Hlavní navigace

IBM představuje novou generaci All-Flash datových úložišť

Nové modely datových úložišť od IBM slibují špičkový výkon, vysokou odolnost a orientaci na Cloudové služby.
21. 6. 2016

Sdílet

IBM představila úplně novou generaci enterprise datových úložišť vyvinutých speciálně s ohledem na Flash paměťová média. Dva nové modely IBM Flash System A9000 a IBM Flash System A9000R ukazují budoucnost pro oblast těch nejnáročnějších aplikací a velkých virtualizovaných prostředí. Oba modely byly vytvořeny záměrně pro cloud a mají řadu vlastností, které jsou atraktivní jak pro poskytovatele cloudových služeb, tak pro firemní zákazníky.

All Flash úložiště jsou přirozeně charakterizována extrémně nízkou latencí v řádech jednotek stovek mikrosekund, která je spojená s vysokým počtem až milionů I/O operací. Obvykle však dodavatelé vyžadují za špičkový výkon i prémiovou cenu. Nicméně IBM s velice úspornými technikami datové redukce v reálném čase dnes umožňuje dosáhnout přijatelnou cenu za efektivně uložený terabyte.

Díky svému enterprise určení byly nové IBM Flash Systémy A9000 a A9000R navrženy nejenom se standardním cílem vysoké dostupnosti, ale především s extrémně vysokou odolností proti výpadkům hardware. Případné výpadky, ať v podobě plánované údržby, či v horším případě neplánované havárie mají nulový dopad na provoz infrastruktury. Tato vysoká dostupnost a odolnost je dána především inovativním cache designem a celkovou architekturou systému. Storage architektura je založena na vícenásobném počtu kontrolérů, které jsou propojeny v GRID síťové architektuře. Propojení mezi jednotlivými nódy je řešeno pomocí technologie Infiniband, což je v současnosti nejrychlejší síťové propojení, které se běžně používá například v oblasti High Performance Computing.

Klíčovým prvkem je cache design ve spojení s online redukcí dat. IBM nový flash systém implementuje inovativní techniku tzv. “cache triplication”. Každý přicházející nový IO zápis se v rámci gridu nejdříve kešuje paralelně ve třech nezávislých kontrolérech. Poté dojde ke zpracování nových dat pomocí pokročilých algoritmů datové redukce a následně se výsledek opět uloží trojnásobně do různých cache před tím než je připraven k vlastnímu permanentnímu uložení na backend Flash čipy.

S novými produkty se IBM zaměřuje na dynamicky rostoucí All-Flash trh pro ukládání dat. Stávající IBM nabídka, která zahrnuje rovněž úložná řešení Flash System V9000 a Flash System FS900 je nově doplněna o Flash System A9000 a Flash System A9000R, které  přinášejí pokročilé techniky redukce dat díky nimž je ekonomická náročnost pořízení a celkové TCO nižší. Přibližuje se tak výrazně klasickým diskovým systémům, ovšem s řádově vyšší úrovní výkonnosti a celkové užitné hodnoty.

Pro více informací klikněte zde.

Rudolf Hruška
Information Infrastructure Leader
IBM Systems & Technology Group