Hlavní navigace

Z redakční schránky (10. 8. 2006)

10. 8. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Občasník, v němž odpovídáme na dotazy čtenářů, které se ocitly v naší redakční schránce. Přečtěte si, co čtenáře zajímá a co si o tom myslíme my. Máte-li nějaký dotaz nebo problém ohledně fungování Roota, neváhejte nám napsat.

Mám dotaz ohledně RSS, konkrétně zpráviček, zda by mohly chodit přes RSS nezkrácené. Nyní musím kliknout na odkaz, abych si přečetl o dvě slova navíc.

Zprávičky jsou pro mnoho čtenářů důvodem, proč na Roota chodit. Kdyby se v RSS objevovaly v plném znění, nikdo by už neměl důvod na ně klikat. Kdyby to udělali všichni odběratelé RSS, znatelně bychom to pocítili. I zkrácená verze je ústupkem, pro nás ale přijatelným.

Téměř žádný server nezveřejňuje v RSS kompletní zprávy. Někteří dokonce z RSS odkážou ještě na jednu mezistránku, která teprve odkazuje na originální stránku (dělá to tak často třeba LinuxDevices), čímž si ale uměle navyšují návštěvnost.

Mám problémy s přístupem na Root.cz. Dole ve status baru se při pokusu o přístup neustále přepíná mezi www.root.cz a u.iinfo.cz, až nakonec vyleze error hláška. Jedu přes proxy v Německu a dělá to shodně ve FF i MSIE.

Zmíněná proxy pravděpodobně špatně interpretuje directivu cache-control:private – z hlediska Roota nejde o chybu a problémem je špatná implementace http protokolu na straně autorů proxy.

Dobrou zprávou ale je, že problematické místo bylo z Roota, resp. ze systému pro autorizaci uživatelů, již odstraněno s nasazením nového uživatelského systému. Nyní už se váš prohlížeč k u.iinfo.cz vůbec nepřipojuje.

Jak je možné, že server jako je Root nepoužívá pro přihlašování uživatelů bezpečný protokol https? Takto přece není vůbec problém odposlechnout třeba heslo některého redaktora. Hodláte s tím něco dělat?

Pravděpodobně vás potěším a uklidním zároveň. Root sice nemá v URL napsáno https, ale pro bezpečné přihlášení uživatelů používá techniku nazvanou challenge response. O ní psal Jakub Vrána před pár měsíci v článku nazvaném Bezpečné přihlašování uživatelů. Nemusíte se proto bát odposlechu vašeho hesla.

Mám jeden dotaz, dříve se mi po vstupu na stránky roota vždycky zachovalo moje předešlé nastavení, i když jsem nebyl přihlášen. Nyní si ho již root nepamatuje a musím se vždy nejdřív přihlásit. Je to trošku nepohodlné, proč došlo k této změně?

Nový systém informaci o známosti ztratí, pokud se změní IP adresa. Je to tak uděláno z bezpečnostních důvodů, ale shodli jsme se, že je to přehnané, protože pouhá známost není nijak kritický údaj, aby nebylo možné ho zachovat i po změně IP adresy a proto to v tomto smyslu upravíme (pravděpodobně během srpna).

Často se mi stává, že se mi při zobrazování článků na Rootu nenačtou některé obrázky (většinou jsou to obrázky z článku). Používám prohlížeč Firefox 1.5.0.4 – v jiných verzích Gecka se mi to nestává (Mozilla 1.7.12, SeaMonkey 1.0.2). Nevíte v čem je problém?

Používám stejnou verzi Firefoxu a nic podobného se nikdy nestalo. Občas ale někdo zablokuje horlivě server i.iinfo.cz a pak obrázky nemá. Pravděpodobně máte ve Firefoxu nainstalovaný AdBlock nebo jinou zákeřnou extenzi.

Pak samozřejmě může server servírující obrázky někdy vypadnout, ale to by opět nefungovalo v žádném prohlížeči a nepamatuji si, že by se to stalo za poslední měsíce. Vzhledem k tomu, že jiné prohlížeče vám fungují, pravděpodobně se jedná o problém konkrétní instalace Firefoxu a možná v kombinaci s nastavením něčeho dalšího na počítači.

Rád bych si koupil tričko, které by mělo stejný motiv jako nově nabízená samolepka. Prosím o uvážení výroby tohoto trika, případně o uspořádání ankety, jaký by byl o toto tričko zájem.

Děkujeme za tip, tričko s tučňákem a nápisem „Linux inside” není špatný nápad. Až budeme příště rozšiřovat sortiment našeho butiku, určitě tuto možnost zvážíme. Anketa může samozřejmě mnohé napovědět:

CS24_early

Chtěli byste tričko s motivem naší samolepky?

Chtěl bych se zeptat, jestli pro Root.cz mohu psát články, i když ještě nejsem plnoletý? V příručce pro přispěvovatele jsem o věku nenašel žádnou informaci.

Žádná informace o věku v informacích pro autory uvedená není, protože neexistuje žádné omezení. Naše zkušenosti jasně říkají, že i velmi mladý autor dokáže napsat perfektní článek. Není proto důvod věk nějak omezovat. Jen pro zajímavost – průměrný věk autorů, kteří pro nás psali v červenci je 28 let. Máme ale podstatně mladší i starší autory.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.