Hlavní navigace

Z redakční schránky (19. 6. 2008)

19. 6. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Občasník, v němž odpovídáme na dotazy, které se ocitly v naší redakční schránce. Přečtěte si, co čtenáře zajímá a co si o tom myslíme my. Máte-li nějaký dotaz nebo problém ohledně fungování Root.cz, neváhejte nám napsat. Dnes o novém blogovacím systému, nálepkách u diskusí, licencích v elektronické knihovně a spamovém filtru.

Láďa L.: Nerozumím přesně algoritmu, který používáte na detekování spamu nebo zakázaných slov, ale nejsem si vědom toho, že bych napsal spam či někomu nadával. Nedaří se mi ale vložit příspěvek pod jeden článek. Co dělám špatně?

Náš antispamový filtr odrazuje boty a pracuje na systému, který ve svém webu popsal Jakub Vrána. Zároveň ale obsahuje seznam zakázaných slov, která považuje za problematická a podle nich je schopen vyhodnotit, zda se nejedná o spam. Bohužel ještě nedávno byl software příliš přísný a podařilo se mu občas zablokovat i standardní post do diskuse. Někteří čtenáři nás na to upozornili a naši vývojáři upravili filtry tak, aby už k falešným poplachům nedocházelo.

Vít J.: Chtěl bych vás upozornit na nefunkční odkaz při zakládání tématu v diskuzi. Jedná se o odkaz na „Jak se správně ptát“.

Root otázky

Původní odkaz vedl na server Stare.cz, na kterém byl překlad textu E. S. Raymonda „How To Ask Questions The Smart Way“. Bohužel odkaz na server je již nefunkční, takže jsme se dohodli přímo s ESR, že převedeme český překlad textu k nám. Pokud tedy chcete text vidět, podívejte se přímo na Jak se správně ptát. Odkaz byl samozřejmě také opraven.

Jiří L.: Díky za nový blogovací systém, je podstatně lepší než ten předchozí. Mám ale několik dotazů: Jsou někde vidět všechny blogy, které na Rootu jsou? Nikde jsem taky nenarazil na vyhledávání v celém systému, je někde něco takového?

Ačkoliv se autoři v novém systému zabydleli velmi rychle, ještě tu a tam proběhne kolem řemeslník (tedy vývojář) a něco upraví, dodělá a podobně. Nedávno jsme tak přidali například užitečný seznam všech hostovaných blogů a možnost zobrazit historii aktuálního a předchozího měsíce. S vyhledáváním je to horší, každý blog je v systému veden jako samostatná jednotka a vyhledávání napříč všemi blogy zatím k dispozici není. Nezbývá tedy než použít třeba Google. Pracujeme ale na tom, abychom mohli vyhledávání spustit.

Marek P.: Dočetl jsem se, že hledáte nového redaktora. Bohužel moje časové možnosti mi nedovolují přihlásit se, jsem pracovně velmi vytížen. Existuje i přesto možnost pro vás občas něco napsat?

Samozřejmě ano, stále je tu možnost stát se externím autorem. Takový svazek je podstatně volnější než v případě interního redaktora, který je zaměstnancem firmy. Externí autor připravuje po dohodě s redakcí konkrétní články, za které samozřejmě také dostává honorář. Pokud tedy máte zajímavé téma, které by podle vás stálo za zpracování a zveřejnění, přečtěte si úvodní text Jak psát pro Root.cz a ozvěte se nám.

Pavel M.: Ve vaší elektronické knihovně jsem našel spoustu zajímavých titulů, mám ale dotaz na jejich licence. U některých je uvedena například GNU GPL nebo Creative Commons, ale narazil jsem i na knihy, kde bylo napsáno „speciální“. Co to znamená? Dají se takové knihy šířit?

Samozřejmě prověřujeme licence všech knih, které k nám doputují ať už přímo skrze formulář v knihovně nebo jinou cestou. U knih, u kterých si nejsme stoprocentně jisti, že je možno je šířit, raději od zveřejnění ustoupíme. Věřte, že takových knih je opravdu hodně a občas nám někdo nabídne celou sbírku, kterou ale musíme odmítnout. U knih, kde je v kolonce licence uvedeno „speciální“, autor neuvedl žádnou konkrétní a obecně známou licenci. Často autor jen napíše, že je možno knihu libovolně šířit. To nám samozřejmě stačí, ale do kolonky musíme vyplnit, že se jedná o speciální licenci jednoho autora. Vy ale máte v každém případě právo si knihu stáhnout.

CS24_early

Petr Z.: Pomocí Google jsem našel stránku www.root.cz/dis­kuse/817/. Chtěl jsem najít ostatní příspěvky tohoto vlákna a na stránce www.root.cz/dis­kuse jsem zadal do kolonky Obsahuje „FreeTDS“, ale původní příspěvek nebyl nalezen.

Formuláře Obsahuje a Neobsahuje filtrují příspěvky v diskusích podle nálepek a obsahují našeptávač. Všechny používané nálepky také najdete v root.cz/n/. Pokud příspěvek nálepku nemá, samozřejmě ji neuvidíte. U starších příspěvků jsme se po zavedení nového diskusního systému snažili některé nálepky přidat, bohužel diskusí je hodně a ne všechny jsou olepeny všemi relevantními nálepkami. U nových diskusí (od února) už ale správné nálepky hlídáme a ručně upravujeme. Pokud vás nálepky nenavedou na správnou diskusi, použijte vyhledávací formulář vpravo nahoře, který umí klasický fulltext.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.