Hlavní navigace

Zajímavé statistiky z vývoje Debianu Jessie

26. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Debian 8 Jessie je tady! Dva roky vývoje zhruba tisícovky vývojářů a mnoha tisíců dalších pomocníků vydaly své ovoce a dočkali jsme se nové verze jedné z nejpoužívanějších a nejklonovanějších distribucí vůbec. Vývojáři odhalili těsně před koncem zajímavé statistiky z vývoje. Nahlédněte do nich s námi.

Debian 8 Jessie je žhavou novinkou, vývojáři ale dobu těsně před vydáním zpestřovali uživatelům tím, že na svém účtu na serveru Identi.ca zveřejňovali zajímavá čísla z dvouletého vývoje nové verze. Statistiky dávají alespoň hrubý obraz toho, jak složité je podobně velký projekt udržovat v chodu.

Více než 1000 vývojářů stojí za vývojem distribuce. Číslo se s časem mění, ale dlouhodobě se pohybuje mezi devíti stovkami a tisícovkou.

Během vývoje Jessie bylo přijato 48 nových vývojářů, 43 správců balíčků a 6 členů členů pomáhajících komunitě jinak než přípravou balíčků.

Více než 21 000 zdrojových balíčků, ze kterých se vytvoří více než 43 tisíc binárních balíků pro devět oficiálně vydaných portů (architektur) a mnoho dalších, které nedostaly nálepku stabilního vydání. Zdrojové balíčky se skládají z 8 359 525 souborů.

Mezi vydáními Wheezy a Jessie bylo do větve unstable nahráno 55 771 balíčků. To dělá průměrně 3098 balíčků měsíčně, tedy jeden balíček každých 15 minut.

Trvá přibližně 12 hodin než build server sestaví 1032 obrazů instalačních CD, 14 live obrazů a 1 openstack obraz.

Více než 400 zrcadel pomáhá distribuovat balíčky a instalační obrazy pro Jessie. Běží u zhruba 50 sponzorů po celém světě.

Na stránce se screenshoty je 6804 obrázků z Debianu či Ubuntu. Jsou rozděleny do sedmadvaceti kategorií.

Bezpečnostní tým zpracoval během vývoje Jessie na 3229 bezpečnostních hlášení.

Členové projektu se starají celkem o 201 serverů (fyzických i virtuálních), které zajišťují technický chod projektu a služby uživatelům. Celkem na nich běží 83 oficiálních služeb spravovaných členy vývojářské komunity.

Méně než 6 měsíců trvala doba zmrazení větve testing před vydáním stable. Je to teprve podruhé v historii, poprvé se to podařilo při přípravě Squeeze na přelomu let 2010 a 2011.

Existuje 375 konzultantů Debianu v 53 zemích světa. Jde o lidi, kterým přinejmenším část příjmů tvoří platby za správu či vývoj Debianu. Čtyři lidé na oficiálním seznamu jsou z České republiky.

Ve slovníku Debtags je 619 tagů, kterými je označeno více než 60 tisíc balíčků. Z toho více než 25 tisíc otagovali lidé a dalších 35 tisíc pak automat. Přes 20 tisíc balíčků nemá zatím žádný tag.

Průměrně 23 balíčků denně bylo otestováno v přípravě na stabilní vydání. Právě tolik balíků bylo průměrně zkompilováno a vyzkoušeno ve větvi testing.

Vzhled desktopu pro Jessie byl vybírán ze 14 návrhů (přehled).

cyber23

Existuje nejméně 66 klonů Debianu, alespoň těch, o kterých vědí vývojáři. 

Celkem již bylo vydáno 13 verzí: Buzz, Rex, Bo, Hamm, Slink, Potato, Woody, Sarge, Etch, Lenny, Squeeze, Wheezy a Jessie. Společnost Pixar naštěstí vydává filmy Toy Story rychleji, než vychází Debian, protože ještě zbývá 64 volných jmen postav.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.