Hlavní navigace

MojeID přichází s konceptem „jedno heslo“

Máte pocit, že není možné zapamatovat si hesla ke všem uživatelským účtům a profilům? Souhlasíme s Vámi. Proto pro Vás sdružení CZ.NIC vytvořilo službu mojeID. Zaregistrujte se, a pak Vám již navždy bude stačit pouze jedno heslo. Opravdu.
3. 11. 2010

Sdílet

Služba mojeID přináší možnost sdružit různé účty pod jediné přihlašovací jméno a heslo. Celých 69 % uživatelů internetu by takovou službu uvítalo. Není divu, vždyť pro každý další portál je třeba vytvořit nové přihlašovací údaje. Používáním stejných přihlašovacích údajů dochází k ohrožení bezpečnosti účtů. Není možné si všechny tyto údaje pamatovat, což uživatelé obvykle řeší jejich ukládáním do mobilního telefonu, nálepkami na monitoru, nebo tabulkou na pevném disku. Ani jedna z variant bezpečností uchování citlivých údajů zrovna neoplývá. Založením účtu mojeID si uživatelé sami zvolí svou tzv. identitu (chráněnou jménem a heslem), která poslouží pro vstup do všech e-mailů, diskusních fór, sociálních sítí a e-shopů.

MojeID vyvíjí a spravuje CZ.NIC. Umožňuje zpřístupnění řady internetových obchodů, osobních schránek freemailových portálů či internetového bankovnictví přes jedno uživatelské jméno a heslo. Možná namítnete, že obdobné služby zde již existují a budete mít pravdu, ale jen z části. V současnosti je na internetu k dispozici služba OpenID, služba mojeID je pak její modifikací. MojeID vychází ze specifik lokálního internetového prostředí a potřeb jeho uživatelů. Proto dokáže nabídnout uživatelům přesně takovou službu, která bude plně kompatibilní s českými internetovými servery.

Tím, že službu spravuje respektovaná internetová autorita, jejíž aktivity jsou ryze nekomerční, nemusí mít uživatelé ani poskytovatelé služeb obavy z žádného zneužití osobních údajů.

Jaké jsou tedy největší výhody této služby?

  • V rámci vytvoření profilu na mojeID dochází k ověření uživatele (identifikace pomocí SMS, dopisu nebo certifikátu) – uživatel je tedy existující osoba.
  • Volitelné validování uživatele pomocí občanského průkazu omezí vytváření více (nepravých) identit – uživatel tedy vystupuje jako reálný, ověřený subjekt.
  • Údaje o uživateli jsou pravidelně aktualizovány uživatelem samotným – provozovatelé webových služeb, a zvláště e-shopy, tak mají větší jistotu, že jejich zásilka bude opravdu doručena objednávající o­sobě.
  • Data jsou centrálně spravována, proto se automaticky předávají všem jednotlivým portálům.
  • Pro přihlášení do dalších účtů prostřednictvím mojeID již nebude třeba registrace – údaje se samy načtou z profilu uživatele.
  • Uživatel si sám zvolí informace, které poskytne v rámci mojeID konkrétní webové službě – má tak své údaje zcela pod kontrolou.

Jestliže Vás tedy nebaví pořád vyplňovat registrační formuláře, můžete se těšit na letošní podzim, kdy bude služba spuštěna. Komfort používání mojeID se bude postupně zvyšovat s tím, jak tuto bezplatnou službu implementují další a další poskytovatelé webových služeb.

Jedno jméno, jedno heslo, jedna identita.

Více se o tomto projektu můžete dozvědět na www.mojeid.cz nebo na www.jednoheslo­.cz.