Hlavní navigace

Michal Kabelka ze CGI: Je třeba dávat si laťky vysoko

Zaběhlým programátorem se můžete stát rychle. A to i bez předchozí praxe. Bývalému olympijskému reprezentantovi Slovenska na to stačilo pouhých 5 měsíců.
6. 9. 2017

Sdílet

Společnost CGI, která se řadí mezi největší IT firmy se zastoupením u nás, využívá k oslovení a následné výchově nových talentů vlastní bootcamp program zaměřený na programování v jazyce Java. Trainee program míří na zajímavé a perspektivní kandidáty, kteří se nebojí výzev a umí na sobě pracovat.

Jedním z těch, kteří díky bootcampu nastartovali úspěšnou kariéru v IT, je Michal Kabelka, bývalý vrcholový sportovec a reprezentant Slovenska ve skoku do výšky na LOH v Londýně. Michal se bootcampu zúčastnil, úspěšně jej absolvoval a nyní pracuje v řadách CGI jako programátor. Na jeho příkladu je názorně vidět, že lze do IT proniknout i bez praxe – stačí jen odhodlání a chopit se té správné příležitosti.


Jak jste se jako sportovec dostal k IT?

Michal Kabelka: Studoval jsem IT, byla to taková moje pojistka. Počítal jsem s tím, že jednou moje kariéra sportovce skončí a vrátím se k tomu, co jsem vystudoval. Oba rodiče jsou vysokoškoláci, takže jsem to bral jako samozřejmost, že budu mít dodělanou školu.

Sportoval jste na profesionální úrovni, to vám zbýval čas na řádné studium?

Sport jsem dělal souběžně se školou, bylo to víceméně půl napůl. Pak přišly přípravy na kvalifikaci na olympijské hry v Londýně. Trénoval jsem tehdy s dálkařem Romanem Novotným (pozn. zúčastnil se také LOH v Pekingu), rozhodli jsme se, že chceme na olympiádu a tomu jsme vše podřídili. Šli jsme do toho naplno, školu jsem tehdy odsunul na druhou kolej a dočasně ji přerušil. Dodělal jsem bakalářský stupeň a věnoval se přípravám.

Takže jste ten typ, co se odhodlá a vždycky dotáhne věci do konce?

Vynaložené úsilí neslo své ovoce. Odjeli jsme trénovat na tři měsíce do Malagy. Tehdy jsem měl dobré výsledky, podařilo se mi překonat magickou hranici – na velkém závodě jsem skočil 231 centimetrů, což pro mě i mou kariéru znamenalo zlom. Prakticky jsem se ze dne na den dostal mezi výškařskou elitu. Ten závod pro mě znamenal splnění limitů na olympijské hry a další velké závody. Odtud se pak odvíjela moje sportovní kariéra.

Rychle jste se stal vrcholovým sportovcem, proč ta změna? Kdy jste si uvědomil, že se chcete věnovat něčemu jinému?

Sport není napořád, není možné dělat sport vrcholově celý život. Přišla zranění, sport je takový. V poslední fázi, byl to rok 2015, přišly problémy s kolenem, což mě hodně limitovalo. Už se mi nepodařilo na někdejší úspěchy navázat a neviděl jsem smysl v tom klesnout o úroveň dolů.

To byla doba, kdy jste se rozhodl, že se vrátíte k IT?

Tehdy jsem se vrátil do školy, abych dokončil magisterský stupeň. Nebylo to rozhodnutí, byl to přirozený proces. Mistrovství Evropy v Praze v roce 2015 bylo mým posledním v kariéře, poté jsem oficiálně ukončil kariéru a dodělal školu. Pak jsem ještě vyrazil s přítelkyní do světa. Užívali jsme si svobodu, volnost, cestovali jsme.

Jenže pak přišel čas návratu, co bylo dál? Měl jste vystudováno, pomohlo vám to?

