Hlavní navigace

Kam směřuje cloud? Rozhovor s Filipem Špačkem z Master Internet

Nejenom o vývoji cloudových služeb s provozním ředitelem předního provozovatele datových center v České republice.
9. 6. 2014

Sdílet

Služby od Master Internet projdou podle jeho provozního ředitele Filipa Špačka již brzy výraznou proměnou. Datacentra MasterDC disponují efektivnějším chlazením a plánuje se i rozšíření cloudových služeb o typ SaaS a PaaS. Děláme maximum pro to, aby se naši zákazníci mohli plně soustředit na svůj business, říká Špaček.

Ing. Filip Špaček, Ph.D., provozní ředitel Master Internet, s.r.o.

Jakým směrem se podle vašich zkušeností ubírají cloudové služby v Česku?

Jedním z trendů je určitě rostoucí nabídka v oblasti SaaS (Software as a Service). To se týká i nás jako provozovatele datacenter – dává smysl, abychom kromě robustní infrastruktury dodávali firemním zákazníkům kompletní řešení. Už dříve jsme navázali partnerství se společností DC Concept, která vyvíjí unikátní informační systém QI. Nyní máme rozjednanou spolupráci se společnostmi zabývajícími se CRM a ERP systémy, ale také zpracováním a analýzou dat, jako jsou data mining a reporting.

Proč právě orientace na Software as a Service?

Obecně je to dáno přínosy, se kterými software v podobě služby přichází. Konkrétně naši zákazníci mají v cloudu nemalé objemy dat. Rozhodli jsme se nabídnout jim SaaS v podobě informačních systémů či business intelligence jako přidanou hodnotu ke službám, které u nás provozují. Zákazníkům ulehčí práci, ale také umožní vytěžit z jejich dat maximum. A to vše bez nutnosti nákupu vlastního hardware či licencí.

Jaké kroky v rozvoji cloudu podnikáte vy?

Nedávno jsme dokončili upgrade naší infrastruktury za účelem zvýšení dostupnosti. Díky zdokonalenému Disaster Recovery řešení se dnes data cloudových zákazníků Master Internet automaticky a v ceně služby zálohují na nová disková pole. Ta jsou pro minimalizaci doby obnovy dat při výpadku umístěna ve stejné lokalitě, avšak jiné části datacentra. Dalším projektem, který nás ještě letos čeká, je rozšíření spektra cloudových služeb o typ PaaS (Platform as a Service). V souvislosti s těmito službami pracujeme na velkém webovém portálu, ale zatím bych nerad prozrazoval více podrobností.

Zmiňoval jste flexibilitu, využívají zákazníci této hlavní přednosti cloud hostingu?

Právě flexibilita je v mnoha případech hlavním důvodem, proč zákazníci volí cloud. Jedním z posledních případů je i nedávný start projektu Nová zelená úsporám na cloudové platformě Master Internet. Klíčová aplikace, kterou pro státní fond vyvinula společnost Neternity.cz, musela být připravena ustát nápor tisícovek žadatelů. Cloud hosting byl proto ideální volbou. Pro svoji maximální flexibilitu se také těší oblibě náš specifický produkt Živý server, který je účtovaný přesně podle využití měřeného ve dvacetivteřinových intervalech.

Čím byste rozptýlil obavy týkající se bezpečnosti cloudu?

Profesionální zázemí, outsourcing nonstop dohledu, infrastrukturní flexibilita, vysoká dostupnost, možnost pronájmu business software, to všechno jsou hodnoty, které výrazně převyšují skloňovaná rizika. Některé české firmy stále váhají se svěřením dat do cizích prostor, myslí si, že u nich jsou data v největším bezpečí. To ovšem moc nekoresponduje s realitou, protože on-premises řešení jsou typicky zranitelnější. Progresivnější společnosti si toto uvědomují a věří ve stabilní poskytovatele s dlouhou historií a bezpečnostními certifikacemi. V praxi tak můžeme sledovat, že firmy se dříve či později stěhují do datacenter. Pro zákazníka, který nechce ztratit kontrolu nad svou infrastrukturou, je ideální private cloud provozovaný v podmínkách profesionálního datacentra, avšak vyhrazený pouze jemu.

Poodhalíte nějakou další novinku z kuchyně Master Internet? 

Mohl bych ještě zmínit naši novou webovou prezentaci, kterou spustíme v nejbližších dnech. Při práci na ní jsme vycházeli ze zkušeností zákazníků s původní verzí našeho webu a snažili jsme se o maximální zpřehlednění a také zosobnění našeho vizuálního stylu. Také jsme chtěli technicky reflektovat skutečnost, že nám čím dál víc roste návštěvnost z mobilních zařízení. Vylepšení se dočká i klientské rozhraní pro přístup ke službám, které i přes celkovou spokojenost zákazníků budeme modernizovat. V neposlední řadě jsme naše datacentra MasterDC díky efektivnějšímu chlazení plně připravili na nadcházející léto a provedli výrazné technologické úpravy.

A v čem tyto úpravy spočívaly?

V souvislosti s rostoucím trendem klimatických extrémů, zejména s častějšími vysokými letními teplotami, jsme preventivně navýšili celkový počet záložních klimatizačních jednotek a nainstalovali zcela nový monitorovací systém. Díky tomuto systému sledujeme teplotu v reálném čase prakticky ve všech myslitelných uzlech celého chladicího systému. Pro ochranu před teplotními extrémy jsme zvolili technologii automatického adiabatického předchlazení kondenzátorů. V obou datacentrech byly navíc dle posledních trendů zakrytovány studené uličky. Tímto opatřením dochází k optimálnějšímu využití chladného vzduchu servery a výrazně se omezuje mísení studeného a teplého vzduchu. Díky tomuto jsme eliminovali hotspoty u extrémně vytížených zákaznických technologií a dosahujeme vyšší efektivity chlazení.