Hlavní navigace

Z GNOME se na vás dívá české oko

23. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Víte, jak dostat svou fotografii na stovky a tisíce monitorů po celém světě? To máte jednoduché. Narodíte se do krásného těla, ve čtyřech letech začnete chodit na balet nebo gymnastiku, ve dvanácti zajdete poprvé do modelingové agentury, v šestnácti první fotografie na titulní straně prestižního časopisu a máte to v kapse. A nebo...

Před necelými třemi týdny, přesně 6. března 2000, byly vypuštěny první balíčky Helix Code GNOME distribuce. Ještě několik hodin poté, co byla tato zpráva uveřejněna na slashdot.org, byl server Helixu zahlcen dotazy uživatelů lačnících po stáhnutí. Takže si asi dovedete představit, jak moc mne i mé linuxově pozitivními kolegy překvapilo, když na nás z logovací obrazovky tohoto populárního softwaru vykouklo velmi povědomé oko. Moje oko :)

Příběh mého „slavného“ oka začal jednoho pošmourného podzimního odpoledne, kdy si Jakub Steiner, obyvatel vedlejší kanceláře, pořídil skvělý digitální fotoaparát. Protože je povahy jednak rozverné a jednak umělecky založené (což dobře dokumentuje jeho homepage), fotografoval, co mu před objektiv vlezlo. Mimo jiné si umínil, že udělá snímek oka. Po té, co nejprve půl hodiny mordoval vlastní kukadlo a z opakovaného blesku mu už šla hlava kolem, vyrazil hledat jinou oběť. Bohužel, jediný, kdo v práci ještě tou dobou setrvával, jsem byla já. Asi po deseti minutách pokusů typu „dívej se dopředu… ne trochu nahoru“, „sakra, zase to nevyšlo“, „nemrkej!“ už šlo oko šejdrem i mně. Před slepotou mne zachránilo pouze to, že tou dobou se Jakubovi povedl snímek, který uznal za vyhovující. Mně osobně přišel detail oční bulvy (1792×1200!) prostě nechutný. Posuďte sami.

Ne tak lidem, kteří navštívili Jakubovu fotogalerii. Protože fotky jsou šiřitelné pod GPL licencí, začalo se mé pravé oko objevovat všude možně. Tedy, abych byla přesná, začala se používat zelená a šedomodrá verze, která vyšla jako wallpaper na Tigert Labs (tigert.gimp.or­g/wallpapers). Potlačení barev mělo za následek, že oko přestalo vypadat slizce a eklhaftně a získalo naopak lehce umělecký nádech. Celkový dojem ještě vylepšil zaměřovač posazený na duhovce :)

Pozadí se ujalo, o čemž svědčí například 3992 stáhnutí z webu bb.themes.org, což mu vyneslo první („nejstahovanější“) místo ve wallpaperové hitparádě a titul Simple Elegance, který ve mně ještě teď vzbuzuje salvy smíchu.

Vyloženě mne potěšil též fešák z muhri.net, který si mým okem vypodložil svůj nejnovější skin ke GKrellM a přehrávač s písní Bare Naked Lady :)

skoleni

A tak se mé oko stalo (relativně) slavným. Baví mne pomyšlení, jak se modelky dřou na promenádních molech, opékají v soláriích a navlékají do nepohodlných šatů jenom proto, aby kus jejich těla vystavil nějaký bulvární časopis. A já to mám úplně bez práce :) Teď akorát sehnat pojišťovnu, která pojišťuje zrakové orgány na těžké milióny :))