Hlavní navigace

Ze šunky kancelářské dělo, aneb šetříme si svůj výpočetní výkon

10. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ne každý má k dispozici našlapaný počítač s několika procesorovými jádry, gigabajty paměti a terabajty diskové kapacity. Někdy je třeba pracovat i na slabším stroji z kategorie „šunka“. Naštěstí Linux pořád umožňuje nasadit takový software, který ušetří nejen výkon počítače, ale také uživatelovy nervy.

Tento článek bych chtěl věnovat jako poděkování distribuci Debian, kterou používám na svých počítačích a jako poděkování pro webový portál www.root.cz, ze kterého čerpám moudra a informace.

Dostal jsem se do situace, kdy jsem potřeboval pracovat na počítači v grafickém prostředí, ale současné eye-candy KDE či Gnome kompletně zpomalily počítač. Hledal jsem způsob, abych ho zrychlil. Měl jsem na výběr, KDE + Abiword + Gnumeric nebo něco lehkého a celé OpenOffice.org.

Dlouho jsem hledal, nainstaloval jsem si všechny dostupné window-managery pro Debian a vyzkoušel je. Je neuvěřitelné, kolik jich je a jak některé zbytečně plýtvají systémovými prostředky za cenu líbivosti. Dlouho jsem uvažoval a zkoumal XFCE, ale nakonec zvítězilo JWM, poskytuje mi úplně to samé, co potřebuji.

Chvíli mi trvalo než jsem si vytvořil svůj vlastní konfigurační soubor, ale teď jsem s ním spokojený, JWM mi teď připomíná Windows 95.

Moje nastavení obsahuje nabídku start, skrývací lištu spuštěných programů, přepínání ploch, podporuje i tlačítka pro snadné spuštění oblíbených programů. Lze si nahrát vlastní png ikonky k menu, kterých je plný internet. Já jsem použil některé ikony z KDE 3.5.

Už chybějí jen ikonky na ploše, ale upřímně, nejsou pro kancelářskou práci nutné, tak jsem to neřešil. Používám tři pracovní plochy, přepínač se objeví, když se myš dotkne horní hrany obrazovky.

Zde je k posouzení orientační měření obsazení paměti RAM při spuštění programů:

Bez programů, pouze Linux a JWM window manager 26 MB
Word – OO Writer 64 MB
Excel – OO Calc 63 MB
Gimp obrázek 1024*768 54 MB
Firefox www.root.cz 53 MB
Všechny jmenované současně spuštěné 127 MB

Používám Debian Squeeze, ale balíček JWM jsem si stáhl a doinstaloval z wheezy, protože je novější. Nechtělo se mi ho stahovat z domovské stránky a kompilovat.

Pro porovnání, např. nejnovější verze KDE mi samotná skousne tolik paměti jako všechny spuštěné programy, které pro svoji práci potřebuji.

Chtěl bych dodat, že samozřejmě existuje i odlehčená varianta Wordu a Excelu, Abiword a Gnumeric, ale z mého pohledu startují podobně dlouho jako OpenOffice.org, který mi nabízí opravdu komfortní funkce. Navíc, když jsem teď díky JWM ušetřil na paměti, mohu si už OOo konečně dovolit.

Mám pomalý procesor a pro Firefox bylo nevyhnutelně nutné nainstalovat „Adblock“ blokování reklam a hlavně „Flashblock“ blokování Flash swf reklam, protože ty kompletně vytížily procesor a nedalo se při tom vůbec nic dělat.

Window manager bez pořádného správce souborů je k ničemu. Nevíte, co kde máte na disku, jste prostě slepí. Navíc je pohodlnější nejprve vybrat soubor a pak nechat ho nechat otevřít programem, než obráceně spustit program a pracně listovat, kde ten soubor asi je. Najít správce souborů bylo těžké.

Důvod proč konkurenční operační systém fučící vítr (Wind-Blows) byl tak úspěšný, je to zejména proto, že měl program explorer – průzkumník. Bylo pro laika velmi snadné se podívat do adresářů a spustit si asociovaný program.

V Linuxu je správců souborů spousta, ale opravdu rychlý a lehký grafický file manager podobný průzkumníku se stromovou strukturou, navíc na kost ořezaný, co by vždy volal externí programy dle přípony souboru, tak ten zatím neexistuje. Kam se vytratila ta jednoduchost Linuxu?

Už to pomalu vypadalo na kompromis, že použiji správce souborů Thunar z XFCE, ale když jsem viděl, kolik si s sebou dotáhl knihoven a vlastně celé XFCE, tak jsem nakonec skončil zase zpět u Midnight Commanderu. Není to sice stromový drag and drop průzkumník, ale myslím, že bohatě postačí i starším lidem, je jen nutné jim správně přidat asociace programů pro F3 – view, F4 – edit a Enter – run. A hlavně vysvětlit, že se operace provádí z jednoho okna do druhého, což některé do začátku trochu mate.

Například MC konfigurace pro obrázky může být F3 prohlížení v Geeqie, F4 editace Gimpem a Enter nic. Dále lze i menu F2 využít pro připojení/odpojení USB disku.

A ještě doplnění: ano existuje sice tuxcmd, ale MC se lépe konfiguruje. Ano existuje Xfe, ale vůbec není light, obsahuje zbytečně tunu kódu který už je obsažený i v jiných programech, například Geeqie.

Další hledání mělo za cíl najít rozumné přepínání klávesnice. Nakonec po vyzkoušení všech udělátek se mi osvědčilo prosté přepnutí příkazem setxkbmap s parametry definovanými v konfiguračním souboru menu.

Obdobně to skončilo s hledáním USB automatiky. Žádné udělátko nešetří paměť. Opět vyhrálo jednoduché menu s ručně doplněnými příkazy, ale doplněné o Zenity a sh vizualizační skripty, aby uživatel měl pocit že, se něco tak trošku děje.

Cloud23

Přihlašování nepotřebuji, upravil jsem si inittab, a tak počítač po zapnutí rovnou zobrazí grafické prostředí bez nutnosti přihlašování.

V příloze článku naleznete moji konfiguraci JWM moji konfiguraci JWM. Uložte si ji do domovského adresáře a vytvořte si link na  jwmrc.

Autor článku