Hlavní navigace

Blíží se konec drahých routerů?

Poté co byl v loňském roce zpřístupněn 25Gb Ethernet širokému spektru uživatelů, Dell EMC opět posouvá hranice disagregovaného networkingu o kus dále.
15. 1. 2018

Sdílet

S nástupem IPv6, narůstajícímu počtu uživatelů internetu a Internet of Things (IoT) zařízení se neustále zvětšuje velikost internetové routovací tabulky. Tuto tabulku používaná Border Gateway Procol (BGP) pro směrování paketů mezi počítačovými sítěmi, které tvoří internet. V současné době velikost této tabulky atakuje hranici 750 000 záznamů s výhledem enormního růstu do budoucna.

Historicky bylo routování veřejného Internetu řešeno specializovanými zařízeními, tzv. routery, které měly systémové zdroje a dotačně velké paměťové struktury na pojmutí celé BGP routovací tabulky. Nezřídka se jednalo o specializovaná a proprietární zařízení s vysokou cenou.

Díky inovacím na poli síťových technologií může Dell EMC nabídnout další specializovaný produkt ze své Open Networking (ON) řady. Jedná se o switch S4200, který má dostatečně velké paměťové struktury (tzv. ‘deep tables’) pro pojmutí nesrovnatelně většího množství informací pro potřeby přepínání a routování.

S4200 je nabízen ve dvou variantách: S4248FB-ON s tzv. ‘deep buffer’ o velikosti až 6GB a S4248FBL-ON se stejnou  ‘deep buffer’ technologií spolu s tzv. ‘deep table’, která je nutná pro pojmutí velké routovací tabulky (s více jak 1 milionem záznamů), velkého počtu MAC adres, Access Control List (ACL) pravidel či Software Defined Networking (SDN) toků.

Oba modely jsou ideální pro nasazení High Performance Computing (HPC), Big Data a pro aplikace, které jsou háklivé na ztrátu paketů. Ideální use casy zahrnují nasazení jako na funkcionalitu bohatý switch pro datová centra, nízko nákladový internetový router či jako škálovatelný switch pro potřeby SDN sítí.

Switche řady S4200 umožňují nejen nasazení s Dell EMC OS10 Network Operating System (NOS), ale v souladu s Open Netwoking vizí, s pečlivě vybranými NOS třetích stran.

OS10 je linuxový NOS nové generace zaměřený na modularitu a flexibilitu, ideální pro zákazníky vyžadující plnou automatizaci a škálovatelnost. Středobodem OS10 je Switch Abstraction Interface (SAI) a Control Plane Services (CPS), které činí OS10 portovatelný na nové HW platformy či programaticky přístupný lidem, kteří jsou zvyklí programovat v Linuxu.

Autor článku Zbyněk Houska je networking a security konzultant ve společnosti DNS, která je distributorem s přidanou hodnotou řešení Dell EMC. Kontaktujte nás pro více informací nebo nezávaznou konzultaci.