Hlavní navigace

Nové kurzy v Akademii CZ.NIC

Akademie CZ.NIC otvírá nové kurzy Arduino pro učitele a Úvod do Linuxu
29. 11. 2016

Sdílet

Úvod do Linuxu
Pro všechny, kdo s Linuxem sice začínají, ale chtějí z tímto operačního systémem pracovat více než jen na běžné uživatelské úrovni, je určen nový kurz Úvod do Linuxu. Na tomto jednodenním setkání se posluchači seznámí, vedle stručně historie a filozofie Linuxu, také s hlavními rozdíly mezi nejpopulárnějšími distribucemi a moderními grafickými rozhraními. Dále si prakticky vyzkouší práci s příkazovou řádkou, častými uživatelskými problémy a s jejich vhodnými řešeními.

Účastníci by po absolvování kurzu měli rozumět základní struktuře Linuxu, měli by umět nainstalovat Linuxovou distribuci, orientovat se v příkazové řádce a v jejím bezpečném používání. Dále by měli rozumět oprávnění a instalování programů a také vědět kde a jak hledat pomoc v případě problému. Účastníci by se měli také naučit, jak si v základních věcech Linux přizpůsobit pro své potřeby.

Kurz Úvod do Linuxu proběhne v pražské pobočce akademie CZ.NIC 14. prosince.

Arduino pro učitele

Nový kurz Arduino pro učitele je určen všem, kteří vyučují elektroniku, elektrotechniku nebo programování na úrovní základní nebo střední školy. Na kurzu se posluchači seznámí s platformou Arduino, nejrozšířenější open hardware platformou současnosti a na sérii praktických cvičení projdou průřezem toho, co tato platforma nabízí a co s ní lze studenty a žáky učit. Posluchači se také seznámí s nastavením hardware, instalací potřebného software a ovladačů a propojení s počítačem.

Veškerá praktická cvičení pak budou probíhat za využití výukového modulu EduShield připojeného k základní desce Arduino. EduShield, vytvořený za přispění sdružení CZ.NIC, je navržen tak, aby na něm bylo jednoduše možné demonstrovat práci s elektronikou a mikrokontroléry od základů až po velmi pokročilé techniky. U EduShieldu není potřeba připojovat součástky a hledat chyby v zapojení, přednášející se tak může plně soustředit na programovací techniky a vysvětlení principu elektronických zapojení.

EduShield zohledňuje potřeby a cíle výuky jak pro základní seznámení, tak i pro pokročilejší techniky. Rozvíjí vědomosti v oblastech práce s elektronickými zařízeními, od programování po jejich reálný návrh. Učí posluchače, jak spojit reálný svět s digitálním, ukazuje způsoby měření fyzikálních veličin a techniky pro interakci s lidmi. Účastníci zároveň získávají důležité kompetence v oblasti inteligentních systémů řízení, Internetu věcí, automatizace a regulace a v oblasti návrhu a testování elektronických obvodů.


Posluchači kurzu, který je určen výhradně pro pracovníky v oblasti vzdělávání, obdrží metodický materiál s radami, tipy a postupy jak obsah kurzu prezentovat svým žákům a budou mít také možnost si pro potřeby výuky EduShieldy zakoupit za zvýhodněných podmínek.

První termín kurzu Arduino pro učitele je vypsán na sobotu 10. prosince, taktéž v pražské pobočce Akademie CZ.NIC