Hlavní navigace

Aplikace v cloudu: nyní je správný čas začít

Pouhých šest týdnů stačilo v praxi na vývoj cloudové aplikace pro statisíce zákazníků amerického T-Mobilu. A cloudové aplikace pro Windows Azure můžete dělat i vy, třeba v Eclipse s nejnovější verzí SDK.
2. 6. 2011

Sdílet

Cloud je stále ještě relativně nová platforma, která určuje vývoj podnikových systémů pro další léta. Letošní ročník veletrhu CES 2011 v Las Vegas ukázal, že se cloud computing netýká jen korporací, ale i koncových uživatelů a spotřební elektroniky. Aplikace míří z PC a mobilních telefonů i do televizorů a dalších spotřebičů. Velké objemy dat ani náročné výpočty totiž nebudou záležitostí samotných zařízení – v hlavní roli bude cloud. 

Podle analytiků Forrester Research nabízí cloudové platformy jako Windows Azure vyspělé operační prostředí, které může zrychlit vývoj a nasazení nových aplikací. Kombinace vyšší rychlosti a nižších nákladů na vývoj díky používání již známých nástrojů a připravených stavebních bloků je dostatečným lákadlem nejen pro firemní management, ale i pro samotné vývojáře. 

Společnosti Microsoft a T-Mobile ukázaly, jak spojení cloudu a mobilních zařízení pracuje a jak rychlý je vývoj cloudové aplikace, kterou budou používat statisíce uživatelů. Aplikace Family room pro rodinnou komunikaci mezi uživateli Windows Phone 7 vznikla v Microsoft Visual Studiu 2010 s využitím Windows Azure za pouhých šest týdnů. Celý průběh vývoje ilustruje případová studie doplněná videem, která je k dispozici zde

Z pohledu vývojářů je zajímavá možnost použít při vývoji aplikací pro nové typy zařízení známé nástroje a postupy. Nemusí jít jen o Visual Studio 2010. Pokud to vývojářům vyhovuje, mohou aplikace pro cloudové prostředí Windows Azure psát třeba v PHP s využitím bezplatně dostupných SDK pro různé platformy včetně Eclipse, pro kterou Microsoft počátkem ledna uvolnil Windows Azure Tools s podporou Windows Azure SDK 1.3.

Více se dozvíte na www.microsoft­.com/cze/clou­d.

.