Hlavní navigace

Xabber: plnohodnotný jabber klient pro Android

23. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Xabber je jedním z nejlepších Jabber klientů pro operační systém Android. Umí se připojit do MUC konferencí, podporuje šifrování, má historii chatů, podporuje kompresi a poradí si i se službami GTalk nebo Facebook Chat. Na Google Play si ho stáhlo stovky tisíc uživatelů a možná bude uvolněn pod svobodnou licencí.

Android už pronikl i na místa, kde si ho jeho tvůrci v roce 2005 možná ani nepředstavovali. Dají se s ním stahovat soubory přes torrent, stáhnete s ním fotky z foťáku a pošlete je do světa, díky Dropboxu či ownCloud máte v kapse vše, co jste za poslední roky vytvořili a v neposlední řadě můžete komunikovat s lidmi všemi myslitelnými technologiemi.

Dnes bude řeč o jabber klientovi Xabber, který přináší podporu XMPP protokolu do vaší kapsy, batohu, televize či multimediální USB klíčenky. Xabber je relativně starý klient, který byl podle slov jeho vývojářů vytvořen tak, aby byl nejlepším klientem pro Android. Během své existence byl vylepšen jak po stránce funkčnosti, tak user experience a vzhledem k odpadávající konkurenci se opravdu stal jedním z nejlepších XMPP klientem pro Android.

Vyvíjet XMPP klienta není vděčná práce a zjistily to projekty jako Jabbim nebo Jabiru, které vývoj ukončily. Xabber je k dispozici v neplacenéplacené variantě. Obě varianty mají stejné funkce, pouze ta placená má ikonku vylepšenou o zlatou minci. Dále pak existuje ještě varianta s Xabber Development Version, která obsahuje nové a ještě experimentální funkce.

V některých případech není jednoduché najít na Androidu a nakonec na jakémkoli systému tu správnou aplikaci, která by splnila požadovaný účel tak, jak si představujeme. U XMPP to tak složité není, protože v současné době je Xabber jedním z mála dospělých klientů, které v Google Play najdeme.

Sjednocení služeb, jednoduchost, větší žravost

Těmito třemi slovy by se dal Xabber ve stručnosti popsat. Facebook Chat a Google Talk jsou na Androidu populární služby a obě jsou založené na protokolu XMPP. Je tedy možné stáhnout si Xabber a místo dvou běžících služeb mít jednu. Pokud máte navíc ještě Jabber účet třeba na Jabbimu, může to být argument, proč Xabber vyzkoušet.

Proti GTalku je Xabber náročnější na systémové prostředky takže spotřebovává více energie. Google používá pro GTalk PUSH notifikace, díky kterým nemusí GTalk vůbec běžet a spustí se až když k tomu dostane telefon notifikaci od serverů Googlu. U Xabberu něco takového nefunguje, ten běží na pozadí a o vše se musí starat socketem vytvořeným k serverům používaných služeb.

Používám Xabber aktivně přibližně tři týdny a výdrž telefonu se snížila z 20 na 12 hodin. To už je hranice, kdy musím dát telefon na nabíječku i během dne.

Xabber se vůbec nemusí stydět za svoji výbavu, kterou dostatečně prezentuje na Google Play v seznamu podporovaných vlastností:

 • Kompatibilita se standardními XMPP servery
 • Podpora služeb jako Google Talk, Facebook Chat, Windows Live Messenger, Livejournal chat a dalších
 • Podpora MUC konferencí
 • Historie chatu
 • Inline odkazy
 • Podpora vCard
 • Integrace do telefonního seznamu
 • Podpora šifrování (SASL, TLS, SSL, OTR)
 • Podpora Unicode
 • Komprese
 • Identifikace klienta vašich kontaktů

Vývojáři v budoucnu slibují podporu pro posílání souborů a rozhraní upravené pro tablety.

Uživatelské rozhraní

Na první pohled je vidět, že se vývojáři Xabberu snaží soustředit hlavně na roster (seznam kontaktů) a chat, kde uživatelé stráví nejvíce času. Ostatní dialogy, například pro změnu stavu nebo dialog pro přidání nového kontaktu, jako by vzhledově vybočovaly ze zbytku aplikace. Po funkční stránce to není chyba, ale na oko působí nepříjemně.

Například dialog pro změnu stavu se vyvolá tapnutím na ikonku rosteru vpravo nahoře. Otevře se okno, kde se dalším tapnutím vybere stav a dalším potvrdí. Pak může uživatel napsat nějakou zprávu a stav znovu potvrdit. Dokázal bych si představit změnu stavu o jedno tapnutí kratší. Akci umí zrychlit seznam naposledy použitých stavů. Vzhledem k tomu, že Google Talk řeší změnu stavu stejně, jde možná o nepsaný standard.

Podobný problém, který mi při používání vadí mnohem víc je přepínání mezi otevřenými chaty. To se nedá realizovat v rámci chatu, ale je nutné přejít zpět do rosteru a tam vybrat ze seznamu aktivních chatů. Google Talk řeší otevřené chaty elegantně jejich rolováním do strany. Chatovací dialog je přehledný, vaše zprávy i zprávy vašeho kontaktu jsou dobře oddělené a vždy víte, s kým si píšete a v jakém stavu má klienta.

Podpora pro konference neboli MUC je sice taková, že si můžete psát s uživateli nacházejícími se v místnosti, ale už nevidíte, kdo že v té místnosti vlastně je. Také nefunguje žádné doplňování přezdívek, takže pokud chcete zprávu někomu adresovat, musíte jeho přezdívku napsat ručně. Připojené konference jsou dostupné ze seznamu aktivních chatů. Když se z konference odpojíte, stále ji najdete ve svém rosteru v seznamu konferencí.

Shrnutí

I když má Xabber mouchy, na běžné chatování s přáteli je více než vhodný. Pokud používáte Jabber na mobilu jako doplněk k vašemu desktopovému klientovi, nějakých problémů s použitelností si určitě nevšimnete a s Xabberem budete nadmíru spokojeni.

skoleni

Pokud váháte, zda Xabber vyměnit za vestavěný Google Talk, tak pokud k tomu nemáte ještě jiné důvody, není to dobrý nápad kvůli větší spotřebě baterie. Xabber dokáže pomoci tam, kde máte buď nabíječku nebo se potřebujete rychle spojit s někým, kdo bývá na Jabberu k zastižení.

Nedávno se v aplikaci objevila zpráva, že pokud Twitter účet @Xabber_XMPP bude mít během měsíce 50 000 followerů, tak budou uvolněny zdrojové kódy. Tohoto čísla se ale pravděpodobně nepodaří dosáhnout. I tak je možné, že vývojáři zdrojové kódy vydají a do klienta by mohlo začít přispívat více lidí.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.