Hlavní navigace

Zenonia: androidí RPG ve velkém stylu

11. 8. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Po delší době tu máme opět hru pro operační systém Android a tentokrát nepůjde o nějakou malou rybu, půjde o jedno z nejlepších RPG, které můžete pro svého Androida koupit. Staňte se hrdinou, odkryjte pravdu o svém otci a buďte součástí konfliktu mezi Svatými Rytíři a Klanem Draků.

Zenonia přišla na Android z iPhonu a bohužel se to podepsalo i na ovládání, které je trochu specifické oproti tomu, na co jste zvyklí. Tlačítka jsou dost malá, lišta pro výběr lektvarů a kouzel je jak ruská ruleta a hlavně chybí podpora multitouche, což  je u dvou ovládacích prvků ve hře trochu nepříjemné.

Příběh začíná tím, že nějaký démon zabije vašeho otce. Vy jako jeho šestnáctiletý syn se vydáváte do světa, abyste zjistili, co se vlastně stalo. Cestou potkáváte další postavy, které vám příběh dále rozkrývají pomocí úkolů i dialogů. Pokud vám nerozkryjí příběh, nabídnou vám nějaký vedlejší úkol. Rozhodně plňte vše, co vám přijde pod ruku, protože na konci hlavního úkolu v oblasti mapy čeká silný soupeř, kterého je potřeba porazit a na to potřebujete zkušenosti a úrovně. Občas potkáte soupeře i jen tak v okolí měst, a pokud jde např. o pětici rytířů, budete mít problémy souboj přežít.

Dialogy s postavami někdy nabídnou možnost rozhodnutí, jakým směrem se bude příběh dál odvíjet. Má to vliv i na vaše ukazatele dobra a zla.

Mapa je rozdělena na oblasti a je dostatečně velká na to, abyste se po ní toulali i čtyřicet hodin. Na mapě v levém horním rohu je často ukazatel důležitých míst, jako je třeba místo, kde se má splnit úkol nebo postava, která s vámi chce mluvit.

Pohyb ve hře se provádí dotykem na jednu ze čtyř šipek po levé straně. Akci spustíte dotykem univerzálního bodu na straně pravé. Jak jsem již řekl na začátku, akce nejdou kombinovat, takže pohyb a řezba není možná kvůli absenci multitache.

V pravém horním rohu se nachází inventář, systémové menu, schopnosti, vlastnosti a úkoly. Pokud se vám podaří dostat se na další level, můžete si rozdělit tři body mezi sílu, kondici, výdrž a hbitost. S každým levelem získáváte také jeden bod ke schopnosti dle vašeho výběru. Schopnosti jsou ve stromové struktuře a postupně se odemykají. Ke každé schopnosti lze dát až deset bodů. Čím víc bodů, tím větší účinek. Schopnosti se dělí na útočné a obranné.

Schopnosti využijete během boje. Jsou takové, které nepřítele poškodí nebo ho nějakým způsobem znevýhodní, další schopnosti zvýhodní vás. Nejdůležitější pro mě ale zatím bylo to, že některé schopnosti umí nepřítele odhodit. Když jdou na váš čtyři kostlivci, co mají o několik levelů víc, nic lepšího v takové době přijít nemůže. Boj probíhá pomocí univerzálního tlačítka. Když přijdete k nějaké stvůře nebo ona k vám, po jeho stisknutí se použije aktuální zbraň a trefí někdy i stvůru stojící o kousek vedle.

Zbraně jsou v Zenonii důležité stejně jako vybavení. Sbírejte, co se vám naskytne. K dispozici je nespočet druhů brnění, mečů, bot, náhrdelníků, rukavic, štítů a kdoví čeho ještě, celkově osm druhů nějakých oděvů či předmětů, které si můžete vzít na sebe. Pokud sebere nějakou silnou ale nemagickou věc, můžete ji pomocí kombinačních svitků v kovárně spojit třeba s něčím magickým a tím získat mnohem lepší zbraň. Kovárna a obchod se zbraněmi bude váš velký přítel v každém městě.

Hned na druhém místě bude obchodník se specialitami, který bude prodávat „origin of life“, ten vás po zabití vrátí do hry tak, jak jste umřeli a na místo, kde jste umřeli. Ujistěte se, že těchto svitků máte dost. Prodává i další druhy svitků na teleportaci nebo kombinaci předmětů, ani bez jednoho vás kovář neobslouží a teleportér nepřenese.

CS24_early

Cestování mezi městy může být nebezpečné a zdlouhavé, zvlášť, když se místní zvěř stane moc lehkou na zabití nebo naopak narazíte na hordu silnějších nepřátel. Ti se navíc po čase vracejí. Teleport funguje mezi městy a nachází se ve městech. Pak ho můžete použít i pokud se chcete vrátit a nechcete jít pěšky. Nejdříve si označíte město, do kterého se chcete vrátit, a to tak, že navštívíte teleport v daném městě a tam se „registrujete“. Pro návrat stačí použít teleportační svitek.

Závěr

U Zenonie jsem strávil přibližně 10 hodin, mám prozkoumanou asi čtvrtinu mapy a moje putování bude dál pokračovat. Cena hry je momentálně necelých 6 USD, což za hodiny kvalitní zábavy není špatné. Lokalizace je anglická, ale jde o jednoduchou angličtinu, u které jsem po slovníku moc nesahal.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.