Hlavní navigace

Windows hry v Linuxu? Cedega vs. CrossOver

Miroslav Suchý 5. 5. 2010

V této recenzi se pro vás budu snažit porovnat Cedegu a CrossOver Games. Oba produkty vám umožní spouštět windowsovské hry na Linuxu, oba jsou placené, stojí zhruba stejně a oba mají stejné základy. Nepůjdu technicky do hloubky, ale budu se snažit spíše o uživatelský náhled na věc založený na zkušenostech.

Bylo nebylo. Na počátku byl program Wine. S jeho pomocí je možné v Linuxu spouštět windowsovské programy. Kdysi dávno vyžadoval mnoho nastavení a editování, než jste něco spustili. Dnes je to je již lepší, ale prostoru ke zlepšování je stále dost. Proto vznikly dva programy které jsou postavené na základech Wine. Oba jsou placené a oba by vám měly zpříjemnit život. Měl jsem je předplacené oba. Pojďme si je představit:

Cedega

Začínal jsem s Cedegou. Předplatil jsem si ji, protože jsem byl jednak líný si korektně nastavit Wine, jednak to předplatné bylo velmi levné (5 dolarů na měsíc – nyní 25 dolarů za půl roku) a jelikož jsem s Cedegou byl spokojen, zůstal jsem jejím předplatitelem asi čtyři roky. Firma Transgaming (tvůrce Cedegy) vyvíjela vylepšení Wine, ale zpět do původního projektu svá zlepšení nevracela. I díky tomu byla Cedega ve své době mnohem lepší než standardní Wine. Existoval vágní slib, že po získání 20 tisíc předplatitelů uvolní svá vylepšení a umožní jejich začlenění do Wine. To se později bohužel nestalo a slib byl popřen a zamluven. Tímto krokem Transgaming ztratil mnoho předplatitelů a nakonec i mne.

Dokonce Wine samotné změnilo kvůli tomu svoji licenci a Transgaming tak nemohl již dále používat originální Wine. Uživatelům Cedegy nepřidalo ani to, že před verzí 6.0 nebyl dlouho žádný velký postup a přibližně ve stejné době navíc Trasgaming oznámil Cider (obdoba Wine, ale pro Mac), což také naštvalo mnoho lidí v tom smyslu, že z peněz uživatelů Linuxu se vyvíjí aplikace pro Macisty.

Na druhou stranu za své peníze máte možnost ovlivnit vývoj. Každý měsíc probíhají volby, kde hlasujete, kterým hrám se mají vývojáři věnovat, případně jaké technologie obecně podporovat (např. Shader 2.0, instalátor MSI…). U her to fungovalo celkem dobře, ale u technologií jsem neviděl, že by se výsledek promítal do vydaných verzí.

Velmi zajímavá byla nadstavba Point2Play, která si uměla stáhnout jak aktualizace enginu, tak i aktualizace Gaming DB. Což je velmi zajímavá věc. Transgaming má samozřejmě na webu katalog her s poznámkami jak moc dobře fungují nebo nefungují. To má každý. Ale krom toho jsou v této databázi i profily pro Wine, takže si po instalaci hry stačí vykliknout, že se jedná například o Warcraft III a z databáze se nastaví všechny parametry Wine, aby vám Warcrafty běhaly co nejlépe.

S Cedegou jsem byl dlouho spokojen. Proč už ji nyní nepoužívám? Vývojáři se soustředili na hry, o které si nejvíce říkali, což v mém případě znamenalo: bohužel. A zatímco mé některé hry stále nefungovaly nebo jim například nešel zvuk, lidé s obyčejným Wine hlásili 100% funkčnost i bez nějakého nastavení. Což se bohužel potvrdilo. Zkrátka u těch nejlepších her Transgaming stíhal sledovat vývoj, ale u technologií obecně nebo u starších her začal ztrácet dech.

Takže u mě nastalo krátké období obyčejného Wine. Ale zmlsán grafickými klikátky jsem se rozhodl si předplatit CrossOver.

CrossOver

Codeweavers – tvůrci mají dvě verze CrossOver: CrossOver Linux a CrossOver Games. CrossOver Linux byl prvním produktem (první vydání v roce 2002) a zaměřuje se na běh kancelářských aplikací (např. IE v nějaké konkrétní verzi, MS Works, MS Office…). CrossOver Games vznikl relativně nedávno (rok 2008). CrossOver Games a CrossOver Linux stojí stejně (39 dolarů na rok) a dle mého názoru se vnitřně asi ani lišit nebudou (jen domněnka CrossOver Linux jsem nikdy předplacen neměl). A tak, když jsem se rozhodoval který z nich si předplatit, tak jsem se rozhodl pro CrossOver Games, abych tak svými penězi dal hlas dalšímu vývoji zaměřenému pro hry.

CrossOver Games měl (a podle současného webu stále má) obsahovat novější (tím pádem asi častěji vydávané) verze Wine, než by obsahovala verze CrossOver Linux, která cílí na klienty, pro které je stabilita důležitější než podpora novějších technologií. Bohužel opak se ukázal pravdou. Zatímco v březnu vyšlo CrossOver Linux 9.0, které obsahuje Wine 1.1.34, tak poslední verze CrossOver Games je 8.1.4 z prosince minulého roku s Wine 1.1.25.

Což jsou ovšem z uživatelské pohledu nakonec jen hnidopišské poznámky, protože všechny moje hry (ať už novější nebo starší) mi tam jedou bez problémů. No skoro všechny, ale ty co mi tam nejedou jsem nerozjel ani na originálních WinXP ani v Cedeze, takže to nepočítám.

U CrossOver se mi trochu stýská po velmi příjemném klikátku Point2Play. CrossOver je také hodně intuitivní a samozřejmě klikací, ale to rozvržení je takové  „programátorské“. Nicméně tento drobný kaz vyváží hřejivý pocit, že moje peníze pomohou vývoji i původnímu projektu, protože lidi z Codeweavers jsou jedním z největších přispěvatelů do Wine.

Takže pokud váháte, zda zvolit Cedegu nebo CrossOver, pak po několika letech testování doporučuji CrossOver. Samozřejmě je vždycky lepší sáhnout po nějaké nativní linuxové hře, ale přiznejme si to – na Windows je ten výběr širší.

Našli jste v článku chybu?

5. 5. 2010 6:46

Xerces (neregistrovaný)

Tak to jsi tady správně :-D

5. 5. 2010 8:25

Kupuji hru, až když si ověřím, že skutečně pod Wine funguje, klidně si i pár let počkám, stejně nemám čas ani železo na novinky. Mám štěstí, že z toho co hraji (Sid Meier's Civili­zation, Fallout, StarCraft, Warcraft, Diablo2 atd.) funguje všechno bezvadně.

Co se týká peněz, tak MS bych raději kopl do koulí, než jim cpal svoje prachy, ať už z jakéhokoliv důvodu. Ostatně mám na svém ThinkPadu Visty, protože se nedal koupit bez a podpora her (které hraji) je tam pěkně mizerná, zlatý Wine, tam jde…

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?