Hlavní navigace

ZeroRPM na Radeonech Polaris, antiX 19.3 s nejnovějším IceWM 1.8.3

18. 10. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Eryk Wdowiak, podle licence: CC BY-SA 4.0
Budoucí 10nm Intel Alder Lake pro socket LGA1700 poodhalen, JACK2 1.9.15 lépe funguje na Windows a macOS, podpora prvních 10nm GPU Intel Cannon Lake mizí z Linuxu.

antiX 19.3 s nejnovějším IceWM 1.8.3

Lehká linuxová distribuce antiX přichází v pravidelné aktualizované verzi. Ta nejnovější dostala jádro Linux 4.9.235 (plus nejnovější firmwary backportované z Debianu Sid). Sluší se současně připomenout, že tato distribuce nepoužívá systemd, ale nabízí místo toho SysV i Runit.

Z dalšího vedle IceWM 1.8.3 (to je měsíc stará verze) tvůrci uvádí Firefox 78.3.0esr; LibreOffice 7.0.2, možnost volby WiFi správce (ConnMan, Ceni) a vylepšené lokalizace. 32bit edice stále používají kernel bez PAE. K dispozici jsou edice full, base a core.

Dodejme, že nejmenší edicí je Net (bez X, bez UEFI či šifrování) s velikostí obrazu cca 170 MB. Následuje ~470MB edice Core (přidává podporu WiFi), dále ~770MB Base 'přidává Xka a IceWM, fluxbox, jwm a herbstluftwm) a největší je pak ~1,2GB Full, navíc s LibreOffice.

Intel Alder Lake pro socket LGA1700 poodhalen

Že je na socketu LGA1150 těsno, věděl Intel už před lety a tak pro procesory jako současné Coffee Lake musel vzniknout socket LGA1200 (číslo vždy značí počet kontaktních plošek CPU / pinů v patici na desce). Jenže to v kontextu 16jádrové konkurence od AMD na patici AM4 nestačí, a tak Intel připravuje nástupnický socket LGA1700.

Intel LGA1200 vs LGA1700
Autor: VideoCardz

Intel LGA1200 vs LGA1700

Prvními desktopovými procesory, na které se v podobě již nikoli čtvercového, ale obdélníkového LGA1700 můžeme těšit, je generace Alder Lake. Procesory fyzicky povýší z 37,5×37,5mm na 37,5×45,0mm. Desktopová varianta Alder Lake-S pak nabídne výhody (doufejme, že to již opravdu budou výhody) 10nm výrobního procesu v nejnovější variantě, kterou Intel nazývá SuperFin a také vyšší celkový počet CPU jader a možnost vyššího TDP (ať již z hlediska dodaného proudu či odveditelného tepla) než LGA1200.

Alder Lake nabídne kombinace dvou typů CPU jader: velkých (Golden Cove) a malých (Gracemont), celkově v počtu až 8+8 CPU jader, doprovázených samozřejmě Gen12/Xe GPU. Vedle toho také DDR5 a PCI Express 5.0. To vše ve druhé polovině příštího roku. Samozřejmě za předpokladu, že se Intel v nejbližších měsících konečně vyhrabe z letitých problémů s 10nm výrobou a z hlediska desktopů zejména její neschopnosti produkovat čipy schopné běžet na taktech nad 5,0 GHz s přijatelným TDP.

JACK2 1.9.15 lépe funguje na Windows a macOS

Nejnovější verze zvukového serveru JACK2 1.9.15 přináší řadu oprav a vylepšení v JACK nástrojích. JACK-Session je označena jako zastaralá, JACK1 se už jen bugfixuje a do JACK2 pozvolna míří veškerá funkcionalita z jedničky.

Nejviditelnější změny se tentokrát neodehrávají na Linuxu, nýbrž na platformách Windows a macOS. Tvůrci odteď pro tyto platformy poskytují binární buildy, přičemž se již pilně pracuje i na podpoře macOS11, resp. budoucích Apple procesorů na bázi architektury ARM. Zvyšuje se také maximální počet JACK klientů a portů, a to na 256, resp. 2048.

Připomeňme, že JACK používají/podporují již desítky aplikací včetně známých jako Audacity, Blender, Audacious, Mplayer, VLC, Ardour, LMMS, Rosegarden, Allegro, Wine, Fludisynth, Timidity++, Soundtracker, Asterix či Firefox.

Podpora prvních 10nm GPU Intel Cannon Lake mizí z Linuxu

První generace 10nm procesorů Intel, tedy Cannon Lake, se zrodila v ne zcela funkční podobě a její Gen10 GPU tak nikdy nebylo reálně v produktech používáno (místo toho Intel nasadil konkurenční low-end GPU AMD Radeon 540 s vlastní 2GB GDDR5 pamětí) a parametrově nestálo za moc (podrobněji to shrnul no-X před dvěma roky). Přesto jeho podpora až dosud visela v ovladači pro Intel GPU.

Vývojáři Intelu napravují tuto historickou chybu. Podpora Gen10 GPU z procesorů rodiny Cannon Lake z hlediska OpenGL/Vulkan v Mesa je minulostí. Není důvod plakat, na trh prakticky zamířil jen procesor Core i3 8121U a kdo jej dostal reálně do rukou, může s ohledem na mizivou dostupnost hovořit o štěstí. Linux je každopádně díky tomuto pohrobkovi nyní o zhruba 11 tisíc řádků zdrojového kódu lehčí.

AMD konečně podporuje vypnutý ventilátor na Radeonech generace Polaris

Generace Radeonů Polaris, tedy např. Radeon RX 480 z léta 2016, konečně po letech dostává podporu tzv ZeoRPM režimu, tedy běhu s vypnutým ventilátorem v situacích, kde jej není potřeba pro chlazení karty (což je většina situací vyjma hraní, GPGPU atd.).

Tip do článku - root - cybersecurity

Do linuxového jádra každopádně míří celkově čtyři desítky patchů, které dále opravují třeba blikání obrazovek ve vícemonitorovém režimu, přepínání frekvencí pamětí pro více synchronizovaných displejů, snížení spotřeby v klidu u více displejů a další věci, které dohání skluz ovladače za Windows.

Lze očekávat, že ZeroRPM a uvedená další vylepšení se objeví už v Linuxu 5.10 někdy začátkem příštího roku.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.