Hlavní navigace

Smalltalk

Vyšlo Pharo 7.0, nyní spravované na GitHubu

Vyšlo Pharo 7.0 (otevřená implementace Smalltalku). Je nyní kompletně bootstrapováno ze zdrojových kódů spravovaných Gitem, má nové nástroje na procházení a editaci kódu a přináší mnoho dalších změn a oprav.

Vyšlo Pharo 6.0 s podporou Gitu

Vyšlo Pharo 6.0 (otevřená implementace Smalltalku). Přináší 64-bitovou verzi, integrovanou podporu Gitu, nový systém správy změn kódu, bootstrapping celého systému a mnoho dalších změn a oprav.

Vyšlo Pharo 5.0 s novým debuggerem

Vyšlo Pharo 5.0 (otevřená implementace Smalltalku). Díky vylepšené správě paměti je o 35% rychlejší, používá nový debugger, usnadňuje propojení s externími nativními knihovnami a přináší další tisíce menších změn a oprav.

Vyšlo Pharo 4.0, otevřená implementace Smalltalku

Vyšlo Pharo 4.0 (otevřená implementace Smalltalku). Přináší nové vývojářské nástroje pro zkoumání objektů a zdrojových kódů, zlepšeny byly reflektivní vlastnosti instančních proměnných, přibyl tmavý motiv uživatelského rozhraní a mnoho dalšího.

Prague Lambda: Přednáška o jazyku Smalltalk

Ve středu 14. ledna od 19h bude Tomáš Kukol na Prague Lambda přednášet o programovacím jazyce Smalltalk. Smalltalk vznikl v 70 letech v laboratořích Xerox PARC, kde mimo jiné vzniklo moderní GUI, ethernet nebo laserové tiskárny. Vynalezl jej Alan…

12. 1. 2015 10:00

Vyšlo Pharo 2.0

Vyšlo Pharo 2.0 (otevřená implementace Smalltalku). Přináší nový vylepšený browser, nástroje pro kontrolu kvality kódu, nový serializer objektů Fuel, vylepšené API pro práci se soubory a mnoho dalšího.

Vyšlo Pharo 1.4, otevřená implementace Smalltalku

Vyšlo Pharo 1.4, otevřená implementace Smalltalku navazující na Squeak. Tato verze přináší nový systémový model Ring, vylepšený simulátor kódu, podporu konzolové image a 860 dalších vylepšení a oprav.

Seaside (5)

Nyní nadešel čas k tomu, aby nám Seaside konečně více poodhalila svoji sílu. Po předchozích úvodních dílech se dostáváme k práci s formuláři, jejich validací a k volání komponent.

Doba čtení: 7 minut

Seaside (4)

Při dnešní procházce po mořském pobřeží se budeme podrobně věnovat problematice používání kaskádových stylů. Několik řádků věnujeme i využití Javascriptu.

Doba čtení: 9 minut

Seaside (3)

Dnes se budeme věnovat generování HTML kódu pro jednotlivé komponenty, což je oblast, ve které se Seaside hodně liší od nejnasazovanějších webových frameworků, protože k vytváření stránek nepoužívá žádné šablony, ale pouze čistý Smalltalk.

Doba čtení: 6 minut

Seaside (2)

V dalším pokračování seriálu o webovém aplikačním frameworku Seaside si řekneme pár slov o tom, jak ji nainstalovat a spustit. Popíšeme si, jakým způsobem spolu s ní zpřístupňovat statický obsah a jak spravovat server běžící na pozadí. Rovněž se zmíníme o některých bezpečnostních aspektech.

Doba čtení: 7 minut

Seaside (1)

Seaside je vysokoúrovňový framework pro tvorbu objektově orientovaných webových aplikací podporující snadnou kontrolu toku řízení, komponentní model, dekorátory, transakční zpracování, backtracking, modifikaci aplikací za běhu přímo z webového rozhraní, XMLHttpRequesty, snadné zpracování výjimek, přizpůsobivé konfigurační prostředí a řadu dalších vlastností, dozajista si tedy zaslouží nemalou pozornost.

Doba čtení: 7 minut

Zprávička č. 9031

Byl vydán Croquet – revoluční plně trojrozměrné kolaborativní prostředí postavené na Smalltalku. (Zaslal Pavel Křivánek.)

Zprávička č. 8639

Vyšla nová stabilní verze Squeak Smalltalku s celou řadou vylepšení a oprav týkajících se vzhledu, ovládání, kompatibility s ANSI normou apod. (Zaslal Pavel Křivánek.)

Zprávička č. 8077

Theregister píše o využití kombinace Smalltalk/VM (virtual machine) k aktualizaci kódu (on the fly) u embedded zařízení.

28. 7. 2004 10:59

Squeak: návrat do budoucnosti (18)

V závěrečném dílu tohoto úvodního seriálu o Squeak Smalltalku se naučíme programově vytvářet třídy a metody, překládat kód a využívat v našich programech jiné jazyky. Řekneme si pár slov o budoucnosti Squeaku a pokusíme se odpovědět na otázku, proč a kdy používat Smalltalk.

