Hlavní navigace

Zpracování RAW na Linuxu

18. 8. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Patříte-li mezi zkušenější fotografy s lepším vybavením, pravděpodobně občas zatoužíte udělat nějaký ten snímek do RAWu. Exponováním čipu to ale zdaleka nekončí a ještě vás bude čekat práce u počítače. V dnešním článku si vysvětlíme, k čemu je RAW dobrý a jak můžeme snímky dále zpracovávat v Linuxu.

Formát RAW

RAW je anglické slovo, které můžeme přeložit jako drsný, hrubý, neopracovaný nebo otevřený. To už samo o sobě vystihuje podstatu tohoto formátu. Přestože si mnoho uživatelů myslí, že jedinou výhodou RAWu je fakt, že nepoužívají ztrátovou kompresi, hlavní výhody tohoto formátu jsou mnohem zajímavější.

Fotoaparáty totiž do RAWu ukládají hodnoty přímo získané ze snímacího čipu, které neprocházejí žádnými úpravami, které se běžně aplikují na JPEG nebo TIFF. Jakékoliv podobné úpravy mají totiž vliv na výslednou kvalitu fotografie a některé úpravy se po jejich aplikaci už dělají velmi špatně nebo nejsou vůbec možné.

Výhody RAWu:

  • možnost další úpravy fotografií v plné kvalitě
  • možnost ovlivnění výsledného výstupu
  • bezproblémová možnost konverze na další formáty
  • není potřeba se omezovat jen na algoritmy fotoaparátu

Nevýhody RAWu:

  • větší velikost souboru
  • potřeba dalšího zpracování
  • nekompatibilita jednotlivých výrobců

Protože ještě často chceme s fotografií v počítači pracovat, je obvykle velmi žádoucí zachovat fotografii v co nejvyšší kvalitě. Jenom tak si zachováme dostatečný manévrovací prostor. My si nyní povíme, co a jak můžeme s RAWy dělat v Linuxu.

dcraw

Začneme naprostým základem, kterým je program dcraw. Je napsán v ANSI C a používá jen standardní knihovny. Proto je velmi lehce přenositelný na mnoho různých platforem. Jeho nevýhodou je však orientace na příkazovou řádku.

Velkou výhodou tohoto programu je extrémně široká podpora fotoaparátů všech možných i nemožných značek. Jejich seznam, který čítá aktuálně více než 200 kusů, je k dispozici na domovských stránkách projektu.

Dcraw umožňuje provádět základní operace jako je získávání náhledů z originálního RAWu, změna saturace, automatické vyvážení barev, otáčení obrazu a podobně. Obsahuje několik různě kvalitních a rychlých interpolačních algoritmů.

Přestože se nejedná o GUI aplikaci, dokáže dcraw zastat svou práci velmi dobře. Hodí se například ve chvíli, kdy potřebujete vytvořit hromadu náhledů z několika stovek fotografií, ze kterých budete později vybírat.

UFRaw

Projekt UFRaw vytváří velmi komplexní software pro práci s RAWy, který je založen na výše popisovaném dcraw. K jeho kvalitním algoritmům přidává navíc grafické rozhraní. Utilitku UFRaw je možno použít zcela samostatně nebo jako plugin do grafického editoru Gimp.

UFRaw
UFRaw je multiplatformní a kromě Linuxu vám poběží také na MS Windows, Mac OS X nebo v BSD systémech.

Můžete buďto použít hotové balíčky nebo si zkompilovat vlastní.

Pokud použijete UFRaw jako plugin do Gimpu, máte možnost normálním způsobem otevírat RAWy a pracovat s nimi jako s obrázky jiného formátu. Pokud ale použijete samostatnou aplikaci, dostanete se do specializovaného prostředí určeného pro přímou úpravu RAWu. Máte možnost měnit histogram, expozici, vyvážení bílé, správu barev a podobně.

Rawstudio

Rawstudio je také specializovaný program pro práci s RAWy. Jeho schopnost načítat soubory různých fotoaparátů není sice tak široká, ale i přesto si poradí s těmi nejběžnějšími typy. Jedná se o relativně malou aplikaci, která kromě Linuxu běží i na Mac OS X a MS Windows.

Rawstudio

Program interně používá 16 bitové RGB a je při své práci poměrně svižný. Umožňuje provádět klasické transformace jako je otočení, převrácení a podobně. Dokáže zobrazit reálný histogram, kalibrovat vyvážení bíle, saturaci, expozici a další hodnoty.

Výhodou Rawstudia je orientace na celkový výkon a díky podpoře instrukcí MMX, SSE a 3Dnow! je program velmi svižný. Oceníte to zejména při konverzi většího množství souborů.

RawView

Poslední aplikací, kterou si dnes představíme, je RawView. Jedná se o malou multiplatformní aplikaci napsanou v Javě. To samozřejmě znamená, že poběží na všech systémech, na kterých je k dispozici JRE.

Rawview

Zároveň to ale znamená, že RawView není tak rychlý jako jeho binární kolegové. Kromě samotné aplikace RawView je k dispozici také knihovna RawLib, kterou můžete použít ve svých Javových aplikacích k načítání RAWů. Oba programy jsou zdarma pro nekomerční využití.

RawView umožňuje zobrazovat náhledy fotografií a ukládat svůj výstup do formátů JPEG A TIFF. V rámci konverze je možno nastavovat kontrast, jas, saturaci, vyvažovat bílou nebo například zaostřovat celý pohled. Vše je navíc v reálném čase promítáno do histogramu.

CS24_early

Podpora různých fotoaparátů je překvapivě široká a další typy stále přibývají. Potěšující je také malá velikost tohoto programu, která se pohybuje okolo 150 KB.

Závěrem

Popsali jsme si několik základních nekomerčních aplikací pro úpravu fotografií ve formátu RAW. Jejich výčet není konečný a jistě je k dispozici řada dalších řešení, včetně velmi kvalitních komerčních. Budete-li mít zájem, můžeme si o nich něco napsat příště.

Fotíte do RAWu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.