Hlavní navigace

4 + 2 tipy jak zkrotit měsíční náklady na provoz AWS

Nastavení AWS služeb umí potrápit i ty nejzkušenější administrátory. Nechte správu cloudu na profesionálech, vyplatí se to.
14. 10. 2020

Sdílet

Že měsíční účet od poskytovatele veřejného cloudu dokáže nepříjemně překvapit, by mohl vyprávět nejeden zákazník. Podobná zkušenost totiž není vůbec neobvyklá. Kamenem úrazu je složitá nabídka služeb, ve které se ztratíte raz-dva, nebo jednoduše přehlédnete poznámku o dalších nákladech. Jak to celé funguje a kdo vám může se správou AWS služeb pomoci?

Shrnuli jsme ty nejčastější pasti, které se zákazníky řešíme měsíc co měsíc. „Výkon veřejného cloudu a možnosti, které vývojářům nabízí, jsou skvělé, o tom není pochyb. Ovšem jen do chvíle, než je překvapí výše fakturace, třeba za přenesená data,“ přibližuje architekt hybridní infrastruktury a garant služby Managed AWS v MasterDC Pavel Žák. Podělíme se s vámi o čtyři spíše obchodní a dva spíše techničtější tipy na nastavení, která je při zakládání AWS účtu potřeba ohlídat.

1. S nastavením rozpočtu je potřeba si pohrát

Prvním požadavkem každého administrátora by měl být přehled.  Ať už v AWS provozujete vývoj, testování nebo produkci. Vždy je důležité mít pod kontrolou výdaje nad rámec fixních nákladů. Vhodně nastavené alerty vás upozorní na neobvyklý cenový růst v daném měsíci. „Doporučujeme nastavit si upomínku při překročení 50 % a 75 % budgetu. Poměrně spolehlivě už fungují i predikce,“říká Pavel Žák. Pro následnou lepší orientaci ve výdajích je důležité přiřadit tagy k jednotlivým resourcům. Že to není žádný med si vzpomenete, až budete klikat reporty v Cost Exploreru…


Ukázka optimalizace nákladů na provoz AWS poté, co se služby dostanou do rukou profesionálů.

2. Nelehká otázka plateb za přenos dat

Přenos dat. Téma, které by vydalo na samostatný článek. V AWS totiž platíte nejen za data přenesená z AWS do internetu. Účtován je – ku podivu mnoha nových zákazníků – i přenos mezi jednotlivými regiony či lokalitami. Pomoct tak může vhodně zvolený region nebo hybridní infrastruktura za využití přímého propoje AWS Direct Connect„Cena za přenesená data pak může být zhruba desetinová,“ říká Žák.

3. Kdo má přístup k účtu

Je dobré vědět, že byste za žádných okolností neměli používat root účet. Zamkněte ho do šuplíku. Opravdu. Pro konfiguraci pak vytvořte nový admin účet, u něhož nastavíte multifaktorovou autentifikaci. A jelikož budou ke správě vašeho účtu nejspíš přistupovat i řadoví zaměstnanci IT oddělení či externí konzultanti, nastavte si notifikace na situaci, kdy někdo z nich spustí novou službu. „Celkově otázku řízení účtů a zabezpečení, bych doporučil nepodceňovat,“ varuje Pavel Žák z Masteru.

4. Jaké služby si předplatit? 

Ušetřit pomohou i smluvní závazky a předplatné rezervovaných instancíTy pak vychází výrazně levněji než on-demand prostředky. „Z našich zkušeností lze na předplatném dosáhnout na 40% úsporu. Jen je potřeba je předplatit alespoň na rok. A vědět jak na to,“ popisuje Žák. Stále je budete moct platit na měsíční bázi, jen se smluvně zavážete k jejich odběru.

5. Nevyužívané kapacity

Asi největší chyba z kategorie technikálií – nevyužité EC2 instance. Zákazníci se často mylně domnívají, že za servery převedené do stavu „inactive“ neplatí. Z omylu je obvykle vytrhne hned první faktura. U neaktivních instancí je stále účtován poplatek za nepřipojené IP adresy a diskový prostor.

6. Osiřelé snapshoty

Už méně než o neaktivních instancích se mluví o zbytečných nákladech za opomenuté snapshoty. „Ty při smazání instance EC2 totiž stále zůstávají ve storage S3 a jsou za ně i nadále účtovány měsíční poplatky,“ varuje architekt hybridní infrastruktury. Pokud si jste jisti, že uložené snapshoty už nebudete v budoucnu potřebovat k vytvoření EBS volumes, zvažte jejich smazání.

Líbí se vám představa ušetřených nákladů za nevyužité instance? Pokud jako bonus oceníte i rychlejší procesy a maximální provozuschopnost cloudové platformy, obraťte se přímo na Pavla Žáka, garanta služby managed AWS v MasterDC.