Hlavní navigace

Zen Bound 2: instantní meditace pro hráče

6. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zen Bound 2 perexový obrázek
Zen Bound 2 vzešel z chytrých telefonů a díky akci The Humble Bundle for Android 2 se dostal na počítače s operačním systémem Linux. Na rozdíl od jiných logických her se nesnaží potrápit vaši šedou kůru mozkovou, ale přivodit klid vaší duši. Může relaxační hra zabavit na delší dobu, a jak dopadl převod?

Ač je Zen Bound 2 autory označován jako logická puzzle hra, jeho hraní vyloženě nebolí, neboť si nad řešením jednotlivých úkolů moc hlavu lámat nebudete, tedy pokud nemáte problém s orientací v prostoru. Jedná se především o relaxační hříčku původem z chytrých telefonů, což je vidět tak nějak na první pohled. Ovládá se totiž výhradně myší a přesto v hloubi duše cítíte, že to není nejkomfortnější řešení, jaké vývojáři mohli desktopovému hráči nabídnout.

Zen Bound 2 je jednoduše přímo stvořen pro dotykové obrazovky telefonů a tabletů. Cílem hry je namotat špagát na co největší prostor dřevěné či kamenné sošky. Provázek pouští barvu a vy tak objekt přebarvujete. Měl jsem tu čest hru vyzkoušet na tabletu a musím přiznat, že natáčení objektu prsty je mnohem příjemnější než používání myši, a hlavně mnohem více relaxační.

Hra určená k meditaci

Jak už název samotné aplikace napovídá, hra je navržena tak, aby spíš než jako hlavolam namáhající vaši mozkovnu působila blahodárným a uklidňujícím účinkem na vaši mysl. Což se jí daří na jedničku. U téměř žádné úrovně jsem nemusel moc přemýšlet a úspěšně jsem je dokončil tak nějak pudově. Hraní by se dalo přirovnat k meditaci nebo nesmyslnému čmárání do papíru během přednášky.

Nejedná se však o hru, kterou by na vás neměla vůbec žádné nároky. Provaz, který namotáváte na objekt, není nekonečně dlouhý. Máte k dispozici třeba jenom dvacet metrů a ty vám musí bohatě vystačit. To je někdy obtížné kvůli ne úplně symetrickému tvaru předmětu. Každou úroveň můžete dokončit se ziskem třech květů. Ty nahrazují jakési medaile. Pro získání prvního musíte omotat minimálně 70 % povrchu. Na dosáhnutí maximálního ohodnocení ale už dokonce 99 %, což kolikrát není žádná sranda.

Velké množství obsahu

Jednotlivé úrovně jsou rozděleny do deseti stromů. Na každé dřevině visí do destičky vypálené siluety sošek, které budete omotávat. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy vám hra oznámí, že potřebujete pro postup do další úrovně určitý počet květů. Pak vám nezbude nic jiného, než se předešlé levely pokusit zvládnout s lepším výsledkem.

Každý strom má jiné téma skulptur. Někdy obmotáváte sošky lidských postav při cvičení, jindy zas zvířata. Autoři šli někdy dokonce tak daleko, že se z tématu Asie nadobro vyvlíkli a vám se do ruky dostane ovladač od herní konzole nebo marťanský talíř. Tyhle vtipy občas oživí hratelnost, která po čase začne být poněkud stereotypní.

Herní mechanismy nezabrání pádu do stereotypu

Není ani moc divu. Máte k dispozici jen dva herní módy. V tom prvním pouze obmotáváte objekt provazem a v druhém se snažíte udělat smyčku kolem špendlíku s bombou plnou barvy, která poté exploduje. To je vše. Sem tam se pravidla obou módů lehce smísí a náplň s barvou se objeví i při klasickém namotávání. Dokáži si tak představit, že jedno nebo dvě kola odehraji při cestě tramvají, ale při sedění doma u stolního počítače nebo notebooku, vás Zen Bound 2 rychle přestane po chvíli bavit. Je to trochu škoda, neboť hra v základu obsahuje přes 100 úrovní, což je u původem mobilní hry opravdu úctyhodné číslo.

Působivá grafická a zvuková stránka

Grafická stylizace si bere inspiraci ve starodávné Číně. Na stromě visí lampiony, kolem létá chmýří a motýli. Atmosféra je dosti mystická a hlavně mírumilovná, což je u relaxační hry velmi důležité. Co se týká samotné grafické stránky, je na velmi vysoké úrovni. Objekty sice nejsou fotorealistické, ale pro oko působí líbivě. Lesknou se ve světle a na první pohled rozpoznáte, o jaký se jedná materiál.

Mimo hezkého vizuálního kabátku musím vyzdvihnout i povedenou hudbu. Jejím autorem je Ghost Monkey a dle údajů na oficiální stránce má stopáž soundtracku u hry 45 minut. Za celou dobu hraní se mi hudební doprovod nezprotivil a příjemně přispěl k už tak jen velmi těžko popsatelné atmosféře. Doprovodné zvuky nepůsobí jako rušivý element. Jedná se většinou o jakési klapnutí dvou dřívek o sebe, což skvěle sedí do audiovizuálního motivu.

Závěr a konečné hodnocení

Zen Bound 2 je skvělá volba pro lidi, kteří u hraní hledají oddych a nevadí jim, že hra sama o sobě nepředstavuje žádnou výzvu. I když jí to víc sluší na mobilním zařízení, port na stolní počítače a notebooky je řemeslně velmi dobře zvládnut. Jen u téhle relaxační hříčky nevydržíte několik hodin vkuse, velmi rychle spadne do stereotypu, proto se zážitek vyplatí dávkovat postupně.

CS24_early

Hra je součástí akce The Humble Bundle for Android 2. Jinak se zatím bohužel linuxová verze sehnat nedá.

Výhody

  • Grafika
  • Hudba
  • Atmosféra
  • Množství obsahu

Nevýhody

  • Po chvilce stereotypní
  • Lépe se ovládá na dotykovém displeji

Byl pro vás článek přínosný?