Doba čtení: 13 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (17)

Síťové technologie jsou jednou z oblastí, ve kterých Squeak nachází snadno praktické uplatnění. Dnes se na ně zaměříme. Ukážeme si základy práce se sokety, postavíme si nad nimi primitivní webový server, naučíme se stahovat soubory, stranou nezůstanou ani protokoly POP3, SMTP a FTP. Na závěr si krátce představíme další internetové a databázové technologie postavené na Squeak Smalltalku.

Doba čtení: 9 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (16)

Dnes se podíváme na pokročilé prvky jazyka Smalltalk. Zbyla nám řada velmi zajímavých témat - weak kolekce, finalizace objektů, jmenné prostory, sdílené slovníky a environments. Dostaneme se doslova až do střev kompilovaných metod, takže tento díl je jen pro silnější povahy.

Doba čtení: 10 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (15)

Proudové třídy jsou pro praxi velmi důležité. Dnes se na ně zaměříme. Ukážeme si použití jejich nejdůležitějších metod a popíšeme si základy práce se soubory.

Doba čtení: 6 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (14)

Za celou řadu svých unikátních schopností vděčí Smalltalk tomu, že sám v sobě řeší správu procesů. V tomto dílu si přiblížíme důsledky tohoto kroku, představíme si principy squeakovského plánovače a naučíme se vytvářet a synchronizovat vlákna.

Doba čtení: 7 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (13)

Dnes se podíváme na to, jak Smalltalk pracuje s výjimkami. Rozhodně se nemá za co stydět. Přesto nebo právě proto, že výjimky nejsou součástí jeho syntaxe, jsou velmi silným a rychlým nástrojem pro tvorbu kvalitnějších programů.

4. 5. 2004 0:00
Doba čtení: 6 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (12)

Dnes máme na mušce pouze jedno téma, ovšem o to důležitější - kolekce. Prostředek, který dodává Smalltalku eleganci funkcionálních jazyků při zachování jeho imperativního objektového charakteru.

Doba čtení: 6 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (11)

Dnes se vrátíme opět k výkladu jazyka Smalltalk. Pro zopakování si vytvoříme malý prográmek. Bude se jednat o jednoduchý simulátor Petriho sítí. Pokud vás zajímá, jak vypadá smalltalkovský program a v čem se tento jazyk liší od vašeho oblíbeného, pak jste na správné adrese.

Doba čtení: 8 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (10)

Dnes si mimo jiné řekneme, jak vyhledávat metody podle toho, co po nich skutečně chceme, prohlédneme si podrobnou analýzu běhu našich programů, budeme měnit za běhu definici tříd živým objektům a zkusíme jim třídu dokonce úplně zrušit. Prošťouráme se trochu v objektové paměti a naučíme se používat ladící nástroje. Aby nám to lépe utíkalo, necháme si při tom od Squeaku zazpívat.

Doba čtení: 7 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (9)

Můžete mít sebelépe navržený programovací jazyk, ale o jeho použitelnosti stejně nakonec rozhoduje kvalita vývojových nástrojů. Než dokončíme výklad jazyka Smalltalk, představíme si v následujících dílech základní principy a prostředky, které dělají ze smalltalkovských systémů jedny z nejproduktivnějších vývojových prostředí současnosti.

Doba čtení: 8 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (8)

V tomto dílu se seznámíme s nejkontroverznějším prvkem prostředí Squeaku. S jeho grafickým uživatelským rozhraním, které má sice možnosti, o nichž se drtivé většině jiných GUI ani nezdá, nicméně je hlavním důvodem, proč jen málokdo vydrží Squeak zkoušet déle než čtvrt hodiny.

Doba čtení: 11 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (7)

Pro dnešek opustíme výklad jazyka Smalltalk a podíváme se blíže na Squeak. Popíšeme si jeho strukturu, řekneme si něco o zdrojových kódech a přiblížíme si proces vytváření a přenosu vlastních aplikací.

Doba čtení: 10 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (6)

Chcete používat šablony, delegáty, přetěžovat operátory, používat makra, prostory jmen, spřátelené funkce, násobnou dědičnost, rozhraní, výjimky, mít dokonalou typovou kontrolu? Smalltalk nic z toho nemá. Proč taky, když to jde i bez toho a líp. Pokud vás přestávají bavit ustavičné hádky s kompilátorem, protože vám nechce dovolit napsat jednoduše to, co po vašem programu chcete, vítejte u dalšího dílu. Dnes máme na mušce zprávy.

Doba čtení: 7 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (5)

"Never forget class struggle [Mao Ce-tung]," aneb dnes se podíváme na zoubek třídám ve Smalltalku.

Doba čtení: 7 minut

Squeak: návrat do budoucnosti (4)

V dnešním dílu se podíváme na smalltalkovskou typovou kontrolu a ukážeme si, jak se tvoří základní řídící struktury.

Doba čtení: 7 minut