Upřímně – byl jsem přesvědčen o tom, že se svému oboru nechci věnovat. Celý život jsem sportoval, běhal jsem venku a nedokázal jsem si představit, že budu trávit dny v kanceláři. Asi jsem se tomu sám bránil. Ale začal jsem přemýšlet, že moje rozhodnutí nevěnovat se IT je zřejmě založeno na nedostatku informací. Nedovedl jsem si vlastně představit, co to všechno obnáší. Nakonec jsem si řekl, že to zkusím a tehdy jsem začal hledat. Prošel jsem hodně nabídek. CGI mě však oslovilo svým přístupem. Líbila se mi idea bootcampu – dostáváte plat, přičemž absolvujete intenzivní školení. Oslovila mě ta ochota investovat do lidí.

Co pro vás bylo rozhodující? Jak na vás působil tento typ náboru?

Zvažoval jsem více nabídek, ale hlavním hnacím motorem pro mě byla právě možnost pozvolného startu. V CGI nešlo o to, že vás hodí do vody a plav! Z toho jsem měl obavy. Proto jsem uvítal přístup CGI, kdy mi umožnili vyjasnit si představy o té konkrétní práci, zopakovat si základy a plynule přejít k náročnějším úkolům. Také mi bootcamp pomohl nastartovat nový životní styl. Je to vlastně moje první práce, byl jsem přece jen zvyklý na jiný režim.

Jak probíhal samotný bootcamp?

Od pohovoru následovala samozřejmě prodleva, než se bootcamp rozeběhl, takže jsem se začal připravovat. Pak přišly tři měsíce intenzivního školení Javy. Ze začátku se to samozřejmě prolínalo s tím, co jsem už uměl, následně došlo na složitější věci a postupy. Šlo opravdu o intenzivní kurz, takže jsem se úkolům věnoval často do noci, řešil jsem domácí úlohy…

Už jste tedy zapojen v běžném pracovním procesu. Jak vám práce pro CGI vyhovuje?

Jsem tady už pátý měsíc a baví mě to doteď! Pořád se učím něco nového. Ze začátku jsem trochu váhal, jaké zvolit zaměření, nakonec jsem šel do finančního sektoru. Jsem spokojený, protože jsem se dostal do dobrého týmu, pracujeme po menších skupinách o pěti lidech, což je ideální. Mám skvělého nadřízeného, který se mi věnuje i přes nedostatek času. Lidé jsou hrozně důležití, kolegové i nadřízení. Pokud by mi nevyhovovalo pracovní prostředí, neměl bych důvod tady být. V IT je hodně možností a velká poptávka, ale já jsem v CGI spokojený.

O bootcampu CGI

Bootcamp společnosti CGI nabízí uchazečům ojedinělou příležitost osvěžit si a prohloubit své znalosti a připravit se pod vedením zkušených kolegů na budoucí povolání. Bootcampy nyní probíhají v Praze a Ostravě, v budoucnu se počítá i se zapojením Brna. Každý absolvent získá u společnosti CGI kontrakt na dobu neurčitou se závazkem na dva roky. Právě během této doby se zúročí investované prostředky i úsilí na obou stranách. Bootcampem reaguje CGI na současný trend, kdy je v IT nedostatek kvalifikovaných odborníků. Cestu vidí ve výchově vlastních talentů. Příležitost tak dostávají nejen čerství absolventi vysokých škol, ale i pokročilí samouci. Mezinárodní prostředí CGI nabízí příležitost pro nadané uchazeče z celé Evropské unie – i cizinci zde mají dveře otevřené.

CGI je přední globální firma v oblasti IT konzultací a služeb založená v roce 1976 a je pátou největší nezávislou firmou zabývající se informačními technologiemi a obchodními procesy na světě. Na českém trhu působí od roku 1993. S více než 70 000 odborníky ve společnostech a globálních servisních centrech v Americe, Evropě a Asii, nabízí CGI komplexní portfolio služeb zahrnující strategické poradenství, systémovou integraci, vývoj aplikací a jejich údržbu, správu infrastruktury a širokou škálu inovativních řešení pro různá odvětví. Více na cz.cgi.com