Hlavní navigace

Nemusíte opouštět své datacentrum, abyste mohli využívat výhod cloudu

Pokud se IT nepřizpůsobí byznysu, riskuje, že si obchod nakoupí služby ve veřejném cloudu a bez jeho kontroly.
11. 1. 2017

Sdílet

Rychlost je dnes největší výzva, se kterou se musí IT provoz a správa potýkat. Trendy slovíčka DevOps a agility se stávají samozřejmostí. Tahounem požadavků na výpočetní technologie bývá nejčastěji byznys a IT se mu potřebuje přizpůsobovat, jinak mu hrozí, že si management, obchod či marketing „nakoupí“ služby jinde, ve veřejném cloudu a bez kontroly interního IT oddělení. Jestli situaci něco ilustruje, je to 21procentní nárůst výdajů na veřejné cloudové služby, které by měly podle studie společnosti ForresterResearch letos dosáhnout 106 miliard dolarů.

Řešením je poskytnout výhody cloudu, jako je snadné škálování aplikací, pružnost a sdílení zdrojů včetně měření jejich skutečného využití, samo-obslužnost, nebo vzdálený přístup z různých zařízení, z vlastního datového centra. Všechny oblasti přitom zůstávají plně ve správě a pod kontrolou vlastníka privátního cloudu.

Microsoft tyto požadavky reflektoval při vývoji Windows Server 2016, který obsahuje mnoho funkcí původně vytvořených a optimalizovaných pro cloudovou platformu Azure. Vylepšení v oblasti virtualizace a zabezpečení přinášejí skrze nový operační systém výhody cloudu do vlastního datacentra organizace. Současně je Windows Server 2016 uzpůsoben k co nejsnadnějšímu napojení a přenos aplikací do veřejného cloudu Microsoft Azure.

Privátní cloud s možností volby

Správce IT tak nemusí hned předávat data či aplikace do veřejného cloudu. Zároveň mu však s Windows Server 2016 v případě potřeby výkonu či kapacity zůstává možnost je snadno přesunout na platformu Microsoft Azure, která garantuje zabezpečení řadou certifikátů a striktním dodržováním zákonů EU na ochranu osobních údajů. Virtuální stroje jsou přitom od okamžiku jejich vytvoření či spuštění chráněné šifrováním proti nevyžádanému přesunutí. Jak ve veřejném cloudu Azure, tak v privátním prostředí s Windows Server si pak uživatelé zachovávají jednotnou identitu a politiky přístupu nastavené skrze Active Directory.

Přenositelnost aplikací zajišťuje ve Windows Server 2016 vylepšená virtualizace, konkrétně zavedení kontejnerů postavených na open-source technologii Docker, která byla vyvinutá pro Linuxové stroje. Jako hostitel pro virtuální stroje a kontejnery slouží „headlessNano Server, který je až 25krát menší než plná verze Windows Serveru 2016. Nano Server nemá možnosti přihlášení či GUI a podporuje pouze 64bitové aplikace, nástroje a agenty. Proto vyžaduje podstatně méně paměti, updatů, restartů a je výrazně rychlejší. Nano Server je pak ideální pro celou řadu scénářů, jako je například hostitel pro Hyper-V virtuální stroje, ať už v klastrech či nikoliv, či jako DNS server.

Není tedy nutné opouštět vlastní datacentrum, ani stavět novou infrastrukturu, abyste mohli využívat výhod, které poskytují cloudová prostředí. Windows Server 2016 umožňuje vytvořit vlastní privátní cloud, který zaručuje do budoucna kompatibilitu a možnost snadného napojení do externí platformy Azure. 

Zajímají vás podrobnosti o novém Windows Serveru 2016? Zaregistrujte se na webinář, který se uskuteční 17. ledna 2017 od 14.00 nebo 2. února 2017 od 14.00. Povede ho Dalibor Kačmář, manažer divize C+E společnosti Microsoft, a René Klčo, specialista na cloudové služby Microsoftu.