Hlavní navigace

ZeroRPM na Radeonech Polaris, antiX 19.3 s nejnovějším IceWM 1.8.3

18. 10. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Eryk Wdowiak, podle licence: CC BY-SA 4.0
Budoucí 10nm Intel Alder Lake pro socket LGA1700 poodhalen, JACK2 1.9.15 lépe funguje na Windows a macOS, podpora prvních 10nm GPU Intel Cannon Lake mizí z Linuxu.

antiX 19.3 s nejnovějším IceWM 1.8.3

Lehká linuxová distribuce antiX přichází v pravidelné aktualizované verzi. Ta nejnovější dostala jádro Linux 4.9.235 (plus nejnovější firmwary backportované z Debianu Sid). Sluší se současně připomenout, že tato distribuce nepoužívá systemd, ale nabízí místo toho SysV i Runit.

Z dalšího vedle IceWM 1.8.3 (to je měsíc stará verze) tvůrci uvádí Firefox 78.3.0esr; LibreOffice 7.0.2, možnost volby WiFi správce (ConnMan, Ceni) a vylepšené lokalizace. 32bit edice stále používají kernel bez PAE. K dispozici jsou edice full, base a core.

Dodejme, že nejmenší edicí je Net (bez X, bez UEFI či šifrování) s velikostí obrazu cca 170 MB. Následuje ~470MB edice Core (přidává podporu WiFi), dále ~770MB Base 'přidává Xka a IceWM, fluxbox, jwm a herbstluftwm) a největší je pak ~1,2GB Full, navíc s LibreOffice.

Intel Alder Lake pro socket LGA1700 poodhalen

Že je na socketu LGA1150 těsno, věděl Intel už před lety a tak pro procesory jako současné Coffee Lake musel vzniknout socket LGA1200 (číslo vždy značí počet kontaktních plošek CPU / pinů v patici na desce). Jenže to v kontextu 16jádrové konkurence od AMD na patici AM4 nestačí, a tak Intel připravuje nástupnický socket LGA1700.

Intel LGA1200 vs LGA1700
Autor: VideoCardz

Intel LGA1200 vs LGA1700

Prvními desktopovými procesory, na které se v podobě již nikoli čtvercového, ale obdélníkového LGA1700 můžeme těšit, je generace Alder Lake. Procesory fyzicky povýší z 37,5×37,5mm na 37,5×45,0mm. Desktopová varianta Alder Lake-S pak nabídne výhody (doufejme, že to již opravdu budou výhody) 10nm výrobního procesu v nejnovější variantě, kterou Intel nazývá SuperFin a také vyšší celkový počet CPU jader a možnost vyššího TDP (ať již z hlediska dodaného proudu či odveditelného tepla) než LGA1200.

Alder Lake nabídne kombinace dvou typů CPU jader: velkých (Golden Cove) a malých (Gracemont), celkově v počtu až 8+8 CPU jader, doprovázených samozřejmě Gen12/Xe GPU. Vedle toho také DDR5 a PCI Express 5.0. To vše ve druhé polovině příštího roku. Samozřejmě za předpokladu, že se Intel v nejbližších měsících konečně vyhrabe z letitých problémů s 10nm výrobou a z hlediska desktopů zejména její neschopnosti produkovat čipy schopné běžet na taktech nad 5,0 GHz s přijatelným TDP.

JACK2 1.9.15 lépe funguje na Windows a macOS

Nejnovější verze zvukového serveru JACK2 1.9.15 přináší řadu oprav a vylepšení v JACK nástrojích. JACK-Session je označena jako zastaralá, JACK1 se už jen bugfixuje a do JACK2 pozvolna míří veškerá funkcionalita z jedničky.

Nejviditelnější změny se tentokrát neodehrávají na Linuxu, nýbrž na platformách Windows a macOS. Tvůrci odteď pro tyto platformy poskytují binární buildy, přičemž se již pilně pracuje i na podpoře macOS11, resp. budoucích Apple procesorů na bázi architektury ARM. Zvyšuje se také maximální počet JACK klientů a portů, a to na 256, resp. 2048.

Připomeňme, že JACK používají/podporují již desítky aplikací včetně známých jako Audacity, Blender, Audacious, Mplayer, VLC, Ardour, LMMS, Rosegarden, Allegro, Wine, Fludisynth, Timidity++, Soundtracker, Asterix či Firefox.

Podpora prvních 10nm GPU Intel Cannon Lake mizí z Linuxu

První generace 10nm procesorů Intel, tedy Cannon Lake, se zrodila v ne zcela funkční podobě a její Gen10 GPU tak nikdy nebylo reálně v produktech používáno (místo toho Intel nasadil konkurenční low-end GPU AMD Radeon 540 s vlastní 2GB GDDR5 pamětí) a parametrově nestálo za moc (podrobněji to shrnul no-X před dvěma roky). Přesto jeho podpora až dosud visela v ovladači pro Intel GPU.

Vývojáři Intelu napravují tuto historickou chybu. Podpora Gen10 GPU z procesorů rodiny Cannon Lake z hlediska OpenGL/Vulkan v Mesa je minulostí. Není důvod plakat, na trh prakticky zamířil jen procesor Core i3 8121U a kdo jej dostal reálně do rukou, může s ohledem na mizivou dostupnost hovořit o štěstí. Linux je každopádně díky tomuto pohrobkovi nyní o zhruba 11 tisíc řádků zdrojového kódu lehčí.

AMD konečně podporuje vypnutý ventilátor na Radeonech generace Polaris

Generace Radeonů Polaris, tedy např. Radeon RX 480 z léta 2016, konečně po letech dostává podporu tzv ZeoRPM režimu, tedy běhu s vypnutým ventilátorem v situacích, kde jej není potřeba pro chlazení karty (což je většina situací vyjma hraní, GPGPU atd.).

cybersecurity22

Do linuxového jádra každopádně míří celkově čtyři desítky patchů, které dále opravují třeba blikání obrazovek ve vícemonitorovém režimu, přepínání frekvencí pamětí pro více synchronizovaných displejů, snížení spotřeby v klidu u více displejů a další věci, které dohání skluz ovladače za Windows.

Lze očekávat, že ZeroRPM a uvedená další vylepšení se objeví už v Linuxu 5.10 někdy začátkem příštího roku.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.