Hlavní navigace

5 tipů, co si sbalit na túru do přírody

 Autor: AdobeStock
Rozhodli jste se, že se vydáte na delší túru do divočiny? Skvělý nápad! Teď se pravděpodobně ptáte: ,,Co si mám vzít s sebou?". Při balení na túru je důležitý minimalismus. Všechno, co si sbalíte, ponesete na zádech několik kilometrů v drsném terénu. 5 tipů, co si zabalit na túru a výlet do přírody.
15. 6. 2022

Sdílet

1. Přístřešek

Autor: AdobeStock

Existuje několik možností přístřešků:

●      Stan – nejtradičnější a nejjednodušší na postavení.

●      Houpací sítě – pohodlná volba, pokud jdete na túru v oblasti, kde se vyskytuje mnoho stromů.

●      Plachty – nejlehčí možnost, pokud nemáte problém spát na zemi.

TIP: Volte takovou formu přístřešku, která nepřesáhne 3 kilogramy.

2. Spacák

Spacák považujte za samozřejmost. Spacáků se vyrábí mnoho typů. V horách jsou chladné noci, není to komfort jako doma, když se o vytápění stará kondenzační kotel Viessmann. Spacák bude to jediný, co vás v přírodě během noci spolehlivě zahřeje.

Při výběru spacáku si položte následující otázky:

  1. Spacák z prachového peří či ze syntetiky?
  2. Útulná mumie nebo prostorný obdélníkový tvar?
  3. Jakou zvolíte teplotní třídu?
Autor: Armed.cz

Nejlehčí jsou spací pytle plněné peřím. Syntetické spacáky patří mezi nejlevnější, zejména se hodí pro alergiky. Spacáky vybírejte podle sezónnosti, počasí a izolačních vlastnostech.

●      Letní spacák – využijete při teplotě nad 10 °C.

●      Zimní spacák – pro nižší teploty –30 °C až 0 °C.

●      Univerzální spacák – celoroční využití –10 °C až +20 °C.

TIP: Do extrémních podmínek zvolte vojenský spací pytel.

3. Repelent

Hmyz omezuje pohodlí, hlavně v divočině. Ještě nebezpečnější je to, že šíří různé nemoci a infekce. Tak jako chráníte počítač antivirusem ESET, chraňte se i vy v přírodě. Repelent je jedna z nejdůležitějších věcí, když se vydáte na túru. Vyzkoušejte přírodní repelent – citronovou šťávu, odpudí otravný hmyz jako komáři a klíšťata. Navíc je šetrný k životnímu prostředí. Pokud máte náladu a nejste workoholik, tak si dejte na přípravě záležet.

4. Multifunkční nástroj

Multifunkční nástroj bude váš všestranný pomocník. Jeho využití se hodí i na doma. Takový nůž má několik funkcí – obsahuje pilník, otvírák na láhev, pomůže oříznout větev a utáhne  i šroubek. Je malý, lehký a nezabere žádný prostor. Mechanické zbraně, které slouží k rekreaci a sportu jako je například kuš, nechte doma. Lov kuší je podle Zákona o myslivosti ve volné přírodě zakázán.

5. Láhev na vodu, potraviny pro pěší turistiku

Vyšší teploty vyžadují zásobník vody na 3 litry. V mírnějších teplotách stačí láhev na vodu o objemu 2 litry. Budete potřebovat tašku na uložení jídla, oddělenou od ostatního vybavení. Tašku pořiďte uzavíratelnou, protože ji možná budete muset v noci zavěsit.

Praktické tipy na potraviny:

●      Na každý den túry mějte asi 2 kila jídla.

●      Vezměte si s sebou pouze potraviny, které se nekazí i bez chlazení.

●      Neberte si nic v konzervách.

●      Skvělou volbou jsou dehydratované potraviny.

●      Vezměte si dostatek svačin připravených k jídlu (pokud si nechcete často vařit).

TIP: Na delší túru se hodí táborový vařič a hrnec na vaření. Klasika nad klasiky – táborový oheň. Pozor dejte, kde oheň založíte. Vybavte se zápalky či zapalovačem.

Vzhůru za dobrodružstvím – syntetika to jistí

V neposlední řadě myslete na oblečení. Zvolte oblečení, které se dá vrstvit. Neberte si bavlnu nebo džínovinu – pomalu totiž schnou a jsou těžké, když zmoknou. Vybírejte oblečení ze syntetických materiálů. Batoh na túru by měl mít bederní pás. Do batohu přidejte mapu, powerbanku, čelovku a sadu první pomoci (lékárničku).