Hlavní navigace

Motorem internetu věcí jsou nápady

CRA IoT Hackathon míří do Liberce, koná se 13. dubna 2018. Vítězné projekty si rozdělí 30 000 Kč.
26. 3. 2018

Sdílet

České Radiokomunikace (CRA) pořádají své IoT Hackathony již od roku 2016, nabízejí zde prostor pro přímé setkání s novými technologiemi, daty a prostředky z oblasti internetu věcí. Cílem těchto hardwarově zaměřených soutěží je přinést nejzajímavější nápady pro internet věcí a síť CRA LoRaWAN. Úkolem vývojářských týmů je během jediného dne sestrojit funkční prototyp zařízení, které bude prostřednictvím IoT sítě CRA komunikovat.

Hardware, senzory, kity a jednoduchý software

Účastníkům CRA IoT Hackathonů je na místě k dispozici hardware, který použijí pro sestrojení funkčního zařízení. Soutěžící také mohou využít i vlastní hardware nebo prototyp vlastního zařízení. Je však nutné, aby zařízení bylo plně kompatibilní se sítí LoRaWAN, která je v rámci soutěže k dispozici. Cílem je prototyp zařízení v této síti také zprovoznit, tzn. i naprogramovat tak, aby komunikovalo se sítí LoRaWAN a plnilo svůj účel. Je možné připravit i základní aplikaci, která data vysílaná zařízením využívá a předává dál, případně alespoň naznačit fungování a využívání této aplikace.

Hardwarové komponenty zahrnují vývojové desky kompatibilní s Arduino, LoRaWAN komunikační moduly, různé senzory (včetně např. senzoru detekce zemního plynu nebo čidla polohy GPS), nepájivá pole, LED a další materiál. Pro účastníky, které především zajímá vývoj softwaru, jsou k dispozici jednoduché LoRaWAN kity, které stačí připojit přes sériovou linku a emulovat funkční hardware.

Po celý den soutěže jsou k dispozici aplikační inženýři CRA a další mentoři.

Komunikační a aplikační prostředí v síti LoRaWAN

Veškerá zařízení by měla být kompatibilní s IoT sítí CRA, která je postavená na platformě technologie LoRaWAN. Ta je vždy na místech konání hackathonů, kromě běžně dostupné konektivity, k dispozici prostřednictvím gateway LoRaWAN s přímým přístupem do sítě CRA. Svou IoT sítí již CRA pokrývají téměř celou ČR – tedy všechna větší města a jejich okolí.

Příklady táhnou – vede ekologie a chytré město

Všechny hackathony, které CRA od roku 2016 uspořádaly, přinesly řadu zajímavých nápadů a projektů. Účastníci nejčastěji myslí na oblast ekologie, zemědělství, logistiky; velmi populárním tématem bývají čidla pro sledování popelnic a odpadových kontejnerů a lákají i další zařízení pro tzv. chytrá města – například lampy veřejného osvětlení, které reagují na míru denního světla, pohyb v jejich okolí apod.


Liberec je otevřený inovacím

Liberecký hackathon se uskuteční v pátek 13. dubna 2018 v prostorách Evropského domu. CRA zde spojily své síly s Lipo.ink – prvním podnikatelským inkubátorem v Libereckém kraji, který se zaměřuje na podporu budoucích, začínajících i již etablovaných podnikatelů v rozvoji inovačních záměrů. Hlavní náplní Lipo.ink je podpora podnikání ve všech jeho vývojových stádiích od osvěty na středních a vysokých školách, přes inkubační programy pro startupy po regionální zastoupení švýcarského programu PlatInn, který zprostředkovává inovační poradenství pro malé a střední podniky v regionu.

Vítěz bere vše – vyhodnocení a odměny

Jak již bylo řečeno, úkolem vývojářských týmů na CRA IoT Hackathonu je sestrojit a naprogramovat (či naznačit funkcionalitu aplikace) co nejzajímavější funkční prototyp zařízení, které bude komunikovat prostřednictvím sítě LoRaWAN.

Práce týmů je pak ve večerních hodinách zakončena prezentací projektů, kde mohou týmy poukázat i na byznysový potenciál projektu. Na základě těchto prezentací pak hlasuje odborná porota. Hlavní cena je 15 000 Kč pro vítězný tým, 10 000 Kč pro druhý a 5 000 Kč pro tým na třetím místě. Těm nejlepším se také otevírají dveře pro další spolupráci v oblasti IoT.

Pokud si myslíte, že právě vy máte co nabídnout a máte nápad pro využití internetu věcí, přihlaste se na CRA IoT Hackathon v Liberci na pripoj.me.