za celý rok pak o 24 % více. Není divu, že šéf exekutivy a současně president Adobe Shantanu Narayen označuje výsledky za fenomenální. Důvody vidí v loajalitě zákazníků a inovacích. Firma rostla ve všech segmentech podnikání, růst pak očekává i příští rok, předpokládá příjmy ve výši 13,15 miliardy dolarů.

Připomeňme, že Adobe průběžně roste zejména od chvíle, kdy přešel od prodeje dílčích verzí programů jako Photoshop či Premiere (a myriády dalších) na model předplatného spojeným s cloudovou službou Adobe Creative Cloud. Sice tak tehdy řešení svým zákazníkům de facto vnutil silou, takže ona formulace o jejich loajalitě je takové trošičku překrucování reality mnohých z nich, kteří jen nemají kam jinam prchnout (např. Photoshop je zkrátka ve své oblasti nejlepší), ale účel posvětil prostředky a Adobe roste a roste a …

VirtualBox 6.1 přináší lepší podporu 3D a novější UI

Oracle VM VirtualBox 6.1 je venku a do vínku vedle věcí v nadpisu dostal třeba lepší integraci s Oracle Cloud. Na Intel CPU je možné využívat vnořenou (nested) virtualizaci, podpora 3D je v podobě VBoxSVGA/VMSVGA přepracována tak, že používá virtuální zařízení VMware SVGA II a kód ovladače Linux Gallium3D/DRM. Tento velký krok je završen a VirtualBox tak odstranil starý grafický kód.

Tvůrci zapracovali na podobě grafického rozhraní programu v oblasti správy virtuálních strojů, resp. jejich nastavování. Podporovány jsou dále hosté s až 1024 CPU jádry, aktualizace neminula podporu UEFI, vylepšen je ovladač USB EHCI a podpora Linuxu sahá až po jádro verze 5.4. Podrobnosti shrnuje domovský web projektu.

AMD představila Radeon RX 5500 XT

Po dlouhém napínání AMD konečně uvedla na trh další přírůstek do nejnovější RDNA řady, kterou dosud reprezentovaly Radeony řady RX 5700. Nové modely řady RX 5500 cílí na méně náročného hráče, přičemž lze testy shrnout stručným konstatováním: 4GB verze je výkonnostní náhradou za starší Radeon RX 580, 8GB pak za RX 590. Jen oproti svým předchůdcům vykazují o desítky wattů nižší spotřebu.

AMD se tak velmi pěkně trefila do segmentu trhu, kde byl hlad po nových produktech. Konkurencí (dlužno dodat, že zdatnou), novým Radeonům pak jsou GeForce řady GTX 1650. A jelikož za pár dnů již bude rok 2020, začněme si u nových grafických karet přidávat tuto informaci: stav hw podpory AV1: nula, nic, nothing, nichts, rien, nada, ничего, nimic, niente, ništa, …

Nový Xbox Series X cílí i na 8k rozlišení

Microsoft představil chystaný Xbox Series X. Ten bude opět stavět na AMD CPU A GPU, konkrétně architekturách Zen 2 a RDNA (aktuálně to nejnovější od AMD). Cílem je nabídnout herní konzoli pro hraní v 4k/60fps, se schopností používat 8k výstup (pro filmy atd.), resp. podporu variabilního refreshe s až 120fps (to ocení jak 8k video, tak hráči). Celek doplní NVMe SSD, GDDR6 RAM atd. Zkrátka takové hi-end písíčko osazené v zajímavé krabici optimalizované tentokrát již nikoli na vzhled Blu-ray přehrávače, ale na co nejefektivnější chlazení komponent uvnitř.

CS24_early

Windows 7 končí za měsíc

Přesně za jeden měsíc od chvíle vydání tohoto článku se začne uživatelům Windows 7 SP1 zobrazovat varovná hláška přes celou obrazovku informující je, že tímto dnem jsou bez podpory. Windows 7 končí 14. ledna 2020 a Microsoft tak od 15. ledna bude mít jednodušší život. Varování uvidí uživatelé variant Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional a Ultimate a samozřejmě jej budou moci vypnout, údajně i trvale. Neuvidí jej naopak uživatelé enterprisových instalací, tedy schovaní za vlastním systémem aktualizací, resp. disponující podporou Extended Security Update.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.