Hlavní navigace

Z redakční schránky (10. 8. 2006)

Petr Krčmář

Občasník, v němž odpovídáme na dotazy čtenářů, které se ocitly v naší redakční schránce. Přečtěte si, co čtenáře zajímá a co si o tom myslíme my. Máte-li nějaký dotaz nebo problém ohledně fungování Roota, neváhejte nám napsat.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mám dotaz ohledně RSS, konkrétně zpráviček, zda by mohly chodit přes RSS nezkrácené. Nyní musím kliknout na odkaz, abych si přečetl o dvě slova navíc.

Zprávičky jsou pro mnoho čtenářů důvodem, proč na Roota chodit. Kdyby se v RSS objevovaly v plném znění, nikdo by už neměl důvod na ně klikat. Kdyby to udělali všichni odběratelé RSS, znatelně bychom to pocítili. I zkrácená verze je ústupkem, pro nás ale přijatelným.

Téměř žádný server nezveřejňuje v RSS kompletní zprávy. Někteří dokonce z RSS odkážou ještě na jednu mezistránku, která teprve odkazuje na originální stránku (dělá to tak často třeba LinuxDevices), čímž si ale uměle navyšují návštěvnost.

Mám problémy s přístupem na Root.cz. Dole ve status baru se při pokusu o přístup neustále přepíná mezi www.root.cz a u.iinfo.cz, až nakonec vyleze error hláška. Jedu přes proxy v Německu a dělá to shodně ve FF i MSIE.

Zmíněná proxy pravděpodobně špatně interpretuje directivu cache-control:private – z hlediska Roota nejde o chybu a problémem je špatná implementace http protokolu na straně autorů proxy.

Dobrou zprávou ale je, že problematické místo bylo z Roota, resp. ze systému pro autorizaci uživatelů, již odstraněno s nasazením nového uživatelského systému. Nyní už se váš prohlížeč k u.iinfo.cz vůbec nepřipojuje.

Jak je možné, že server jako je Root nepoužívá pro přihlašování uživatelů bezpečný protokol https? Takto přece není vůbec problém odposlechnout třeba heslo některého redaktora. Hodláte s tím něco dělat?

Pravděpodobně vás potěším a uklidním zároveň. Root sice nemá v URL napsáno https, ale pro bezpečné přihlášení uživatelů používá techniku nazvanou challenge response. O ní psal Jakub Vrána před pár měsíci v článku nazvaném Bezpečné přihlašování uživatelů. Nemusíte se proto bát odposlechu vašeho hesla.

Mám jeden dotaz, dříve se mi po vstupu na stránky roota vždycky zachovalo moje předešlé nastavení, i když jsem nebyl přihlášen. Nyní si ho již root nepamatuje a musím se vždy nejdřív přihlásit. Je to trošku nepohodlné, proč došlo k této změně?

Nový systém informaci o známosti ztratí, pokud se změní IP adresa. Je to tak uděláno z bezpečnostních důvodů, ale shodli jsme se, že je to přehnané, protože pouhá známost není nijak kritický údaj, aby nebylo možné ho zachovat i po změně IP adresy a proto to v tomto smyslu upravíme (pravděpodobně během srpna).

Často se mi stává, že se mi při zobrazování článků na Rootu nenačtou některé obrázky (většinou jsou to obrázky z článku). Používám prohlížeč Firefox 1.5.0.4 – v jiných verzích Gecka se mi to nestává (Mozilla 1.7.12, SeaMonkey 1.0.2). Nevíte v čem je problém?

Používám stejnou verzi Firefoxu a nic podobného se nikdy nestalo. Občas ale někdo zablokuje horlivě server i.iinfo.cz a pak obrázky nemá. Pravděpodobně máte ve Firefoxu nainstalovaný AdBlock nebo jinou zákeřnou extenzi.

Pak samozřejmě může server servírující obrázky někdy vypadnout, ale to by opět nefungovalo v žádném prohlížeči a nepamatuji si, že by se to stalo za poslední měsíce. Vzhledem k tomu, že jiné prohlížeče vám fungují, pravděpodobně se jedná o problém konkrétní instalace Firefoxu a možná v kombinaci s nastavením něčeho dalšího na počítači.

Rád bych si koupil tričko, které by mělo stejný motiv jako nově nabízená samolepka. Prosím o uvážení výroby tohoto trika, případně o uspořádání ankety, jaký by byl o toto tričko zájem.

Děkujeme za tip, tričko s tučňákem a nápisem „Linux inside” není špatný nápad. Až budeme příště rozšiřovat sortiment našeho butiku, určitě tuto možnost zvážíme. Anketa může samozřejmě mnohé napovědět:

root hacking tip

Anketa

Chtěli byste tričko s motivem naší samolepky?

Chtěl bych se zeptat, jestli pro Root.cz mohu psát články, i když ještě nejsem plnoletý? V příručce pro přispěvovatele jsem o věku nenašel žádnou informaci.

Žádná informace o věku v informacích pro autory uvedená není, protože neexistuje žádné omezení. Naše zkušenosti jasně říkají, že i velmi mladý autor dokáže napsat perfektní článek. Není proto důvod věk nějak omezovat. Jen pro zajímavost – průměrný věk autorů, kteří pro nás psali v červenci je 28 let. Máme ale podstatně mladší i starší autory.