Hlavní navigace

Sendmail

Konfigurujeme záložní poštovní server

Poštovní server je důležitou součástí každé firmy a jeho výpadek váš může stát hodně nervů a peněz. Ukážeme si, jak nastavit záložní poštovní server pomocí pošťáka Sendmail, rozebereme si pár často používaných maker a na závěr si přidáme několik programů, kterými můžeme sledovat jeho činnost.

Doba čtení: 3 minuty

Sendmail: konfigurace poštovního serveru

Pokračování seriálu o velmi mocném pošťákovi Sendmail. Dnes se podíváme na konfigurační soubory access, virtusertable a genericstable. Pomocí nich si nastavíme přístupy pro jednotlivé domény, vytvoříme nějaké virtuální účty, trochu se zmíním o .mc souboru a na závěr si ukážeme maškarádu adres.

Doba čtení: 5 minut

Sendmail jako antivirus a antispam

V dnešním dílu jsem se dál chtěl věnovat šedé teorii, ale podle reakcí v diskuzi jsem se nakonec rozhodl jinak. Teorii si necháme na příště a ukážeme si praktické využití sendmailu. Často se s tímhle řešením setkávám. Představte si následující situaci - v LAN máme poštovní server: Exchange či Novell Groupwise.

Doba čtení: 7 minut

Sendmail: pošťák, který nekouše

Sendmail? Proboha proč něco takového? Oživování mrtvoly. Díra do linuxu na 8: sendmail. Jeho konfigurace - jízdní řád čínských drah, výbuch v továrně na interpunkční znaménka... Ale je o něm i spousta mýtů a předsudků, proto vzniká tenhle nový seriál. V dnešním dílu si povíme něco o jeho vzniku a vývoji.

Doba čtení: 4 minuty

Sendmail: různá práva různým uživatelům

Řešení neobvyklého problému se Sendmailem. Cílem je vytvořit u zákazníka dva typy uživatelského účtu. Jedni uživatelé mohou komunikovat e-mailem jen uvnitř firmy, ostatní pak mohou poštu odesílat i přijímat zvenčí. Jak tento problém v Sendmailu vyřešit? A proč zvolit právě Sendmail?

Doba čtení: 12 minut

Sendmail byl odstraněn z NetBSD

Christos Zoulas odstranil Sendmail ze zdrojového stromu NetBSD. Tomuto kroku předcházely bouřlivé diskuse, které se týkaly především nízké bezpečnosti tohoto MTA. Sendmail zůstane i nadále dostupný z pkgsrc.

Bezpečnostní chyba v Sendmailu

Vysoce kritická chyba byla hlášena v Sendmailu, který může být zneužit ke kompromitování celého systému. Problém je způsoben nesprávným zpracováním signálů při příjmu příchozí pošty. Útočník může chybu zneužít k zásahu do paměti, odesíláním…

Tábor Microsoftu obležen open source

V článku The Firefox Explosion v posledním Wired se objevil krásný obrázek, jak open-source programy útočí na Redmond.

26. 1. 2005 9:07

Bezpečnostní souhrn 15. 12. 2004

Microsoft opravuje pět „Important“ zranitelností, Symantec Windows LiveUpdate dovoluje lokální povýšení práv, Sun opravuje Java System Web/Application Server a sendmail v Solarisu, objevily se tři nové varianty červu pro mobilní telefony se jménem Cabir.

15. 12. 2004 10:16

Apache Foundation odmítá podporu Sender ID

Apache Foundation odmítla podporu navrhovanému antispam standardu Sender ID. Důvodem je přiliš striktní licenční politika Microsoftu. Zajimavý je v tomto ohledu možná postoj firmy Sendmail (vydala modul se Sender ID funkcionalitou pro stejnojmenné…

HP bude prodávat software Sendmailu

HP bude prodávat software od Sendmailu určený zejména k boji proti spamu.

14. 6. 2004 12:10

Sendmail 8.13.0 beta 1

MTA #1 Sendmail, verze 8.13.0 vyšel v první beta verzi. Obsahuje nové antispamově orientované featury a vylepšené API Mitter. (Zaslal Petr Krištof.)

Upgradujte Sendmail na 8.2.10

Uživatelé Sendmailu by měli upgradovat na verzi 8.2.10. Ta opravuje závažnou chybu – buffer overflow při parsovaní adresy. Upozornil TM.

Upgradujte Sendmail na 8.12.9

Byla vydána bezpečnostní záplata pro Sendmail. Jedná se o opravu na kritickou bezpečnostní díru objevenou Michalem Zalewskim. Je doporučen upgrade na opravený Sendmail 8.12.9.

Díry v Sendmailu čekají na autory virů

Vážná chyba, nedávno objevená v Sendmailu, přímo vybízí k napsání útočného kódu. Podle odborníků je jen otázkou času, kdy někdo virus či červa napíše a rozešle do světa. I přes včasné varování totiž chyby zůstávají mnohde dlouho nezáplatované.

Sendmail do 8.12.7 má ošklivou chybu

V pondělí byla zveřejněna bezpečnostní chyba v oblíbeném MTA Sendmail. Chyba umožňuje útočníkovi získat práva uživatele, pod kterým beží sendmail, což je obvykle root. Chyba zasahuje verze do 8.12.7 včetně, striktně je doporučen upgrade nebo aplikace patche. Další informace CERT, ISS

Sendmail s trojským koněm

V nedávno stažených balících Sendmailu (od 28. 9. do 6. 10. verze 8.12.6) je přítomen trojský koník, který vykazuje velkou podobnost s exploitem OpenSSH. Ovládán je pomocí krátkých příkazů A, D, M a i jiné indicie naznačují stejného autora. Více TheRegister.

Zabezpečení Sendmailu proti zlu

Na Earthwebu vyšel článek zabývající se zabezpečením Sendmailu proti spamerům, spamům a virům.

Stavíme mailserver (1)

Správná konfigurace emailového serveru patří co do obtížnosti mezi ty složitější úkoly, se kterými se musí správce unixového serveru vypořádat. Proto jsem pokládal za užitečné napsat seriál, který by nenáročnou formou popisoval stavbu kompletního emailového řešení pro malou až střední firmu a jehož první část vám ROOT.CZ dnes přináší.

Doba čtení: 9 minut

Když jeden Sendmail nestačí

V naší zemi není asi příliš častý případ, kdy by bylo nutné sendmailové servery honit na více strojích, aby zvládaly zátěž, ale přesto by se mohly hodit zkušenosti od IBM s tímto problémem.

Rozhovor se šéfem Sendmailu Inc.

ConsultingTimes zveřejnil rozhovor se šéfem Sendmail Inc. Gregem Olsonem. Hovoří například o modelu vývoje otevřené a komerční větve Sendmailu vedle sebe i o historii mailu jako takového.

NetBSD 1.5.2

Vyšla nová verze NetBSD 1.5.2. Většina změn se týká především oprav bezpečnostních chyb (Sendmail, telnetd, OpenSSL a další). Oficiální oznámení najdete na netbsd.org a je k dispozici také kompletní changelog.

14. 9. 2001 11:52

Kaspersky AVP v nové verzi

Společnost Kaspersky Lab vydala novou verzi svého antiviru AVP pro Linux. Kromě klasického, ručně spouštěného skeneru obsahuje i automatizovanou kontrolu otevíraných souborů, modul pro získávání updatů z Internetu a konfigurační rozhraní. Serverová verze podporuje Sendmail a Qmail.